Subskrybuj Kanał Wiadomości z ESN Polska
Zaktualizowano: 8 minut 13 sekund temu

Konferencja Oblicza Różnorodności, Uniwersytecki Dzień Różnorodności

wt., 16/01/2018 - 22:30
Language Polish

Konferencja Oblicza Różnorodności, Uniwersytecki Dzień Różnorodności - UŁ, Łódź,

5 grudnia Przewodnicząca ESN Polska, Agata Lech, wzięła udział w obchodach 30-lecia Erasmusa na Uniwersytecie Łódzkim, podczas Uniwersyteckiego Dnia Różnorodności, odbywającego się w ramach projektu University Diversity. Sam projekt nastawiony jest na promocję międzykulturowości UŁ. Od dwóch lat Biuro Współpracy z Zagranicą UŁ przedstawia sylwetki obcokrajowców studiujących na uniwersytecie w kampaniach społecznych i wystawach, organizuje warsztaty z zarządzania różnorodnością dla pracowników, studentów oraz Tygodnie Różnorodności.

Uniwersytecki Dzień Różnorodności składał się z konferencji, warsztatów międzykulturowych, wystawy portetów studentów międzynarodowych, prezentacji projektów multimedialnych przygotowanych przez studentów Lingwistyki dla Biznesu, studentów zagranicznych oraz International Food Festival, organizowanego przez sekcję ESN UŁ.

Podczas konferencji przedstawiano historię programu Erasmus+ w Polsce oraz na UŁ, odbyły się także 2 panele dyskusujne: "Jak program Erasmus zmienił uczelnie polskie?" i "Zarządzanie różnorodnością w firmie" z przedstawicielami łódzkich firm.  Agata Lech została zaproszona przez przewodniczącą IROs Forum i Kierownika BWZ UŁ, Lilianę Lato, do wzięcia udziału w pierwszej dyskusji, wraz z:

  • Marią Bołtruszko, Departament Innowacji i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • Przedstawicielką FRSE,
  • dr inż. Dorotą Piotrowską, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej
  • dr hab. n. med. Prof. nadzw. Jackiem J. Rożnieckim, Uczelnianym Koordynatorem Programu Erasmus+ Uniwersytetu Medycznego w Łodzi,
  • prof. Arturem Gałkowskim, koordynatorem ds. ECTS UŁ.

Każdy z panelistów przedstawiał wpływ Erasmusa na polskie uczelnie z perspektywy swojej instytucji - Przewodniczącej ESN przypadła perspektywa studentów, a także wyzwania jakie przed nimi stawia dalszy rozwój programu. Wśród uczestników konferencji znaleźli się również pracownicy uczelni, przedstawiciele firm i studenci.

Jako ESN doceniamy możliwość wzięcia udziału w dyskusji, choćby ze względu na rangę współ panelistów. Cieszy nas, że z punktu widzenia uczelni nasza organizacja, to ważny partner w obchodach 30-lecia oraz, że perspektywa studentów jest ważna i jest brana pod uwagę podczas tego typu konferencji.

Zdjęcia pochodzą z University of Lodz

Kategorie: ESN News

Paint Happiness

sob., 13/01/2018 - 13:48
Language Polish

Głównym celem projektu była renowacja ściany w świetlicy środowiskowej „Domkultury!” w Toruniu, zwieńczona uroczystym przyjęciem typu kinderbal dla dzieci oraz osób zaangażowanych w działalność placówki. 

 

„Domkultury!” to miejsce, do którego przychodzą dzieci po zajęciach w szkole, aby spędzić wolny czas w miłej atmosferze. Dzieciaki pochodzą głównie z dysfunkcjonalnych rodzin, a świetlica jest dla nich miejscem, gdzie w pewnym stopniu mogą oderwać się od codziennych, rodzinnych problemów. Od semestru letniego 2016/2017, w ramach projektu SocialErasmus, w placówce organizowane są spotkania studentów zarówno zagranicznych, jak i polskich oraz członków sekcji ESN z Torunia. Studenci zagraniczni mają okazję zaprezentować swoje państwo oraz zabawy, gry i piosenki popularne w ich krajach. Każde spotkanie przebiega w przyjaznej atmosferze, a także dostarcza nowych doświadczeń. Dzieci uświadamiają sobie, że uśmiech wygląda tak samo w każdym języku, a osoby z innych części świata nie różnią się tak bardzo od nich samych. Byli studenci programu Erasmus+, którzy uczestniczyli w wyjściach do świetlicy, przyznają, że wydarzenie to znacznie wpłynęło na ich opinie o pobycie w Toruniu, a spotkania z dziećmi wspominają jako jedno z najlepszych wydarzeń podczas swojej wymiany. Obecnie wyjścia cieszą się dużą popularnością, a studentom nie brakuje siły, zapału i motywacji do działania na rzecz dzieci.

W projekt zaangażowało się około 40 osób w tym dzieci, wychowawcy, członkowie ESN oraz studenci zagraniczni. Dzięki temu cel, czyli renowacja ściany, został osiągnięty. Malowanie udokumentował fotograf akademicki, a informacja o akcji pojawiła się na głównej, anglojęzycznej stronie uniwersytetu. Wszyscy byli bardzo aktywni, dobrze się bawili i co najważniejsze, byli zadowoleni z efektu swojej pracy. Projekt zakończył się świętowaniem niemalże rocznej współpracy ze świetlicą podczas specjalnie zorganizowanego kinderbalu. Były wspólne gry,  poczęstunek oraz tort.

Ze względu na formę projektu, który pojawił się na ścianie (mapa Europy z charakterystycznymi symbolami dla konkretnych krajów), dzieci mogą w przyjemny i łatwy sposób uczyć się geografii.  Projekt jest oceniany bardzo pozytywnie przez władze uczelni i domkultury!, między innymi dzięki zaangażowaniu zarówno studentów zagranicznych i polskich, jak i społeczności lokalnej, a także dzięki podkreślaniu wartości tj. dbanie o dobro publiczne, którymi kieruje się w swoim działaniu ESN. Co więcej, pomalowana ściana stanowi stały symbol współpracy między świetlicą a ESN UMK Toruń.  

Autor: Magda Zielińska

Kategorie: ESN News

ABLE TO MOVie

pt., 05/01/2018 - 09:51
Language Polish

ABLE TO MOVie to projekt, który ma na celu promocję mobilności pośród osób dotkniętych niepełnosprawnością. Polega on na stworzeniu serii filmów pokazujących życie studentów o ograniczonych możliwościach podczas wymiany w ramach Erasmus+. Zwraca również uwagę na udogodnienia dla osób niepełnosprawnych na uczelni, na przystankach, ulicach czy w mieście. Projekt  ABLE TO MOVie jest nowatorskim projektem (sekcji ESN AGH) skierowanym do studentów dotkniętych niepełnosprawnością, którzy chcą wyjechać na wymianę studencką w ramach programu Erasmus+. Krótkie filmy mają pokazać studentom z całej Europy, że pomimo różnych barier zdrowotnych lub fizycznych, mogą wyjechać na program wymiany studentów do uczelni dostosowanych do ich potrzeb. Aktualnie oglądać możemy pierwszy odcinek, jednak w planach jest już stworzenie kolejnych filmów dotyczących osób głuchoniemych, chorych na cukrzycę oraz upośledzonych ruchowo.

Projekt ABLE TO MOVie realizowany jest w sekcji ESN AGH. Zaangażowani w niego są członkowie sekcji, którzy odpowiadają za scenariusz, nagrywanie filmów oraz koordynację projektu oraz uczestnicy programu Erasmus+. W pierwszym odcinku w rolę osoby niewidomej wcielił się student z Turcji. Podczas filmu poznajemy trudności, z którymi musi radzić sobie osoba niewidoma podczas codziennego życia w Krakowie, a także sposoby, dzięki którym może sobie z nimi poradzić. Na końcu chłopak wcielający się w postać  niewidomego studenta opowiada o swoich osobistych odczuciach związanych z odegraną rolą, kiedy to pierwszy raz miał okazję doświadczyć trudności, z którymi spotykają się osoby niewidome. Jest to bardzo pouczające dla wszystkich ludzi, którzy dzięki projektowi ABLE TO MOVie, mogą uwrażliwić się na problemy innych osób.

Projekt powstał dzięki zaangażowaniu 20 członków sekcji ESN AGH przy współpracy z Biurem ds Osób Niepełnosprawnych tej samej uczelni. Dzięki tej inicjatywie członkowie sekcji mogli lepiej zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych, a poprzez to lepiej przygotować się na przyjazd takich osób do AGH. 

Kategorie: ESN News

#CHRISTMASinPOLAND

pt., 22/12/2017 - 23:43
Language Polish

Święta Bożego Narodzenia w Polsce to prawdziwie magiczny czas, pełen głęboko zakorzenionych tradycji i niepowtarzalnej atmosfery. Jest to okres, w którym wszelkie kłótnie i urazy odchodzą na drugi plan, wszyscy stajemy się jedną wielką rodziną.

 

Punktem kulminacyjnym świąt jest oczywiście wieczerza wigilijna, która odbywa się 24 grudnia.
Jest to wieczór pełen emocji i miłości. Nie ma drugiej takiej kolacji w ciągu roku, kiedy do wspólnego stołu zasiadają całe rodziny, często zjeżdżając się z bardzo daleka. Oczekiwanie na posiłek zaczyna się już przed zmrokiem, kiedy to dzieci czekają przy oknach wypatrując pierwszej gwiazdki na niebie. Gdy się pojawi, można rozpocząć celebrację. Przed kolacją, przy elegancko zastawionym stole, domownicy łamią się opłatkiem, składając sobie nawzajem życzenia. Jak nakazuje tradycja, jedno miejsce przy wigilijnym stole musi pozostać puste jako symbol otwartości na przyjęcie każdego, kto może zapukać do naszych drzwi tego dnia. Kolejną ważną kwestią jest liczba potraw, które powinny pojawić się na stole. Zawsze jest ich dokładnie 12. Pośród nich nie może zabraknąć barszczu z uszkami, pierogów, ryb, kapusty z grzybami czy dań z makiem (makowiec/kutia). Po obfitej kolacji, cała rodzina gromadzi się przy pięknie przystrojonej choince i rozpoczyna się wspólne śpiewanie kolęd oraz – część wieczoru najbardziej oczekiwana szczególnie przez dzieci – otwieranie prezentów. Ale to jeszcze nie koniec wigilijnej nocy. O północy w każdym polskim kościele odbywa się tzw. pasterka – wyjątkowa msza, upamiętniająca przybycie pasterzy do Betlejem.
 

Dwa kolejne dni, czyli 25 i 26 grudnia, również są dniami świątecznymi, wolnymi od pracy. Wtedy też jemy wspólne posiłki, odpoczywamy
i cieszymy się z narodzin Jezusa.
 

Bez wątpienia Boże Narodzenie to piękne i wyjątkowe święto. Warto, abyśmy byli życzliwi, otwarci i uśmiechnięci nie tylko przez te kilka dni
w grudniu, ale przez cały rok. Wesołych Świąt!

Kategorie: ESN News

Rascal Industry

sob., 16/12/2017 - 18:48
Language Undefined

Website: http://www.rascalindustry.pl/Partner type: Biznesowy
Kategorie: ESN News

BlaBlaCar

śr., 13/12/2017 - 14:37
Language Polish BlaBlaCar to oparty na zaufaniu serwis społecznościowy łączący kierowców dysponujących wolnymi miejscami w swoich samochodach z pasażerami podróżującymi w tę samą stronę. Dzięki temu kierowcy oszczędzają na kosztach przejazdu, a pasażerowie zyskują wygodny i oszczędny alternatywny sposób podróżowania. Website: http://www.blablacar.pl/tanie-podrozowanie?comuto_cmkt=PL_ESNPL_ACQ_PSGR_WEB_ESN...Partner type: Biznesowy
Kategorie: ESN News

Jatomi Fitness

sob., 09/12/2017 - 23:07
Language Undefined

Website: http://jatomifitness.pl/
Kategorie: ESN News

LEOexpress

sob., 09/12/2017 - 23:04
Language Polish

Website: https://www.le.cz/
Kategorie: ESN News

State Street

sob., 09/12/2017 - 22:13
Language Undefined

State Street to wiodący dostawca usług finansowych dla inwestorów instytucjonalnych, działający na całym świecie. W Polsce jest od 2007 roku i cały czas rozwija się oraz powiększa swój zespół. W krakowskich biurach pracuje już 2.700 specjalistów, a od lutego 2016 r. działa ich nowe biuro w Gdańsku, w którym znajdzie zatrudnienie ponad 1000 osób. 

Website: http://www.statestreet.com/about/office-locations/poland-polishversion.html
Kategorie: ESN News

British American Tobacco

sob., 09/12/2017 - 22:08
Language Polish

British American Tobacco Polska jest częścią Grupy British American Tobacco (BAT) – międzynarodowej firmy tytoniowej, sprzedającej swoje produkty na ponad 200 rynkach na całym świecie. BAT Polska, jako rynek główny w Europie Centralnej, stawia przede wszystkim na rozwój młodych talentów poprzez udział w globalnym programie managerskim. Dołącz do nas i zostań managerem w 12 mięsiecy!

Website: http://www.bat.com.pl/
Kategorie: ESN News

Diebold Nixdorf

sob., 09/12/2017 - 21:41
Language Polish

Diebold Nixdorf jest czołowym producentem bankomatów i systemów obsługi płatności w Europie i na świecie. Jesteśmy liderem w dziedzinie rozwoju i wdrażania zaawansowanych technologii informatycznych, takich jak technologia biometrycznego uwierzytelniania transakcji "Finger Vein" czy płatnicze technologie zbliżeniowe. Naszymi klientami są banki i instytucje finansowe, duże sieci handlowe, centra logistyczne i rozliczeniowe.

Website: http://www.dieboldnixdorfag.com/
Kategorie: ESN News

Mobile Vikings

ndz., 19/11/2017 - 21:18
Language Polish

Zastanawiałeś się kiedyś jak często używasz telefonu? Że komunikujesz się za jego pośrednictwem ze znajomymi z innej strefy czasowej czy mamą, która mieszka w innym mieście? A może, tak jak my, po prostu cały czas funkcjonujesz online, bo… jak inaczej? Spróbuj sobie wyobrazić jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś musiał z tego zrezygnować. Brrr…!​​

Na szczęście Mobile Vikings nie zamierza Cię ograniczać. Wręcz przeciwnie! ESN płynie na pokładzie Vikingów już od jakiegoś czasu i potwierdza, że naprawdę nie uznają żadnych limitów.

Przed nami kolejny semestr pełen atrakcji, wspólnych projektów i okazji do rozwoju. Czekają nas też wyzwania, ale i w naszych członkach, a na pewno w Vikingach nie brak wojowniczego ducha, także śmiało wypatrujcie wielkich rzeczy!
Jesteśmy tym bardziej szczęśliwi, że teraz będziemy działać głównie dla Was - polskich studentów, także rozglądajcie się uważnie na uczelnianych kampusach.
​Do zobaczenia!

Kategorie: ESN News

Mobile Vikings

pt., 17/11/2017 - 13:50

Na szczęście Mobile Vikings nie zamierza Cię ograniczać. Wręcz przeciwnie! ESN płynie na pokładzie Vikingów już od jakiegoś czasu i potwierdza, że naprawdę nie uznają żadnych limitów.

Przed nami kolejny semestr pełen atrakcji, wspólnych projektów i okazji do rozwoju. Czekają nas też wyzwania, ale i w naszych członkach, a na pewno w Vikingach nie brak wojowniczego ducha, także śmiało wypatrujcie wielkich rzeczy!
Jesteśmy tym bardziej szczęśliwi, że teraz będziemy działać głównie dla Was - polskich studentów, także rozglądajcie się uważnie na uczelnianych kampusach.
​Do zobaczenia!

Kategorie: ESN News

MENTOR - czyli o co w tym wszystkim chodzi?

śr., 18/10/2017 - 23:40
Language Polish

Program MENTOR powstał z myślą o osobach, które chcą pomóc nowym Erasmusom w zaaklimatyzowaniu się w Polsce, już od pierwszych dni ich pobytu. W myśl dewizy, którą kieruje się studencka organizacja Erasmus Student Network (ESN) – „Students helping students” - mentor to osoba cierpliwa, potrafiąca słuchać a przede wszystkim osoba, która lubi pomagać innym.

Ale co trzeba zrobić, aby zostać Mentorem? W pierwszej kolejności musimy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który możemy znaleźć na stronie internetowej sekcji lokalnej ESN naszej uczelni, w którym podajemy swoje najważniejsze informacje (imię, nazwisko, adres e-mail). Niekiedy możemy określić, z jakiego kraju chcemy, aby pochodził nasz Erasmus.

Wypełniłem formularz i co dalej? Czekamy na informację zwrotną, w której otrzymamy wszystkie niezbędne informacje o naszym nowym Erasmusie oraz o krokach, jakie powinniśmy wykonać. Opieka nad studentem z wymiany, to nie tylko obowiązki, lecz także świetny sposób na zabawę i przyjemności. Jako pierwsze, i najważniejsze, musimy skontaktować się z naszym podopiecznym. Musimy dowiedzieć się, kiedy i jakim środkiem transportu podróżuje nasz Erasmus. Po uzyskaniu informacji należy zaplanować sobie czas, żeby bez pośpiechu, móc odebrać go z lotniska i pomóc mu w dostaniu się do miejsca zamieszkania. Dobrze jest, uzbroić się w cierpliwość, ponieważ Erasmus może mieć wiele pytań i wątpliwości. Może pytać kilka razy o to samo. Dla niego jest to tak samo stresująca sytuacja jak i dla nas. Ważne jest, aby pomóc mu również przy rejestracji w akademiku czy nowym mieszkaniu. Musimy pamiętać, że nie potrafią oni mówić tak płynnie po polsku jak my ;)

​Odebrałem Erasmusa, pomogłem w zakwaterowaniu i to koniec mojej przygody? Absolutnie nie! Teraz możesz pokazać swojemu Erasmusowi jak dobrze znasz miasto. Gdzie warto iść na najlepsze polskie pierogi. Gdzie jest najładniejszy widok na panoramę miasta. Gdzie są najlepsze koncerty w mieście. Od tego momentu powstaje coś wyjątkowego. Krok po kroczku, dzień po dniu… Rodzi się coś, czego nikt Ci nie jest w stanie odebrać. Jest to wasza PRZYJAŹŃ! Każdego dnia będzie stawała się ona coraz silniejsza. Później, mimo dzielących was kilometrów, zawsze będziecie dla siebie bliscy. Zaczynaliście razem przygodę, jako Mentor – Erasmus. Teraz kończycie ją, jako najlepsi przyjaciele na lata…

Więc jeśli chciałbyś poznać przedsmak wymiany międzynarodowej bez wyjeżdżania z kraju, skontaktuj się z lokalną sekcją w swoim mieście i aplikuj!

 

Lista sekcji w Polsce

fot.: pexels.com

Kategorie: ESN News

Mobile Vikings

pt., 06/10/2017 - 21:03
Website: https://mobilevikings.pl/https://www.facebook.com/mobilevikingspl

Mobile Vikings to operator telekomunikacyjny, którego celem jest stworzenie silnej społeczności i dbanie o nią zgodnie z zasadą "Dla Swoich Wszystko". Znosimy ograniczenia, wierząc że każdy powinien mieć możliwość korzystania z telefonu i internetu bez zobowiązujących umów.

Zgodnie z ESN uważamy, że mobilność i komunikacja to nieodłączne warunki rozwoju, dlatego robimy wszystko by zapewnić maksymalną dostępność i najwyższą jakość usług naszym Vikingom.

 

  

Kategorie: ESN News