Subscribe to Wiadomości z ESN Polska feed
Updated: 1 hour 6 min ago

ING

Sun, 08/07/2018 - 21:37
Categories: ESN News

Exchange Zone

Fri, 06/07/2018 - 12:33
Language Polish

Projekt Exchange Zone to spotkanie tematyczne łączące różne grupy akademickie - rodzimych i zagranicznych studentów, członków ESN, Mentorów oraz uniwersyteckich koordynatorów programu Erasmus+. Celem projektu jest promocja mobilności wśród studentów Akademii Górniczo-Hutniczej oraz integracja polskich studentów z przebywającymi na uczelni Erasmusami. Ideą wydarzenia są cykliczne, tematyczne spotkania,​ skupiające się na wybranym kraju, jego kulturze, zwyczajach, tradycjach, smakach kuchni, muzyce i tańcu. Składają się one przeważnie z dwóch części:

Część I

Prezentacja wybranego kraju, przygotowana przez studentów zagranicznych, przebywających obecnie na AGH w ramach programu Erasmus+, w której przedstawiają swój kraj „od kuchni”. Kolejno prezentacja i podzielenie się swoimi doświadczeniami studenta z AGH, który brał udział w wymianie w kraju, którego dotyczy spotkanie oraz następna prezentacja studenta, który brał udział w programie Erasmus+ praktyki. Dzięki temu polscy studenci poznają piękno danego kraju oraz otrzymają praktyczne porady od swoich rówieśników. Końcowym elementem tej części jest prezentacja uczelnianego Ambasadora programu Erasmus+, który podaje najważniejsze informacje odnośnie wymian i praktyk, takie jak terminy aplikacji czy rodzaje potrzebnych dokumentów.

Część II

Przybliżenie kultury poprzez zmysły. W zależności od kraju, są to różne formy tradycyjnych elementów kultury, prowadzone przez studentów zagranicznych - pokaz tańca, śpiewu czy sztuk walki. Kolejno, uczestnicy będą mogli poznać kraj przez jego smaki, dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez studentów zagranicznych i członków ESN w formie bufetu. Dzięki temu goście mają okazję spróbować tradycyjnych dań oraz dopytać o przepisy i sposób przygotowania.

 

Categories: ESN News

30-lecie programu Erasmus

Sun, 01/07/2018 - 13:20
Language Polish

Rok 2017 był dla wszystkich członków ESN  szczególny i wyjątkowy, ponieważ to dokładnie 30 lat temu narodził się Program Erasmus, rozpoczynający czasy międzynarodowej współpracy i integracji ponad wszelkimi podziałami. Program Erasmus jest bezpośrednio połączony z działalnością naszej organizacji - Erasmus Student Network. Na przestrzeni lat zarówno on, jak i organizacja rozwijały się i uzupełniały nawzajem, dążąc do osiągnięcia takiej ich formy jaka jest nam znana dzisiaj.

Krakowska  sekcja ESN UEK,  w obliczu tak ważnej dla naszej organizacji rocznicy nie mogła pozostać bezczynna, stąd, u schyłku jubileuszowego roku zdecydowała się wyprawić Programowi Erasmus huczne urodziny, na jakie ten bez wątpienia zasługuje.

Dzień 13 grudnia, w Krakowie, już od rana został podporządkowany radosnemu świętowaniu. W ciągu dnia na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie odbyły się targi mobilności, będącej głównym założeniem programu Erasmus+. Podczas nich studenci mogli zapoznać się z bogatą ofertą wymian uczelni, poznać poszczególne kraje, jak i nabrać zapału do odkrywania świata. W jaki sposób? Między innymi słuchając prelekcji UEK-owych obieżyświatów, którzy z humorem i zaangażowaniem podzielili się z odbiorcami wspomnieniami i doświadczeniami wyniesionymi ze swoich niesamowitych i niekonwencjonalnych podróży. Dla wielbicieli dobrej kuchni, którzy preferują poznawać świat za pomocą zmysłu smaku, przygotowano wiele aromatycznych specjałów z różnych zakątków globu, takich jak chrupiąca, włoska bruschetta czy też pikantne i wyraziste w smaku chorizo.

Tego samego dnia, wieczorem, świętowanie przebiegało w znacznie bardziej oficjalnej atmosferze. Podczas uroczystej gali w hotelu Best Western Premier zgromadzili się przedstawiciele władz Uniwersytetu, Biura Programów Zagranicznych, lokalnych sekcji ESN oraz organizacji studenckich, po to aby wspólnie dzielić się wspomnieniami oraz przyszłościowymi wizjami dotyczącymi Programu Erasmus. Inspirujące i motywujące rozmowy trwały nieprzerwanie aż do finałowego zakończenia obchodów, zwieńczonego uroczystym pokrojeniem tortu oraz życzeniami kolejnych 30 lat równie owocnej współpracy w ramach Programu Erasmus.

Obchody 30-lecia, chociaż minęły szybko i niepostrzeżenie, pozostawiły w Krakowie wiele pozytywnych myśli oraz serc, jeszcze szerzej otwartych na świat.

 

 

 

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Patrycja Prząda

Sun, 17/06/2018 - 19:08
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

ESN to przede wszystkim niesamowici ludzie, przyjaźnie, które trwają nawet jeśli ESN się kończy. ESN to czas wolny poświęcony na coś, co sprawia, że uśmiech pojawia się na twarzy, to działania które przynoszą wiele korzyści. Korzystanie ze studenckiego życia garściami, działając w organizacji studenckiej.

 

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

To raczej nic odkrywczego, byłam studentką drugiego roku Technologii Chemicznej, potrzebowałam odskoczni od uczelni i posiadałam ogromna chęć poznawania nowych osób oraz robienia czegoś więcej. Studia techniczne nie rozwijały w żaden sposób moich zainteresowań, którymi od zawsze była fotografia oraz Social Media.

 

3. Fun fact z Twojego #ESNlife. 

Moje #ESNlife dostarczyło mi wielu ciekawych i zabawnych sytuacji. Myślę że jedną z nich była podróż na NP Wrocław. Początkowa sytuacja nie była wcale zabawna dla mnie i moich towarzyszy podróży. Pociąg opóźniony 120min, następnie 160 min, 180min. Ostatecznie trzy pociągi do Wrocławia jechały jeden za drugim. W Częstochowie okazało się, że pociąg drugi w którym jechali nasi znajomi zatrzymał się ponieważ palił się im ostatni wagon - nic zabawnego. Zostali przeniesieni do pociągu trzeciego. Razem z krakowskimi członkami ESNu jechaliśmy jednak szczęśliwi pociągiem pierwszym. Jednak przed Opolem nasza lokomotywa gwałtownie się zatrzymała, okazało się że sieć trakcyjna została zerwana. Utknęliśmy w polach na kolejne kilka godzin. Pobliska Biedronka umożliwiła nam uzupełnienie prowiantu :) po kilku godzinach opóźnienia spędzonych na rozmowach, grach i zabawach w naszym ESNowym przedziale przed północą dotarliśmy do Wrocławia zmęczeni, jednak zintegrowani. Z perspektywy czasu było to kilka godzin spędzonych ze wspaniałymi ludźmi, które zawsze wspominamy z uśmiechem na twarzy i wspominamy tą sytuację przed każdą podróżą.

 

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Zmieniłam się ja. Zmieniły się moje cechy charakteru, moje podejście do życia. Stałam się dużo bardziej otwartą osobą, pewną siebie. Mimo, że mam mniej czasu wolnego, czuje że korzystam z życia w 100%. O wiele więcej podróżuje, mam obok siebie niesamowitych ludzi i nie boje się podejmować nowe wyzwania.

 

5. Czego nauczył cię ESN?

Pewności siebie, pokory, budowania relacji z ludźmi. Ale tak na prawdę, ESN nauczył mnie o wiele więcej. Zarządzać swoim czasem, pracować w zespole. Zdobyłam wiele umiejętności miękkich, graficznych, a przede wszystkim mogłam rozwijać swoje zainteresowania

 

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Pewnie byłby to projekt the Mov’in Europe project. Podróżowanie, mobilność aktualnie towarzyszą mi w moim życiu na każdym kroku. Mobilność daje  wiele możliwości, okazji do poznania nowych ludzi, kultur i zwiedzenia całego świata. Dlaczego więc nie promować jej wśród naszych studentów?

 

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?

Nie byłam, jednak mój Erasmus jest już bliżej niż dalej. We wrześniu wybieram się na wymianę do Portugalii. Już nie mogę się doczekać mojego semestru na plaży i w ciepełku, kiedy w Polsce panować będzie sroga zima.

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Góry! Uwielbiam podróżować do dużych stolic, czy miast. Jednak góry są miejscem gdzie każdy z nas może być sobą. Ludzie na szlakach są dla siebie życzliwi, a w schroniskach można spotkać niesamowite osoby. Go where you feel most alive! ;)

 

9. Twoje ulubione słowo?

Chyba nikogo nie zaskoczę, ale - Social Media. To tam w obecnych czasach wszystko się dzieje. Tam ludzie się ze sobą komunikują, dzielą się swoim życiem ale także pracują, zarabiają, tworzą niesamowite kampanie, zdjęcia. Social Media to obecnie nasze drugie życie.

Categories: ESN News

National Platform Warszawa 2018

Fri, 15/06/2018 - 19:42
Language Polish

W weekend 18-20 maja 2018 roku odbyło się National Platform Warszawa 2018, czyli największa konferencja na poziomie krajowym. Delegaci ze wszystkich polskich sekcji zebrali się by decydować o przyszłości organizacji. Motywem przewodnim tegorocznego zjazdu było złoto i splendor, stąd nazwa “The Golden Platform”.

Jednym z najważniejszych części konferencji były wybory do Zarządu ESN Polska i po długich obradach następujące osoby zostały wybrane:
 

  • Przewodniczący Stowarzyszenia ESN Polska:

Radosław Łyko (ESN UEK)

  • Członek Zarządu ds. Kontaktów Międzynarodowych Stowarzyszenia ESN Polska:

Bartosz Wojtas (ESN AGH)

  • Członek Zarządu ds. Projektów Ogólnopolskich Stowarzyszenia ESN Polska:

Natalia Kostrzewa (ESN AGH)

  • Komisja Rewizyjna:

Zuzanna Jastrzębska (ESN PW)
Anna Krysiuk (ESN PB)
 

Całość zwieńczyła elegancka gala 20-lecia ESN Polska, gdzie stroje niczym z hollywoodzkiego czerwonego dywanu przejęły owy wieczór. Podczas niej nastąpiło rozdanie statuetek dla największych gwiazd tego roku akademickiego!
Wielkie kongratulacje dla wszystkich zwycięzców!

STARS ESN Poland 2017/2018:
https://www.facebook.com/pg/ESNpoland/photos/?tab=album&album_id=1907700832614272

Nowemu zarządowi życzymy samych sukcesów i wytrwałości we wcielaniu w życie wyborczych postulatów. Mamy też nadzieję, że ustępujący zarząd pozostanie nadal z nami i będzie służył wszystkim swoją ogromną wiedzą.

 
Categories: ESN News

Ludzie ESN Poland - Anna Popek

Sun, 10/06/2018 - 20:41
Language Polish

 

    1. Co oznacza dla ciebie ESN?

Przyjaźnie, zabawa, mnóstwo niezapomnianych historii, podróże, ale przede wszystkim niestandardowe podejście do życia i robienie czegoś więcej niż tylko studiowanie.   

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

Moja historia dołączenia do ESN jest dość nudna i podobna do większości. Stało się to zupełnie przez przypadek. Byłam na pierwszym roku, w trakcie mojej pierwszej sesji (dzięki ESNowi była to jedna sesja w czasie, której naprawdę się uczyłam) i ktoś spoza mojego roku wrzucił post na grupę na Facebook’u zapraszając do ESN’u. Zanim zaczęłam studia, moja siostra cioteczna przekonywała mnie i zapewniała o wyjątkowości przynależności do jakiegoś kółka naukowego albo organizacji studenckiej. Początkowo zamierzałam dołączyć do koła dietetyków na moim wydziale, jednak nie byli oni zbyt aktywni, także postanowiłam poczytać o tym ESN. Przeczytałam wszystko co mogłam znaleźć o ESN SGGW oraz o ESN ogólnie. W czasie czytania, zszokowało mnie jak bardzo przypominało to coś, co stworzyłam będąc na wymianie w liceum. Różnica polegała na tym, że była nas tylko ósemka, a ja nazwałam nas “exchange club”. Bardzo innowacyjnie, co? ;)  Po zapoznaniu się z materiałami, które udało mi się znaleźć, wypełniłam formatkę i postanowiłam spróbować. Głównie dlatego, że bardzo tęskniłam za moim międzykulturowym życiem, które wiodłam będąc zagranicą.

.  
3. Fun fact z Twojego #ESNlife. 

Ah, wybranie jednego konkretnego fun fact’u nie jest proste. I choć mam ich wiele, pozostawię je na inne okazje. Podzielę się z wami jednak małym inside’em z NEGa; prawie połowa mojego OC nigdy oficjalnie nie zgodziła się na bycie w nim. Hahaha, można powiedzieć, że mi się po prostu nie odmawia ;)  

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Na pewno mam mniej czasu dla rodziny i przyjaciół, ze względu na to, że więcej podróżuję i zawsze mam coś do zrobienia. Jednak nauczyłam się też wiele np. lepszego zarządzania czasem, większej dyplomacji czy trzymania języka za zębami wtedy gdy trzeba. Zdecydowanie mam również dużo bardziej wyparzony język, porównując mnie sprzed dwóch lat, a teraz.
 

5. Czego nauczył cię ESN?

Nauczył mnie odrobinę z każdej z dziedzin, którymi zajmujemy się w ESNie. Teraz wiem jak pozyskać partnera, zrobić cover photo, nadzorować ogólnopolski projekt, zarządzać grupą liderów, trzymać nerwy na wodzy i wiele, wiele innych.  

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Pewnie byłabym ExchangeAbility, ponieważ sama jestem osobą niepełnosprawną i myślę, że jestem chodzącym przykładem tego, że niepełnosprawność nie może nas przed niczym zatrzymać. Gdybym tak szybko nie poszła do zarządu sekcji, pewnie zostałabym koordynatorką tego właśnie projektu, jako, że od początku był to jedyny projekt, którym chciałam się zajmować.

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?
Niestety jeszcze nie. ESN i pełnione funkcje stawiałam ponad wyjazd, ale mam nadzieję niedługo zostać Erasmusem. Marzą mi się Włochy, także trzymajcie kciuki! 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Wyjdę na mocno niezdecydowana osobę, mimo, iż taka nie jestem, ale jest mnóstwo miejsc, które uwielbiam z wielu różnych powodów. Ze względu na to, że wspominanie moich ESNowych początków spowodowało, że zaczęłam myśleć o miejscu, które w jakiś sposób zapoczątkowało całą moją ESNową podróż, to właśnie je wybieram jako moje ulubione. Maple Valley, miasteczko w którym mieszkałam będąc na wymianie. Miejsce, które na rok stało się całym moim światem, a od prawie 4 lat dalej trzyma część mojego serca. Moja “amerykańska rodzina”, tryb życia jaki tam prowadzę i ogólny nastrój panujący w naszym domu, sprawiają, że jest to miejsce, w którym czuję się najbardziej rozluźniona, szczęśliwa i beztroska. Fun fact z tego miejsca, moja rodzinka hoduje alpaki, jest to również maskotka mojej sekcji.

9. Twoje ulubione słowo?
Cockadoodledoo. Jest to odgłos wydawany przez koguta według osób anglojęzycznych. Jest to jedno z najbardziej niedorzecznych i najśmieszniejszych słów jakie słyszałam, więc może dlatego stało się ono moim ulubionym. Poza tym uwielbiam też słowo NEGować   

 

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Szymon Semper

Sun, 03/06/2018 - 19:27
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

ESN to nieprzespane noce, godziny spędzone w pociągach, autobusach i na lotniskach, nieobecności na uczelni, częste urlopy w pracy oraz bywanie w domu jak w hotelu. Przy okazji to 5 ostatnich lat życia, dużo doświadczenia, tego życiowego ale też zawodowego, wiedza, piękne wspomnienia, mnóstwo znajomych i przyjaciół, ciągła potrzeba zmian i parcia do przodu.

2. Dlaczego dołączyłeś do ESN?
Dołączyłem przez przypadek. Informacja o rekrutacji przyuważona gdzieś w Internecie przez znajomego, który potem nigdy nie miał nic wspólnego z ESN, ówczesny HR sekcji, która okazała się być moją sąsiadką, grupa ludzi, którą momentalnie polubiłem i chęć robienia czegoś więcej niż tylko projekty na studia. Wciągnęło mnie bardzo szybko i jak widać dalej nie chce puścić.

3. Fun fact z Twojego #ESNlife.
Mam w ESN swoją własną piosenkę. Poza tym organizacja sprawiła, że zamiast inżynierem od protez i tkanek zostałem inżynierem od umysłu.

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłeś do ESN?
Zmieniło się to, jak postrzegam świat i ludzi dookoła, siebie samego także. Wiem, że dużo rzeczy jest w zasięgu ręki, jeśli odpowiednio na to zapracujemy. Wiem z doświadczenia, że nieważne gdzie rzuci Cię los, dasz sobie radę. Zmienił się mój pomysł na to, co chcę robić w życiu, z czego się bardzo cieszę.

5. Czego nauczył cię ESN?
Rozwiązywanie spraw z góry uznanych za niepowodzenie, praca z zespołami niemożliwymi, komunikacja z każdym kiedy trzeba. Nie wspomnę o takich przydatnych umiejętnościach, jak rozdwajanie się, pakowanie połowy szafy w podręczny bagaż, rozciąganie doby do 48 godzin, czy umiejętność spania ośmiu godzin w cztery.

6. Gdybyś był projektem ESNowym, to którym?
Gdybym miał być projektem, to zostałbym Eduk8. ESN pozwolił mi do pewnego stopnia rozwinąć swoją pasję do uczenia innych i poszerzania czyichś horyzontów przez edukację nieformalną. Na pewno gdybym nie był ESNowiczem, to zostałbym nauczycielem w szkole. Zgadnijcie, jakiego przedmiotu bym uczył ;)

7. Byłeś na wymianie Erasmus+?
Nie miałem póki co okazji, ale los okazał się przewrotny i na szóstym (sic!) roku studiów będę miał finalnie taką możliwość. Jestem bardzo ciekawy, jak to jest być po drugiej stronie ESNu i jakim „typem Erasmusa” będę.

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Moje serce dzielę między dwa miejsca – rodzinny Kraków i gdziekolwiek we Włoszech. Dobrze, że są bezpośrednie połączenia lotnicze między tymi dwiema destynacjami.

9. Twoje ulubione słowo?
„Cześć” – od niego wszystko się zaczyna i w późniejszej perspektywie może bardzo dużo zmienić w życiu, na lepsze oczywiście.

 

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Anna Krysiuk

Sun, 27/05/2018 - 21:46
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

Nie będę oryginalna - ESN dla mnie to ludzie. Oprócz wszystkich umiejętności, wiedzy, doświadczenia, jakie daje ESN, to ludzie i znajomości są dla każdego z nas największą nagrodą. Wielu moich ESN-owych przyjaciół zakończyło już swoją przygodę tutaj, a mimo to, my wciąż mamy kontakt. Dlatego będąc ESNerem, nie ma się daty ważności - bo nawet jeśli kończy się faktyczne działanie, to nie kończą się znajomości ESN-owe.

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?
Wracałam właśnie ze swojego Erasmusa w słonecznej Hiszpanii, gdzie dostałam cudownego, pomocnego mentora. O ESN wtedy nie miałam pojęcia, ale otrzymałam maila od naszego BWM, że można zostać mentorem na Politechnice Białostockiej.  Przyszłam wtedy na spotkanie, bo chciałam dalej dzielić się tym, co sama dostałam od mojego mentora w Hiszpanii. Tak okazało się, że Program Mentor to jedynie czubek góry lodowej, jaką jest ESN. Bardzo mi się to wtedy spodobało - energia ludzi, pozytywne nastawienie, międzynarodowe środowisko i przede wszystkim możliwość robienia czegoś dla innych. Już w liceum działałam aktywnie w wolontariacie i na studiach bardzo mi tego brakowało, więc ESN naturalnie stał się odpowiedzią na moją ówczesną potrzebę. 

Przyszłam, żeby zostać mentorem - a zostałam ESNerem.

3. Fun fact z Twojego #ESNlife.
Zabawna jest cała moja historia działalności w ESN - to, że zostałam Członkiem Zarządu ESN PB ds. Zasobów Ludzkich po miesiącu swojej działalności. To, że nigdy nie byłam w Komitecie HR, ale byłam Przewodniczącą Komitetu PR w ESN Polska, kiedy nigdy nie byłam PRem w sekcji. To, że jadąc na NP do Poznania w 2014 roku żegnałam się już z ESN, bo skończyłam wtedy swoją kadencję jako Komisja Rewizyjna w sekcji i Przewodniczącej Komitetu PR w ESN Polska, a zostałam… Wiceprzewodniczącą ESN Polska. Chyba się już przyzwyczaiłam, że koniec nigdy nie jest końcem. Nie w ESN.

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?
Zmieniłam postrzeganie na wiele rzeczy. Europa i świat skurczyły się, przez co podróżowanie stało się już nie tylko odpoczynkiem, ale sposobem na życie. Zweryfikowałam znacząco to, czego potrzebuję, czego chcę od życia.

Mogę śmiało napisać- wszystko się zmieniło. Ja się zmieniłam!

5. Czego nauczył cię ESN?
Zawsze wychodziłam z założenia, że tyle z ESN dostaniesz, ile sam sobie weźmiesz. Tego się trzymałam przez całą moją działalność w ESN, przez co sięgałam rzeczy, których czasem nie umiałam, nie rozumiałam - wszystko po to, aby się nauczyć, dowiedzieć, doświadczyć na własnej skórze. Było warto - stałam się bardziej asertywna, zorganizowana, tolerancyjna, otwarta. Nauczyłam się mnóstwo rzeczy, których nigdy nie dałyby mi moje studia techniczne. Poznałam ludzi, od których mogłam czerpać, a jednocześnie dzielić się z nimi swoją wiedzą. Ten proces zmiany jest bezcenny!

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?
Myślę, że wybrałabym SocialErasmus. To był pierwszy projekt, który po tygodniu od dołączenia do sekcji realizowałam. I mimo, że się wtedy nie udał - to był dla mnie ważną lekcją w późniejszej działalności. Zawsze starałam się nie być sama w tym swoim działaniu - żeby inni mogli z tego też korzystać, uczyć się na moich błędach, być życzliwym do innych. Tak jak w SocialErasmus! Bo robiąc coś dla innych, najwięcej robisz dla siebie!

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?
Tak, jak wspomniałam wcześniej - byłam w Hiszpanii. I mimo, że było to na Gran Canarii, w pięknym Las Palmas, to naprawdę musiałam pracować i przykładać się do studiów. Niemniej, był to cudowny, niezapomniany czas!

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Moje ulubione miejsce nie ma swojej szerokości i długości geograficznej. Mimo, że studiowałam Budownictwo i Architekturę, to zdecydowanie od betonu architektonicznego wolę zieleń i naturę. Moje ulubione miejsce to tam gdzie nie ma pośpiechu, gdzie słońce ogrzewa twarz, gdzie są swoi ludzie.

9. Twoje ulubione słowo?

Edukacja, mobilność, życzliwość, wyzwanie, ale wybierając jedno postawiłabym na pozytywny. Ludziom pozytywnym żyje się trochę łatwiej :)

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Magda Rędziniak

Sun, 13/05/2018 - 18:15
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?
ESN to możliwości. Szansa na transformacje samego siebie, poznanie swoich dobrych i tych złych stron. Rozwijanie tego co u nas najlepsze i sięganie po więcej. To przede wszystkim zdobywanie nowych umiejętności, czerpanie inspiracji i uczenie się od najlepszych. ESN to również ludzie, którzy napędzają mnie do działania i podnoszą na duchu nawet w tym najgorszych chwilach. Ludzie którzy dzielą te same marzenia, pragnienia i cele.

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?
O rekrutacji do ESN UJ powiedziała mi koleżanka. Wspólnie wybrałyśmy się na rozmowy rekrutacyjne. Pamiętam, że dzień rozmów był niezwykle deszczowy, więc w ostatniej chwili zdecydowałam się jej towarzyszyć. Kilka dni później otrzymałem informację od ówczesnego Członka Zarządu z informacją o przyjęciu do sekcji. Tego dnia nie sądziłam, że zajdę tak daleko.

3. Fun fact z Twojego #ESNlife.
Zanim zaczęłam udzielać się w teamach i projektach ESN UJ byłam w kontakcie z moim Aniołkiem, który wprowadzał mnie w struktury sekcji. Dopiero po kilku tygodniach od przyjęcia do sekcji, dowiedziałam się, że moim Aniołkiem była ówczesna Przewodnicząca ESN UJ. :)

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?
Dzięki działalności w ESN otworzyły się dla mnie nowe możliwości. Przede wszystkim zdobyłam moją wymarzoną pracę w rekrutacji, a umiejętności zdobyte jako Koordynator lokalny a później Przewodnicząca zadecydowały o znaczącym awansie. Dodatkowo kontakt ze studentami wymiany otworzył mnie na świat i całkowicie zmienił podejście do wyjazdów na praktyki czy studia.

5. Czego nauczył cię ESN?
Wiara w swoje możliwości czyni cuda. Nie wszyscy rodzimy się z umiejętnością podejmowania odważnych decyzji, dlatego ESN jest miejscem aby właśnie się tego nauczyć.

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?
Oczywiście Mov`in Europe. Może to zabrzmieć banalnie, ale mobilność jest możliwością, którą nie miały wcześniejsze pokolenia. Wyzwaniem związanym z podejmowaniem decyzji o wyjeździe na studia czy praktyki jest wiedza, której brakuje a którą dostarczyć może właśnie ten projekt. Mobilność jest szansą na poznanie nowych kultur, wspaniałych ludzi i poszerzenie horyzontów.

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?
W okresie wakacji miałam przyjemność wyjechać na 3-miesięczne praktyki do Hiszpanii, gdzie pracowałam z artystami tańczącymi Flamenco. Długo zastanawiałam się nad studiami za granicą, ale chęć poznania życia jako Erasmus w obcym mieście wygrała, gdyż w kolejnym roku akademickim wyjeżdżam na studia do Sewilli.

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Zdecydowanie Sewilla. Kiedy pierwszy raz pojechałam w odwiedziny do mojej przyjaciółki przebywającej na wymianie Erasmus+, zakochałam się w kulturze hiszpańskiej. Bezstresowe podejście ludzi, gościnność hiszpańskich rodzin, jedzenie, taniec i muzyka - to są elementy, które codziennie sprawiają, że marzę o powrocie do tego miasta.

9. Twoje ulubione słowo?
ESNspirit. Jest to słowo które pozwala mi wierzyć w jedność łączącą każdego członka ESNu. Stowarzyszenie zrzesza niesamowitych ludzi, którzy czasami zapominają o wartościach, które przyświecały im na samym początku, dlatego ESNspirit pozwala przypomnieć o pasji związanej z działalnością w organizacji jaką jest Erasmus Student Network.

Categories: ESN News

UPGRADE Rzeszów 2018

Wed, 09/05/2018 - 22:43
Language Polish

W weekend 19.04.2018-22.04.2018 część członków stowarzyszenia ESN Polska z całego kraju zebrała się na zjeździe szkoleniowym : ESN Upgrade Rzeszów 2018.  Tego typu zjazdy są organizowane dwa razy w ciągu roku, gdzie starsi stażem członkowie dzielą się wiedzą z innymi. Za każdym razem utrzymane są w konkretnym motywie wraz z określonymi ścieżkami rozwoju dla uczestników. I tym razem OC nas nie zawiodło i przygotowało zjazd o tematyce “Back to school”.

    Biorący udział podzieleni byli na grupy sygnowane szkolnymi numerami klas określającymi ich ścieżki rozwoju. 1A skupiała osoby nowe w sekcjach lokalnych, gdzie można było poznać dokładniej strukturę ESN Polska, nauczyć się organizować wydarzenia, czy też podstaw komunikacji i budżetowania.

    W klasie 3B o profilu ekonomicznym uczestnicy zgłębiali tajniki finansowania i rozliczania projektów sekcyjnych. Nasi starsi koledzy przekazali także garść informacji na temat grantów sekcyjnych byśmy mogli robić jeszcze więcej!

    Ludzie zainteresowani publicznym wizerunkiem oraz zastosowaniem nowych technologii by go promować znaleźli się w klasie 4C, o profilu komunikacyjnym. Ich warsztaty dotyczyły między innymi identyfikacji wizualnej, świata reklam oraz administracji stron internetowych.

    Członkowie aspirujący na świetnych liderów wybrali się do menadżerskiej klasy 6A. Poznali tam kim właściwie jest dobry przywódca i jakie cechy powinien mieć. Ci wychowankowie potrafią już radzić sobie z kryzysem i zarządzać swoimi podopiecznymi.

    Pomimo napiętych planów lekcji, klasy znalazły odrobinę czasu by zintegrować się wspólnie i powymieniać się praktykami ze swoich sekcji. W piątek (20.04.2018) przeżywali najróżniejsze przygody przy grach planszowych, a następnego dnia odbyli rozgrywki w kręgle.

    Zjazdy typu ESN Upgrade to idealna okazja do nabrania wiatru w żagle i zaktywizowania członków sekcji. Uzyskana wiedza z pewnością pomoże w realizowaniu kolejnych projektów lokalnych, a może i ogólnopolskich!

Filip Słowiński

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Adrianna Skolimowska

Sun, 06/05/2018 - 18:06
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

ESN to ludzie. Poznałam tu wiele oddanych i inspirujących osób. ESN jest ważną częścią mojego życia, miejscem, gdzie spędziłam niesamowite chwile oraz poznałam moich dobrych przyjaciół.  

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

Wolontariat od zawsze sprawiał mi radość. Dobrze też czuję się w środowiskach międzynarodowych, więc szukałam nowych wyzwań. Jednak nie bardzo wiedziałam, co konkretnie chcę robić. Na początku nie planowałam dołączenia do ESNu. Zgłosiłam się do bycia mentorem studentów zagranicznych, brałam udział w eventach organizowanych przez ESN, poznałam członków sekcji. Tak bardzo mi się spodobało, że zostałam na dłużej.


3. Fun fact z Twojego #ESNlife.

Jest wiele, ale tych najśmieszniejszych chyba nie powinnam opowiadać publicznie. Niespodziewane podróże w ESN są zabawne, na przykład w sytuacji, kiedy nie mogłam uczestniczyć w AGM Ankara z powodu ślubu mojego kuzyna w Polsce. A jako że chciałam być w obu miejscach, od razu po weselu poleciałam do Ankary. Innym razem na meetingu FICO, zdecydowaliśmy się odwiedzić naszego znajomego ESNera w Meksyku. Polecieliśmy pięć miesięcy później!

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Dużo się zmieniło. Zaczęłam częściej podróżować, poznałam wielu ludzi. Miałam mało wolnego czasu, moja rodzina i znajomi narzekali, że “znowu gdzieś jadę”. Ale nie żałuję. Odkryłam przeróżne pasje, na przykład podróżowanie i organizacja eventów.

5. Czego nauczył cię ESN?

Wielu rzeczy przydatnych w pracy i życiu. Na pewno niektóre umiejętności miękkie, wiedza jak pracować z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk, jak zrobić 10 rzeczy naraz, jak zarządzać organizacją. Nauczyłam się również, że nie ma problemów, ale są wyzwania. I że zawsze jest rozwiązanie.

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Z sentymentu prawdopodobnie wybrałabym National Erasmus Games, bo był to pierwszy ogólnopolski projekt, w który się zaangażowałam i do którego czuję się najbardziej przywiązana.

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?

Tak, dwa razy. Pierwszy raz byłam na Słowenii, jako studentka Uniwersytetu w Mariborze. Później pracowałam jako stażystka w urzędzie skarbowym w Lyonie we Francji. To były najlepsze decyzje, jakie kiedykolwiek podjęłam. Polecam wymiany studenckie dla każdego!

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Oczywiście dom. Jest kilka miejsc, które są moimi faworytami, jednak wolę cały czas się przemieszczać i podróżować.

9. Twoje ulubione słowo?

Statuty i kontrakty…Tak naprawdę, to nie, ale parę osób w ESNie tak uważa.

Categories: ESN News

Majówka

Thu, 26/04/2018 - 18:03
Language Polish

Podczas gdy polskie temperatury rosną i zapominamy o zimowych mrozach, zbliża się maj,
a wraz z nim okres zwany “Majówką”. Są to trzy pierwsze dni tego miesiąca, które są wolne
od pracy i szkoły. Pomimo jej historycznej natury, w dzisiejszych czasach obchodzimy ją
inaczej niż nasi przodkowie.

Pierwszego dnia maja jest obchodzony na świecie Międzynarodowy Dzień Solidarności
Ludzi Pracy, który miał uczcić rocznicę brutalnie stłumionego strajku robotników w Chicago z
1886 roku. W Polsce ten dzień znany jest jako Święto Pracy. W latach 80’ XX wieku
pierwszy maja był dniem, w którym pochody i manifestacje były organizowane by
przeciwstawić się komunistycznemu reżimowi. Było to jedno z najważniejszych świąt PRL-u.
Dzisiaj zazwyczaj jest ono traktowane jako dzień wolny, który można poświęcić na
odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi.

2 maj to w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzony jest od 2003 roku, a
wybór tej daty był silnie uzależniony od świąt narodowych, które otaczają ten dzień. Polska
flaga jest wszechobecna podczas całej Majówki. Dla przykładu w Bytomiu w 2009 roku
zebrało się ponad 500 osób i utworzyło biało-czerwoną flagę z uniesionych parasoli.
Co ciekawe, ten dzień z reguły nie jest wolny od pracy, lecz Polacy mają w zwyczaju brać
wtedy urlop, gdyż jest to jedyna data występująca pomiędzy dniami wolnymi od pracy.

Dzień później przychodzi Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja pokrywające się
również ze Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Konstytucja 3 Maja jest
pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją, dzięki której w Polsce
zapanowało m. in. prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy.
Święto to wiele razy było usuwane lub zabranianie by je celebrować, lecz od 1981 roku
ciągle nam towarzyszy. Corocznie na początku maja można zaobserwować liczne
uroczystości obchodzone w całej Polsce. Nabożeństwa, obywatelskie zgromadzenia,
wojskowe pokazy, festyny to jedne z licznych atrakcji widocznych w polskich miastach. Dla
ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną organizowane są też Biegi Konstytucjonalne. W
minionym roku odbyło ich się ponad 40 w całej Polsce.

W dzisiejszych czasach historyczna natura tych świąt odchodzi powoli do lamusa. Majówka
staje się szansą na rekreację z bliskimi i odpoczynek od codziennego życia. Podmioty
oferujące usługi rekreacyjne chętnie korzystają ze sposobności i wychodzą z wieloma
interesującymi wydarzeniami, niekoniecznie o charakterze patriotycznym, które umilają
ludziom czas. Wśród polskiej młodzieży i studentów popularne są wyjazdy ze znajomymi
nad wodę, czy pod namioty i wspólne biesiadowanie.
Jedno jest pewne, że w Polsce pogoda potrafi płatać figle, więc przed zrobieniem
jakichkolwiek planów należy sprawdzić pogodę, bowiem ostatnimi laty śnieg w maju potrafił
wszystkich zaskoczyć.

Categories: ESN News

Majówka

Thu, 26/04/2018 - 18:03
Language Polish

Podczas gdy polskie temperatury rosną i zapominamy o zimowych mrozach, zbliża się maj,
a wraz z nim okres zwany “Majówką”. Są to trzy pierwsze dni tego miesiąca, które są wolne
od pracy i szkoły. Pomimo jej historycznej natury, w dzisiejszych czasach obchodzimy ją
inaczej niż nasi przodkowie.

Pierwszego dnia maja jest obchodzony na świecie Międzynarodowy Dzień Solidarności
Ludzi Pracy, który miał uczcić rocznicę brutalnie stłumionego strajku robotników w Chicago z
1886 roku. W Polsce ten dzień znany jest jako Święto Pracy. W latach 80’ XX wieku
pierwszy maja był dniem, w którym pochody i manifestacje były organizowane by
przeciwstawić się komunistycznemu reżimowi. Było to jedno z najważniejszych świąt PRL-u.
Dzisiaj zazwyczaj jest ono traktowane jako dzień wolny, który można poświęcić na
odpoczynek z rodziną i przyjaciółmi.

2 maj to w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzony jest od 2003 roku, a
wybór tej daty był silnie uzależniony od świąt narodowych, które otaczają ten dzień. Polska
flaga jest wszechobecna podczas całej Majówki. Dla przykładu w Bytomiu w 2009 roku
zebrało się ponad 500 osób i utworzyło biało-czerwoną flagę z uniesionych parasoli.
Co ciekawe, ten dzień z reguły nie jest wolny od pracy, lecz Polacy mają w zwyczaju brać
wtedy urlop, gdyż jest to jedyna data występująca pomiędzy dniami wolnymi od pracy.

Dzień później przychodzi Święto Narodowe Konstytucji Trzeciego Maja pokrywające się
również ze Świętem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Konstytucja 3 Maja jest
pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucją, dzięki której w Polsce
zapanowało m. in. prawo powszechnej niepodległości oraz trójpodział władzy.
Święto to wiele razy było usuwane lub zabranianie by je celebrować, lecz od 1981 roku
ciągle nam towarzyszy. Corocznie na początku maja można zaobserwować liczne
uroczystości obchodzone w całej Polsce. Nabożeństwa, obywatelskie zgromadzenia,
wojskowe pokazy, festyny to jedne z licznych atrakcji widocznych w polskich miastach. Dla
ludzi ceniących sobie aktywność fizyczną organizowane są też Biegi Konstytucjonalne. W
minionym roku odbyło ich się ponad 40 w całej Polsce.

W dzisiejszych czasach historyczna natura tych świąt odchodzi powoli do lamusa. Majówka
staje się szansą na rekreację z bliskimi i odpoczynek od codziennego życia. Podmioty
oferujące usługi rekreacyjne chętnie korzystają ze sposobności i wychodzą z wieloma
interesującymi wydarzeniami, niekoniecznie o charakterze patriotycznym, które umilają
ludziom czas. Wśród polskiej młodzieży i studentów popularne są wyjazdy ze znajomymi
nad wodę, czy pod namioty i wspólne biesiadowanie.
Jedno jest pewne, że w Polsce pogoda potrafi płatać figle, więc przed zrobieniem
jakichkolwiek planów należy sprawdzić pogodę, bowiem ostatnimi laty śnieg w maju potrafił
wszystkich zaskoczyć.

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Filip Wypijewski

Sun, 22/04/2018 - 22:01
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?
ESN to przede wszystkim ludzie. Aż nie potrafię zliczyć ile nowych znajomości dzięki ESNowi, ESNowym zjazdom udało mi się zawrzeć! Warto wspomnieć, że przez znajomości nie mam na myśli tylko i wyłącznie ESNowców, ale także Erasmusów, z którymi ciągle utrzymuje kontakt.

2. Dlaczego dołączyłeś do ESNu?
Do dołączenia bardzo szybko i skutecznie przekonała mnie moja przyjaciółka z roku. Postanowiłem dołączyć, ponieważ bardzo zależało mi na poznaniu Erasmusów ,a także spędzaniu większej ilości czasu ze znajomymi, którzy byli już zaangażowani w działalność sekcyjną. Wówczas nie wiedziałem, że ESN to tak ogromna organizacja studencka pełna możliwości rozwoju, dlatego szybko przekonałem się, że jest to miejsce dla mnie.

3. Fun fact z twojego #ESNlife.
Nigdy nie zapomnę jak podczas kolejnej prezentacji związanej z finansami Stowarzyszenia na SD bodajże we Wrocławiu zobaczyłem tyle zmęczonych twarzy i zastanawiałem się jak tu ich rozruszać. Pomyślałem sobie, powiem coś śmiesznego. No i powiedziałem: „Uśmiechamy się”. Większość osób znających mnie rozweseliła się do łez, a hasło to do dzisiaj krąży za mną na ESNowych zjazdach.

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?
Odkąd dołączyłem do ESNu zdecydowanie stałem się osobą bardziej otwartą na nowych ludzi i kultury. Poza tym, to co w sumie najłatwiej każdemu było zauważyć, to wypełnienie 99% wolnego czasu przez wydarzenia dla Erasmusów czy zjazdy lub inne obowiązki związane z ESNem.

5. Co nauczył Cię ESN?
Przede wszystkim rozwinąłem swoje umiejętności miękkie: autoprezentacja, mówienie przed publicznością, prezentowanie, samoorganizacja. Również jako członek zarządu ds. finansów musiałem posiąść wiedzę finansową i rachunkową, aby móc sprawnie i poprawnie zarządzać finansami ESN Polska.

6. Gdybyś był projektem ESNowym, to którym?
Ciężko jest mi wybrać ten jeden jedyny, gdyż w każdym z nich udaje mi się odnaleźć coś co mnie do nich przyciąga. Mov’in Europe i idea promowania mobilności wśród studentów jest niesamowita, ponieważ każdy powinien zdawać sobie sprawę z możliwości jakie daje wyjazd na Erasmusa. Kolejny projekt to Mentor, którego idea pomocy Erasmusom w aklimatyzacji w nowym kraju jest niezwykle ważna.

7. Czy byłeś na wymianie Erasmus+?
Tak, udało mi się dostać do Sheffield w Wielkiej Brytanii. Wyjazd na dłużej niż weekend do UK był moim marzeniem, który dzięki Erasmusie udało się zrealizować.

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Londyn to miasto, w którym udało mi się być już pare razy, a także zamieszkać na 2 miesiące. Uwielbiam międzynarodowy klimat jaki panuje na każdym kroku tego miasta! Ale moje serce na zawsze zostanie w moim rodzinnym Poznaniu, do którego zawsze wracam z radością!

9. Twoje ulubione słowo?
No jakże mógłbym napisać coś innego niż: Uśmiechamy się! Zawsze jak mam bardziej ponury humor powtarzam sobie właśnie te dwa słowa i od razu jest chociaż trochę lepiej. Bo co to za życie jak się nie cieszymy i nie śmiejemy się! ☺

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Filip Wypijewski

Sun, 22/04/2018 - 22:01
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?
ESN to przede wszystkim ludzie. Aż nie potrafię zliczyć ile nowych znajomości dzięki ESNowi, ESNowym zjazdom udało mi się zawrzeć! Warto wspomnieć, że przez znajomości nie mam na myśli tylko i wyłącznie ESNowców, ale także Erasmusów, z którymi ciągle utrzymuje kontakt.

2. Dlaczego dołączyłeś do ESNu?
Do dołączenia bardzo szybko i skutecznie przekonała mnie moja przyjaciółka z roku. Postanowiłem dołączyć, ponieważ bardzo zależało mi na poznaniu Erasmusów ,a także spędzaniu większej ilości czasu ze znajomymi, którzy byli już zaangażowani w działalność sekcyjną. Wówczas nie wiedziałem, że ESN to tak ogromna organizacja studencka pełna możliwości rozwoju, dlatego szybko przekonałem się, że jest to miejsce dla mnie.

3. Fun fact z twojego #ESNlife.
Nigdy nie zapomnę jak podczas kolejnej prezentacji związanej z finansami Stowarzyszenia na SD bodajże we Wrocławiu zobaczyłem tyle zmęczonych twarzy i zastanawiałem się jak tu ich rozruszać. Pomyślałem sobie, powiem coś śmiesznego. No i powiedziałem: „Uśmiechamy się”. Większość osób znających mnie rozweseliła się do łez, a hasło to do dzisiaj krąży za mną na ESNowych zjazdach.

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?
Odkąd dołączyłem do ESNu zdecydowanie stałem się osobą bardziej otwartą na nowych ludzi i kultury. Poza tym, to co w sumie najłatwiej każdemu było zauważyć, to wypełnienie 99% wolnego czasu przez wydarzenia dla Erasmusów czy zjazdy lub inne obowiązki związane z ESNem.

5. Co nauczył Cię ESN?
Przede wszystkim rozwinąłem swoje umiejętności miękkie: autoprezentacja, mówienie przed publicznością, prezentowanie, samoorganizacja. Również jako członek zarządu ds. finansów musiałem posiąść wiedzę finansową i rachunkową, aby móc sprawnie i poprawnie zarządzać finansami ESN Polska.

6. Gdybyś był projektem ESNowym, to którym?
Ciężko jest mi wybrać ten jeden jedyny, gdyż w każdym z nich udaje mi się odnaleźć coś co mnie do nich przyciąga. Mov’in Europe i idea promowania mobilności wśród studentów jest niesamowita, ponieważ każdy powinien zdawać sobie sprawę z możliwości jakie daje wyjazd na Erasmusa. Kolejny projekt to Mentor, którego idea pomocy Erasmusom w aklimatyzacji w nowym kraju jest niezwykle ważna.

7. Czy byłeś na wymianie Erasmus+?
Tak, udało mi się dostać do Sheffield w Wielkiej Brytanii. Wyjazd na dłużej niż weekend do UK był moim marzeniem, który dzięki Erasmusie udało się zrealizować.

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?
Londyn to miasto, w którym udało mi się być już pare razy, a także zamieszkać na 2 miesiące. Uwielbiam międzynarodowy klimat jaki panuje na każdym kroku tego miasta! Ale moje serce na zawsze zostanie w moim rodzinnym Poznaniu, do którego zawsze wracam z radością!

9. Twoje ulubione słowo?
No jakże mógłbym napisać coś innego niż: Uśmiechamy się! Zawsze jak mam bardziej ponury humor powtarzam sobie właśnie te dwa słowa i od razu jest chociaż trochę lepiej. Bo co to za życie jak się nie cieszymy i nie śmiejemy się! ☺

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Robert Banet

Sun, 15/04/2018 - 18:04
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

Dla mnie ESN to po prostu wspaniali ludzie. Z tymi ludźmi wiążą się najlepsze możliwości, historie i wyzwania.

 

2. Dlaczego dołączyłeś do ESN?

Moja historia w ESN zaczęła się dwa razy. Jeszcze zanim zacząłem studia wiedziałem o programie Erasmus i chciałem pojechać na wymianę. Dowiedziałem się o istnieniu ESN na własną rękę i nikogo tam nie znałem. Podczas pierwszego tygodnia na uczelni poszedłem do biura ESN, żeby dowiedzieć się, jak wyjechać na wymianę, ale powiedzieli mi, że tak wcześnie nie mogę aplikować. Jakiś czas później zastanawiałem się, co mogę robić na uczelni, skoro po prostu nie byłem zadowolony z samej nauki bez głębszego spełnienia. Przyszło mi do głowy, że mogę wrócić do tego biura i dołączyć do ESN, co rzeczywiście się wydarzyło i trwa do dziś.

 

3. Fun fact z Twojego #ESNlife.

Kiedyś założyłem się z ESN Polska, że ​​jeśli ESNOLYMPICS wygra tytuł najlepszego studenckiego projektu roku w pewnym dużym konkursie dla wszystkich największych organizacji studenckich w Polsce, zetnę moje duże i puszyste włosy, które miałem kiedyś. Tak naprawdę nie było to możliwe, ale dosłownie wszyscy zaangażowaliśmy się w głosowanie, a także zachęcanie innych do zrobienia tego, i wreszcie ku zaskoczeniu wszystkich wygraliśmy i obciąłem sobie włosy na bardzo krótkie.

 

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłeś do ESN?

Łatwiej byłoby powiedzieć, co się nie zmieniło! Myślę, że zmieniłem nie tylko moje ogólne podejście do wielu rzeczy, stan umiejętności miękkich, które staram się nieustannie rozwijać lub niektóre zachowania, ale nawet moje ubranie i wygląd fizyczny. Już nie studiuję, tylko pracuję, nie mogę dużo podróżować, kilka razy się przeprowadzałem, przestałem używać cukru i nie noszę kolorowych opasek, ani sportowych butów.

 

5. Czego nauczył cię ESN?

Poza kilkoma wyżej wymienionymi aspektami chciałbym wspomnieć o wielu drobnych ważnych rzeczach, których nie da się nauczyć w żadnej szkole, a które są w życiu co rusz potrzebne! Te nienazwane rzeczy są nadal niedoceniane, ale mają kluczowe znaczenie, ponieważ tylko dzięki szczegółom możesz zbudować najwyższą jakość.

 

6. Gdybyś był projektem ESNowym, to którym?

Zdecydowanie ESNcard! Byłem koordynatorem tego projektu zarówno w ESN Polska, jak i ESN International. Czuję, że pomogłem projektowi znacznie się powiększyć, a także uczestniczyłem w budowaniu pierwszego zespołu w ESN International. Niemniej jednak, gdyby ESNcard został zarezerwowany przez kogoś innego, wybrałbym International Erasmus Games, ponieważ uwielbiam piłkę nożną i pracowałem w projekcie od samego początku.

 

7. Byłeś na wymianie Erasmus+?

Tak i nie. Z technicznego punktu widzenia nigdy nie uczestniczyłem w żadnej wymianie w ramach Erasmusa, ale doświadczyłem zarówno studiowania, jak i pracy za granicą. Podczas studiów magisterskich wyjechałem na wymianę studencką na National University of Singapore. Ponadto rozpocząłem pracę dyplomową w ramach programu praktyk globalnych, dzięki czemu miałem również okazję pracować za granicą na stażu w światowej centrali mojej firmy. Z powodu pewnych okoliczności uważam, że na pewno nigdy nie osiągnąłbym obu tych rzeczy bez ESN.

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to ...?

Miejsce, w którym spotykam się z ludźmi, których znam dobrze i z którymi czuję się najlepiej. Położenie geograficzne wtedy nie ma większego znaczenia, ale wolałbym, żeby pogoda była tam dobra.

 

9. Twoje ulubione słowo?

Wyzwania. To było ważne w mojej ESNowej podróży, aby raz otrzymać nauczkę, w pełni się zaangażować, zaakceptować wyzwania, osiągnąć je i szukać kolejnych. Wciąż staram się to robić codziennie w każdym aspekcie mojego życia

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Robert Banet

Sun, 15/04/2018 - 18:04
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

Dla mnie ESN to po prostu wspaniali ludzie. Z tymi ludźmi wiążą się najlepsze możliwości, historie i wyzwania.

 

2. Dlaczego dołączyłeś do ESN?

Moja historia w ESN zaczęła się dwa razy. Jeszcze zanim zacząłem studia wiedziałem o programie Erasmus i chciałem pojechać na wymianę. Dowiedziałem się o istnieniu ESN na własną rękę i nikogo tam nie znałem. Podczas pierwszego tygodnia na uczelni poszedłem do biura ESN, żeby dowiedzieć się, jak wyjechać na wymianę, ale powiedzieli mi, że tak wcześnie nie mogę aplikować. Jakiś czas później zastanawiałem się, co mogę robić na uczelni, skoro po prostu nie byłem zadowolony z samej nauki bez głębszego spełnienia. Przyszło mi do głowy, że mogę wrócić do tego biura i dołączyć do ESN, co rzeczywiście się wydarzyło i trwa do dziś.

 

3. Fun fact z Twojego #ESNlife.

Kiedyś założyłem się z ESN Polska, że ​​jeśli ESNOLYMPICS wygra tytuł najlepszego studenckiego projektu roku w pewnym dużym konkursie dla wszystkich największych organizacji studenckich w Polsce, zetnę moje duże i puszyste włosy, które miałem kiedyś. Tak naprawdę nie było to możliwe, ale dosłownie wszyscy zaangażowaliśmy się w głosowanie, a także zachęcanie innych do zrobienia tego, i wreszcie ku zaskoczeniu wszystkich wygraliśmy i obciąłem sobie włosy na bardzo krótkie.

 

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłeś do ESN?

Łatwiej byłoby powiedzieć, co się nie zmieniło! Myślę, że zmieniłem nie tylko moje ogólne podejście do wielu rzeczy, stan umiejętności miękkich, które staram się nieustannie rozwijać lub niektóre zachowania, ale nawet moje ubranie i wygląd fizyczny. Już nie studiuję, tylko pracuję, nie mogę dużo podróżować, kilka razy się przeprowadzałem, przestałem używać cukru i nie noszę kolorowych opasek, ani sportowych butów.

 

5. Czego nauczył cię ESN?

Poza kilkoma wyżej wymienionymi aspektami chciałbym wspomnieć o wielu drobnych ważnych rzeczach, których nie da się nauczyć w żadnej szkole, a które są w życiu co rusz potrzebne! Te nienazwane rzeczy są nadal niedoceniane, ale mają kluczowe znaczenie, ponieważ tylko dzięki szczegółom możesz zbudować najwyższą jakość.

 

6. Gdybyś był projektem ESNowym, to którym?

Zdecydowanie ESNcard! Byłem koordynatorem tego projektu zarówno w ESN Polska, jak i ESN International. Czuję, że pomogłem projektowi znacznie się powiększyć, a także uczestniczyłem w budowaniu pierwszego zespołu w ESN International. Niemniej jednak, gdyby ESNcard został zarezerwowany przez kogoś innego, wybrałbym International Erasmus Games, ponieważ uwielbiam piłkę nożną i pracowałem w projekcie od samego początku.

 

7. Byłeś na wymianie Erasmus+?

Tak i nie. Z technicznego punktu widzenia nigdy nie uczestniczyłem w żadnej wymianie w ramach Erasmusa, ale doświadczyłem zarówno studiowania, jak i pracy za granicą. Podczas studiów magisterskich wyjechałem na wymianę studencką na National University of Singapore. Ponadto rozpocząłem pracę dyplomową w ramach programu praktyk globalnych, dzięki czemu miałem również okazję pracować za granicą na stażu w światowej centrali mojej firmy. Z powodu pewnych okoliczności uważam, że na pewno nigdy nie osiągnąłbym obu tych rzeczy bez ESN.

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to ...?

Miejsce, w którym spotykam się z ludźmi, których znam dobrze i z którymi czuję się najlepiej. Położenie geograficzne wtedy nie ma większego znaczenia, ale wolałbym, żeby pogoda była tam dobra.

 

9. Twoje ulubione słowo?

Wyzwania. To było ważne w mojej ESNowej podróży, aby raz otrzymać nauczkę, w pełni się zaangażować, zaakceptować wyzwania, osiągnąć je i szukać kolejnych. Wciąż staram się to robić codziennie w każdym aspekcie mojego życia

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Monika Milewska

Sun, 08/04/2018 - 21:06
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?

Od marca 2014, ESN oznacza dla mnie ogromną szansę do samorozwoju. Udało mi się posiąść wiele umiejętności, które pomagają w zdobyciu pracy. :)

Ponadto, ESN jest dla mnie inspiracją. Poznaję tutaj zmotywowanych ludzi, którzy pchają mnie do przodu, by pracować jeszcze ciężej. Jestem naprawdę zaskoczona, jak niesamowite rzeczy robią ludzie, jak świetne projekty tworzą.

 

2. Dlaczego dołączyłaś do ESNu?

Ponieważ ktoś mi powiedział: “Musisz spróbować. To jest jak narkotyk!”. I to prawda. Muszę przyznać, że nie jestem zawiedziona. Zostanie członkiem ESNu to jedna z moich najlepszych decyzji.

 

3. Fun fact z twojego #ESNlife.

Nie jest to fun fact, ale najbardziej cudowna sytuacja, jaka się zdarzyła podczas mojej kadencji jako przewodniczącej Komitetu PR w ESN Polska. Z powodu mojej pozycji prowadziłam ścieżkę PR podczas Upgrade’a oraz small session podczas Spotkania Delegatów czy National Platform. Po roku szkoleń ESN Polska zdecydowało, by nadać mi drugą nagrodę dla najlepszego szkoleniowca. To było życiowe osiągnięcie i niepowtarzalne uczucie.

 

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?

Zmienił się mój charakter. Stałam się spokojniejsza i bardziej cicha. Mam również więcej pokładów cierpliwości. Stałam się bardziej rzetelną osobą, która zawsze pomyśli zanim coś zrobi. Doceniam swoje zachowanie i jestem wdzięczna ESNowi za to.

 

5. Co nauczył Cię ESN?

Tego, że musimy wierzyć w ludzi i doceniać ich pomysły. Zawsze.

 

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Prawdopodobnie byłby to National Erasmus Games. Uwielbiam być w ruchu. Moje życie zmienia się tak dynamicznie, jak rozgrywka sportowa. Wciąż podejmuje ryzyko, ponieważ w moim życiu nie ma za wiele miejsca na czekanie. :)
I czuję się jak libero w siatkówce - jestem osobą odpowiedzialną za grę, grę zwaną moim życiem.

 

7. Czy byłaś na wymianie Erasmus+?

Nie, ale bardzo bym chciała. W czerwcu kończę studia magisterskie, ale może uda się wziąć udział w praktykach Erasmus. :)

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Mój rodzinny dom. Z ciastem mojej mamy, z żartami mojego taty oraz z moimi zwierzakami. Lubię ten moment, kiedy tam jestem. Mogę się uspokoić i zwolnić. Jestem w stanie się zrelaksować i poczuć beztrosko. Naprawdę cenię sobie każdą chwilę w moim życiu, ale czas spędzony z moją rodziną to jeden z najlepszych momentów.

 

9. Twoje ulubione słowo?

Nie mam ulubionego słowa. Zamiast tego mam wyrażenie, które towarzyszy mi odkąd dołączyłam do ESNu w 2014: “The sky is the limit” czyli “nie ma ograniczeń”. W ESNie możesz robić co tylko chcesz - możesz pomagać zagranicznym studentom, możesz być szkoleniowcem. Co więcej, masz możliwość samorozwoju w każdym obszarze, w jakim chcesz. W końcu, możesz zostać Project Managerem ESN Polska, niesamowite możliwości! Ale w swoim życiu możesz także spełniać marzenia. A ja polecam Tobie - marz o swojej przyszłości, o swoim idealnym życiu i zrealizuj to, bo “nie ma ograniczeń”!

 

Categories: ESN News

Ludzie ESN Polska - Monika Milewska

Sun, 08/04/2018 - 21:06
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?

Od marca 2014, ESN oznacza dla mnie ogromną szansę do samorozwoju. Udało mi się posiąść wiele umiejętności, które pomagają w zdobyciu pracy. :)

Ponadto, ESN jest dla mnie inspiracją. Poznaję tutaj zmotywowanych ludzi, którzy pchają mnie do przodu, by pracować jeszcze ciężej. Jestem naprawdę zaskoczona, jak niesamowite rzeczy robią ludzie, jak świetne projekty tworzą.

 

2. Dlaczego dołączyłaś do ESNu?

Ponieważ ktoś mi powiedział: “Musisz spróbować. To jest jak narkotyk!”. I to prawda. Muszę przyznać, że nie jestem zawiedziona. Zostanie członkiem ESNu to jedna z moich najlepszych decyzji.

 

3. Fun fact z twojego #ESNlife.

Nie jest to fun fact, ale najbardziej cudowna sytuacja, jaka się zdarzyła podczas mojej kadencji jako przewodniczącej Komitetu PR w ESN Polska. Z powodu mojej pozycji prowadziłam ścieżkę PR podczas Upgrade’a oraz small session podczas Spotkania Delegatów czy National Platform. Po roku szkoleń ESN Polska zdecydowało, by nadać mi drugą nagrodę dla najlepszego szkoleniowca. To było życiowe osiągnięcie i niepowtarzalne uczucie.

 

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?

Zmienił się mój charakter. Stałam się spokojniejsza i bardziej cicha. Mam również więcej pokładów cierpliwości. Stałam się bardziej rzetelną osobą, która zawsze pomyśli zanim coś zrobi. Doceniam swoje zachowanie i jestem wdzięczna ESNowi za to.

 

5. Co nauczył Cię ESN?

Tego, że musimy wierzyć w ludzi i doceniać ich pomysły. Zawsze.

 

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Prawdopodobnie byłby to National Erasmus Games. Uwielbiam być w ruchu. Moje życie zmienia się tak dynamicznie, jak rozgrywka sportowa. Wciąż podejmuje ryzyko, ponieważ w moim życiu nie ma za wiele miejsca na czekanie. :)
I czuję się jak libero w siatkówce - jestem osobą odpowiedzialną za grę, grę zwaną moim życiem.

 

7. Czy byłaś na wymianie Erasmus+?

Nie, ale bardzo bym chciała. W czerwcu kończę studia magisterskie, ale może uda się wziąć udział w praktykach Erasmus. :)

 

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Mój rodzinny dom. Z ciastem mojej mamy, z żartami mojego taty oraz z moimi zwierzakami. Lubię ten moment, kiedy tam jestem. Mogę się uspokoić i zwolnić. Jestem w stanie się zrelaksować i poczuć beztrosko. Naprawdę cenię sobie każdą chwilę w moim życiu, ale czas spędzony z moją rodziną to jeden z najlepszych momentów.

 

9. Twoje ulubione słowo?

Nie mam ulubionego słowa. Zamiast tego mam wyrażenie, które towarzyszy mi odkąd dołączyłam do ESNu w 2014: “The sky is the limit” czyli “nie ma ograniczeń”. W ESNie możesz robić co tylko chcesz - możesz pomagać zagranicznym studentom, możesz być szkoleniowcem. Co więcej, masz możliwość samorozwoju w każdym obszarze, w jakim chcesz. W końcu, możesz zostać Project Managerem ESN Polska, niesamowite możliwości! Ale w swoim życiu możesz także spełniać marzenia. A ja polecam Tobie - marz o swojej przyszłości, o swoim idealnym życiu i zrealizuj to, bo “nie ma ograniczeń”!

 

Categories: ESN News

Wielkanoc w Polsce

Sat, 31/03/2018 - 01:19
Language Polish

Wielkanoc jest to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt chrześcijańskich, które
upamiętnia śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jest to święto ruchome, które przypada
w pierwszą niedzielę, po pierwszej, wiosennej pełni księżyca, a poprzedza je 40 dniowy
Wielki post. Czyli istotny dla chrześcijan czas pokuty, który ma nas przygotować do
celebrowania Wielkanocy. W około tego święta narosło sporo tradycji i zwyczajów, a top
5 możecie przeczytać poniżej.

#1 Zając

Tak jak na Boże Narodzenie prezenty przynosi święty Mikołaj, tak przed Wielkanocą
Zając przynosi drobne upominki czy słodycze. Często prezenty są pochowane w domu
czy ogrodzie, żeby dzieci miały jeszcze większą frajdę z ich odnajdywania, a zwyczaj ten
pochodzi z Niemiec i całkiem dobrze przyjął się w Europie.

#2 Malowanie jajek

Zadaniem na Wielką Sobotę jest naszykowanie koszyka z jedzeniem do poświęcenia w
kościele. Każdy wkłada produkty według własnego uznania, ale jedną cechą wspólną są
pomalowane jajka, czyli pisanki. Jedno czy wielokolorowe, we wzory, gładkie, malowane
farbami, barwnikami czy specjalnymi pisakami, z naklejkami, albo z jeszcze innymi
zdobieniami. Ile ludzi, tyle pomysłów, ale pisanki to nieodłączny symbol Wielkanocy.

#3 Śniadanie Wielkanocne

No dobrze, a co dalej z jedzeniem przyszykowanym do koszyczków w sobotę? Zjada się je
podczas świątecznego śniadania w niedzielę, przy okazji składając sobie życzenia.

#4 Lany poniedziałek

W polskiej tradycji, dla żartów polewa się wodą inne osoby. Kiedyś do powitania
budzącej się do życia przyrody, teraz dla zabawy. Warto się przygotować do tego dnia i
kupić wcześniej stosowny arsenał - od małych jajek, po specjalne pistolety na wodę, bo
tutaj wszystkie chwyty są dozwolone.

#5 Spring break – edycja polska

Ostatnia, ale jakże ważna tradycja, zwłaszcza dla uczniów i studentów. Od Wielkiego
Czwartku, aż do wtorku po Wielkanocy, większość szkół jest wtedy zamknięta, a
uczniowie mają zasłużone kilka dni wolnego.

Categories: ESN News

Pages