Jesteś studentem? Nie wyjeżdżasz w podróż bez aparatu? Jeśli tak, to koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami!
Z pozoru kolejny banalny konkurs fotograficzny, ale tak naprawdę jego idea to o wiele więcej niż się wydaje. Nie chodzi tylko o jakość zdjęcia, ale przede wszystkim o to, aby pokazać, jak studenci postrzegają (poprzez obiektyw swojego aparatu) różnice kulturowe w Europie, jej piękno i to, co nierzadko jest zaskakujące czy z drugiej strony narodowo zwyczajne.

Discover Europe,  jest konkursem ogólnoeuropejskim, co stwarza możliwość otwarcia się na nowe miejsca, kultury, zwyczaje. Każdy postrzega rzeczywistość z innej perspektywy, a celem konkursu jest jak najlepsza ekspresja tej właśnie indywidualnej wizji. To bez znaczenia, czy uczestnik pokaże nam urok własnej Ojczyzny, czy też nowe doświadczenia z podróży po Europie. Ważne jest, aby wyraził to w sposób ujmujący jury.

Discover Europe
Discover Europe 2015 to już dwunasta okazja do tego, aby poszerzyć swoje horyzonty podczas bliskiego kontaktu z fotografią. Ten niezwykły konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych zdjęć przedstawiających Polskę oraz inne kraje europejskie, nadesłanych przez studentów z całego kontynentu. Gala finałowa odbędzie się w maju 2015 roku w Warszawie. W tym roku przewidziane są trzy kategorie konkursowe:

  • Citizen of Europe - Obywatel Europy zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków
  • My Europe, my Home - Mój kawałek Europy zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie
  • Surprise me Europe! - Europo zaskocz mnie! zdjęcia przedstawiające śmieszne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie

Konkurs składa się z dwóch części: etapów lokalnych w kraju i za granicą oraz etapu centralnego. W tym roku, po raz kolejny, zdjęcia będą także oceniane przez internautów poprzez głosowanie na stronie internetowej konkursu. Każdy ma zatem możliwość wybrania swojego ulubionego zdjęcia i zwiększenia przez to jego szansy na zwycięstwo.

Etapy lokalne organizowane są we wszystkich polskich województwach oraz po jednym w każdym kraju europejskim. Międzyuczelniane grupy robocze z każdego województwa będą odpowiedzialne za zorganizowanie Dni Promocyjnych projektu, wystaw nadesłanych fotografii, a także dokonają wyboru najlepszych prac, które zostaną zakwalifikowane do etapu centralnego. Zdjęcia nadsyłane przez studentów zagranicznych będą oceniane przez jury złożone z międzynarodowych fotografów, a najlepsze z nich przejdą do następnego etapu.

Etap centralny to przedstawienie prac jury składającego się z przedstawicieli środowisk artystycznych, które wyłoni najlepsze prace spośród wszystkich nagromadzonych w etapach lokalnych.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie www.discovereurope.esn.pl


Koordynator ESN UKSW: Anna Sienkiewicz