Subscribe to Wiadomości z ESN Polska feed
Updated: 17 min 56 sec ago

Social Inclusion Days 2021: Przygoda Twojego życia #2

Tue, 13/04/2021 - 18:48

Nie chodzi tylko o bycie osobą z niepełnosprawnością. Co się także liczy to nastawienie. Chęć, wytrwałość i cierpliwość.

-Tomasz Olender

 

Mówienie, że wyjazd za granicę jest poza twoim zasięgiem z powodu twojej wady, już stał się mitem. Z czym tak naprawdę stykają się studenci zagraniczni podczas wymiany?

 

 

Lekcja, która Cię nie zawiedzie

 

Erasmus+ zmieni Twoje życie na zawsze… To zdanie może brzmieć znajomo, ponieważ okazji, aby je usłyszeć, jest tyle, ilu studentów decyduje się na wybór kierunku swojej mobilności.

To może być proste i oczywiste, ale możliwość rozmowy i integracji z miejscowymi studentami jest czymś, czego międzynarodowi studenci pragną podczas mobilności. Szukają wielu sposobów, aby dobrze dogadywać się z nowymi ludźmi, aby czuć się bezpieczniej i poznawać nowe kultury.

 

Jedna z porad, których powinieneś przestrzegać?

Uczysz się na własnych błędach. W ten sposób się rozwijasz.

Szlifujesz nie tylko język obcy, ale także, będąc samemu w innym kraju, zyskujesz szansę poznania siebie na nowo, Erasmus+ daje Ci wiele możliwości w tym zakresie i każda z nich czegoś Cię uczy. Dzięki niemu ja też się zmieniłem. Mam nowych przyjaciół i drugi dom - Tomasz Olender, uczestnik ESC w Pianezza, Włochy.

 

Wykorzystaj to w 100%

 

Jakkolwiek przerażająco to brzmi, wielu studentów wyjeżdża za granicę bez znajomości języka używanego w wybranym kraju. Wszystkie państwa, które są częścią programu Erasmus+ oferują międzynarodowe kursy językowe za darmo. Jest to o wiele bardziej efektywny sposób przyswajania języka obcego od lokalnych mieszkańców, u jego źródeł, niż spędzanie wielu godzin na samodzielnej nauce z książek. Ale czy kiedykolwiek myślałeś o ludziach, którzy komunikują się za pomocą języka migowego? Tak samo każdy kraj ma swoje własne zasady gramatyczne i słownictwo, i są też dostępne kursy.

Wyjechałem za granicę bez znajomości fonetyki włoskiej i włoskiego języka migowego. Mimo że wszystkie kursy odbywały się w języku włoskim, takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety (...). Najważniejsza jest pomoc i wsparcie ze strony koordynatora oraz nawiązanie nowych znajomości - mówi Tomasz o swoim wolontariacie we Włoszech.

 

Paulina Lewandowska dzieli się swoim doświadczeniem zdobytym w Preston (Wielka Brytania), gdzie jako osoba z ubytkiem słuchu używała języka migowego do komunikacji.

Charakter człowieka znaczy bardzo wiele. Na początku miałam małe trudności, ponieważ musiałam "nauczyć się" rozpoznawać akcenty innych ludzi, ale później było już łatwiej. Jeśli chodzi o przyzwyczajenie się do nowego środowiska, nie miałam z tym żadnych problemów.

 

Młodzi ludzie w akcji

 

Młodzi ludzie z mniejszymi szansami, którzy wyjeżdżają na wymianę międzynarodową, udowadniają, że niebo jest nieograniczone. Angażują się w projekty i inicjatywy podejmowane w całej Europie. Są oni liderami w poszukiwaniu rozwiązań trudnych problemów i ważnymi aktorami w kształtowaniu społeczeństwa inkluzywnego.

 

 

 

Artykuł został napisany we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier i Stowarzyszeniem SUITA!

 

 

Autor: Paulina Bednarek (PR Committee ESN Poland)

Tłumaczenie: Katarzyna Poskrobko (PR Committe ESN Poland)

Categories: ESN News

Online Learning Agreement

Sat, 10/04/2021 - 13:22

Najnowsza wersja  platformy Online Learning Agreement dla całego pokolenia Erasmusa to kolejny, być może największy krok w kierunku digitalizacji programu Erasmus+. OLA przeznaczone jest dla uczestników wymian - studiów oraz staży w ramach programu Erasmus+, odbywających mobilność w instytucjach posiadających Kartę Erasmusa dla szkolnictwa Wyższego (ECHE). Dla programu Erasmus+ na lata 2021-2027 będzie to nowa norma.  

 

 

Porozumienie o programie zajęć (Learning Agreement) jest kluczowym dokumentem, który zapewnia uznawalność akademicką i pozwala na przenoszenie efektów kształcenia zdobytych poza uczelnią macierzystą (punktów ECTS). Cyfrowa wersja dokumentu oznacza mniej formalności oraz mniej dokumentów, które trzeba wypełnić, co ułatwia wyjazd na wymianę. Dawniej, ilość dokumentów, które należało złożyć prowadziła często do opóźnienia procesu związanego z przygotowaniem wyjazdu, a po zakończeniu mobilności z jej rozliczeniem.

 

Wszystko zaczęło się w 2015, kiedy ESN dołączyło do inicjatywy Online Learning Agreement zapoczątkowanej przez European University Foundation (EUF). Miała ona na celu stworzenie cyfrowego narzędzia, zarówno dla studentów, jak i instytucji szkolnictwa wyższego, usprawniającego proces tworzenia i podpisywania porozumienia o programie zajęć. W maju 2017 roku OLA zostało udostępnione uczelniom wyższym w wersji pilotażowej do przetestowania oraz dostosowania platformy. EUF kontynuowało inicjatywę wraz z kolejnym projektem OLA+, w ramach którego pracowano nad dalszym ulepszaniem platformy i dodawaniem nowych funkcji, takich jak porozumienie o programie zajęć dla staży oraz pomiar satysfakcji uczestników wymian.

 

W badaniu przeprowadzonym na przełomie 2019 i 2020 roku ponad 90% studentów zadeklarowało, że poleciłoby platformę OLA swoim rówieśnikom. Ponadto 93% IRO (biur wymian) uważa, że wszystkie porozumienia o programie zajęć powinny być zawierane online za pomocą łatwego w użyciu narzędzia. Dzięki solidnej, bezpiecznej i przystępnej platformie OLA jest i będzie to możliwe w kolejnych latach. Więcej informacji na temat zmian w nowej platformie można znaleźć na oficjalnej stronie. Co więcej, OLA będzie obowiązkową częścią programu Erasmus+ na lata 2021-2027, a także nowej aplikacji Erasmus+.

 

Platforma OLA oraz Erasmus Without Paper to pierwsze dwie znaczące inicjatywy digitalizacyjne, w których Erasmus Student Network odegrało kluczową rolę. ESN jest aktualnie aktywnie zaangażowany również w inne projekty digitalizacyjne, takie jak Erasmus Skills lub nowa aplikacja Erasmus+.

 

Porozumienia określające programy zajęć, jakie powinny zostać zrealizowane na studiach lub podczas stażu za granicą, są nadal dostępne za pośrednictwem poprzedniej platformy OLA.

Categories: ESN News

Social Inclusion Days 2021: Mobilność bez barier #1

Wed, 07/04/2021 - 11:59

Bariery społeczne podczas mobilności?

 

Jeśli wyjedziesz na Erasmusa, wszystkie bariery znikną. Co jeszcze może być tak dobrego do nauki samodzielności i pewności siebie w działaniu, jak skok na głęboką wodę?

 

ESN organizuje Social Inclusion Days w celu podniesienia świadomości na temat zaangażowania społecznego w mobilność społeczną. Dwutygodniowa inicjatywa ma na celu inspirowanie ludzi do wprowadzania zmian w społeczeństwie i jednoczenie ludzi z różnych środowisk.

 

 

Budowanie mostów

 

Jednym z głównych założeń programu Erasmus+ jest zapewnienie wszystkim studentom zagranicznym możliwości wyjazdu za granicę. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Wiele osób z niepełnosprawnościami jest zniechęconych już na samym początku procesu ubiegania się o dofinansowanie. Dlatego też wspólnymi siłami Komisji Europejskiej i Erasmus Student Network poczyniono duży krok w kierunku poprawy sytuacji w tym zakresie, tak aby mobilność bez barier stała się rzeczywistością.

 

 

Jest to kwestia włączenia i wsparcia

 

Osoby niepełnosprawne mogą napotkać wiele wyzwań podczas pobytu za granicą. Dobrze o tym wie Paulina Gul, uczestniczka programu wolontariatu krótkoterminowego w Grecji. Nosi ona aparat słuchowy i komunikuje się za pomocą języka migowego i gestów.

 

Zostałam wysłana jako wolontariuszka dzięki jednej z organizacji w Polsce, która specjalizuje się w poszukiwaniu projektów dedykowanych także osobom z ubytkiem słuchu. Komunikacja z koordynatorką mojego projektu była dobra - mówiła ona wyraźnie, twarzą do mnie. [...] Jednak spotkania grupowe nie były do mnie dobrze dostosowane. Nie mogłam zatem w pełni uczestniczcyć w dyskusjach z innymi wolontariuszami.

 

Niezwykle istotne jest zapewnienie wsparcia dla studentów niezależnie od rodzaju mobilności zagranicznej. Właściwa komunikacja jest kluczem do tego, aby studenci czuli się komfortowo i mieli równe szanse. W związku z tym nie należy bać się odezwać, zwracając się z informacją, że potrzebna jest pomoc. O równy dostęp do informacji muszą zadbać nie tylko ośrodki akademickie, ale także organizatorzy wolontariatu.

 

Jechać czy nie jechać?

 

Chociaż wyjazd na wymianę, gdy jest się w niekorzystnej sytuacji, nie jest usłany różami, to jest też tego pozytwna strona. Odkrywanie nowych kultur poprzez poznawanie lokalnych społeczności, uczenie się wyrażania swoich myśli to przykłady na to, jak przystosować się do nowego miejsca i nieustannie się rozwijać.

 

Co więcej, wielu studentów kolekcjonuje te cenne chwile, które zostają z nimi na zawsze.

 

To było fantastyczne! Po raz pierwszy miałam wrażenie, że moja wada słuchu nie ma znaczenia w kontaktach społecznych, byłam po prostu jedną z nich. Nawiązałam też przyjaźnie, które trwają mimo upływu czasu  - mówi Maria Skoczyńska, która w 2020 roku uczestniczyła w wymianie zagranicznej w Sztokholmie.

 

Na koniec, co jednak jest nie mniej ważne, nie powinniśmy zapominać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Nie ma potrzeby wzajemnego kategoryzowania się według narodowości, płci, czy rodzaju niepełnosprawności. Możemy znaleźć się w różnych częściach świata, a mimo to czuć się jak w domu, ponieważ to my tworzymy przestrzeń społeczną, czyniąc dane miejsce wartościowym!

 

 

 

Artykuł został napisany we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier i Stowarzyszeniem SUITA!

 

 

Author: Paulina Bednarek (PR Committee ESN Poland)

Translation: Katarzyna Poskrobko (PR Committe ESN Poland)

Categories: ESN News

Organizacje studenckie, czyli dlaczego na studiach warto robić “coś więcej”?

Wed, 17/03/2021 - 23:51

 

Słyszeliście kiedyś określenie, że studia to najlepszy okres w Waszej edukacji? Tyle możliwości, szans na rozwój, przyjaciele na całe życie a przy tym ciągła zabawa. Kiedy przychodzi się na pierwszy wykład lub wkracza zagubionym w mury uczelni ciężko w to uwierzyć. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości i znaleźć miejsce dla siebie? 

 

Człowiek na studiach wciąż poszukuje - planu na przyszłość, ludzi z którymi znajdzie wspólny język czy pasji, które będzie rozwijał przez resztę życia. To właśnie jest czas na próbowanie nowych rzeczy i popełnianie błędów. Środowiskiem, które nam to umożliwia są właśnie organizacje studenckie. Co nas czeka po rekrutacji do jednej z nich?

Zaczyna się zawsze niewinnie, od grupki znajomych. Wspólnie podejmujemy się prostych zadań, ucząc się od siebie i po prostu dobrze się bawiąc. Okazuje się, że razem możemy osiągać coraz większe rzeczy, a do tego motywować się wzajemnie. Satysfakcja z realizacji kolejnych celów i projektów jest ogromna, a my w końcu czujemy, że wiemy “o co w tym wszystkim chodzi”. Co więcej, przekonujemy się, że nasi znajomi to osoby, które mają podobne ambicje i razem z nami chcą sięgać po więcej. I nie jesteśmy w tym wszystkim sami! Setki studentów z całej Polski działają podobnie!

 


ESN UPGRADE 2019 - zjazd szkoleniowy ESN Polska

 

Odkrywamy kolejne poziomy zaawansowania. Czujemy, że wiemy już na tyle dużo, że możemy decydować o dalszych losach organizacji a przynajmniej przyczynić się do jej rozwoju w różnych dziedzinach. Przejmując kolejne obowiązki, poszerzamy nasze umiejętności i zyskujemy doświadczenie, którego nie zdobylibyśmy na żadnym wykładzie. Wprowadzamy realne zmiany, uczymy kolejne “pokolenia” wolontariuszy. Przekazujemy im naszą energię i próbujemy wyjaśnić czemu to wszystko jest “takieee fajneee”! Ale oni muszą przekonać się o tym na własnej skórze.

Po jakimś czasie nie wyobrażamy sobie życia bez naszej organizacji. Co robią ludzie, którzy nie udzielają się tak aktywnie jak my? Czy istnieje w ogóle jakieś życie poza? Na szczęście nie mamy za dużo czasu na takie rozterki, bo przed nami kolejne wyzwania, przygody, a wszystko to w gronie najlepszych przyjaciół. To o to chodziło naszym starszym znajomym i rodzicom, kiedy opowiadali nam o studiach. Czy właśnie tak należy przeżywać ten okres naszego życia?

Oczywiście nie znamy uniwersalnego sposobu na spędzenie studiów w najlepszy możliwy sposób, ale możemy przytoczyć co najmniej kilkanaście tysięcy historii, które potwierdzają, że organizacje studenckie, a zwłaszcza ESN, czynią studia niezapomnianymi. Przekonaj się sam i dołącz do nas już dziś! Znajdź sekcję ESN w swoim mieście: www.esn.pl/pl/rekrutacja
 

Autor: Adrianna Warkoczewska, ESN-EYE Łódź

 

 

Categories: ESN News

Ponad 180 wolontariuszy ESN uczestniczyło w weekendzie szkoleniowym!

Wed, 17/03/2021 - 22:24

W pełni energii weszliśmy w nowy semestr! Planów jest wiele, a marzeniem oczywiście możliwość zorganizowania spotkania i szkoleń dla naszych członków w formie fizycznej. Niestety na to jeszcze trochę musimy poczekać. Jednak nie oznacza to, że się poddaliśmy i nie dostarczamy możliwości do nabywania nowych umiejętności. Wręcz przeciwnie! W dniach 6-8 marca, po raz kolejny zorganizowaliśmy weekend szkoleniowy online!

Wolontariusze ESN Polska mieli okazję szkolić się podczas czterech zjazdów funkcyjnych: HR Summit, Communication Summit, Business and Finance Conference oraz Social Inclusion. Wszystkie warsztaty odbyły się w formie online, a w sumie wzięło w nich udział ponad 180 wolontariuszy.

 

HR Summit

Zjazd skierowany był do osób zajmujących się zasobami ludzkimi w sekcjach lokalnych ESN i wszystkich zainteresowanych tą tematyką. Członkowie szkolili się na trzech ścieżkach o różnym poziomie zaawansowania. Basic HR przeznaczona dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tą dziedziną, skupiała się na podstawach komunikacji, budowania zespołu czy metodach przeprowadzania rekrutacji. Członkowie poznali również perspektywy rozwoju w organizacji. Osoby, które mają już więcej doświadczenia w obszarze HR w sekcjach i są członkami zarządów lokalnych, brali udział w ścieżce Advanced HR. Skupiali się na planowaniu strategicznym, byciu liderem, przekazywaniu wiedzy oraz radzeniu sobie ze stresem. Członkowie Komitetu HR ESN Polska w tym samym czasie analizowali działania Komitetu, uczyli się podstaw grafik oraz zdobywali umiejętności z zakresu prowadzenia szkoleń.  

 

Communication Summit

Uczestnikami byli głównie lokalni PRzy i Communication Managerowie, a także osoby zainteresowane tematyką promocji, komunikacji i brandingu. Na dwóch ścieżkach zaawansowania zdobywali wiedzę z zakresu teorii komunikacji, prowadzenia social mediów i analizy statystycznej, copywritingu, czy też dawania feedbacku. Poruszone zostały również kwestie związane z IT, takie jak zarządzanie stroną www. 

Uczestnicy brali udział również w szkoleniu o inkluzywnej komunikacji, które zostało przeprowadzone przez, Elizavet Rozaki (ESN Greece), która koordynowała pracę nad poradnikiem “Inclusive communication manual”, które jest zbiorem praktycznych wskazówek o tym jak w sposób wyłączający komunikować się z międzynarodową młodzieżą. Poradnik można zobaczyć tutaj (klik).

 

 

 

Business & Finance Conference

Szkolenia na tym zjeździe, jak sama nazwa wskazuje, skupiały się na tematyce finansów i nawiązywania partnerstw. Wydarzenie podzielone było na dwie ścieżki tematyczne w ramach których, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o podtrzymywaniu relacji z partnerami, negocjacjach, finansach czy księgowości w stowarzyszeniach. 

 

Social Inclusion Meeting

Zjazd przeznaczony dla lokalnych ambasadorów Social Inclusion, czyli projektu promującego działania oparte na równości i potrzebach różnych grup społecznych. Uczestnicy szkolili się z zakresu organizacji wydarzeń czy zarządzania zespołem. Mogli także przedyskutować różne inicjatywy lokalne podczas wspólnego panelu wymiany praktyk.

 

Weekend szkoleniowy umożliwił naszym członkom poszerzenie swojej wiedzy z interesujących ich dziedzin oraz wymianę doświadczeń między różnymi sekcjami lokalnymi. Zjazdy, mimo formy online, pozwalają również na budowanie poszczególnych społeczności, co przekłada się na rozwój całej sieci ESN w Polsce.

 

Categories: ESN News

Nadchodzi tegoroczna edycja konkursu fotograficznego Discover Europe 2021!

Fri, 26/02/2021 - 21:29

Nadchodzi tegoroczna edycja konkursu fotograficznego Discover Europe 2021!

Discover Europe to największy studencki konkurs fotograficzny w Europie, który jest organizowany przez Stowarzyszenie ESN Polska. Konkurs utrzymany jest w tematyce podróży, odkrywania kontynentu i kształtowania tożsamości europejskiej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, m.in: tygodniowy pobyt we Włoszech! Start już 1 marca 2021! 

 

Podstawowe zasady i przebieg konkursu

Konkurs odbędzie się w dniach 1-31 marca b.r. i jest przeznaczony dla wszystkich studentów z dowolnego uniwersytetu europejskiego i brytyjskiego w ramach programu Erasmus+. Prace będzie można zgłaszać za pośrednictwem strony www.discovereurope.esn.pl.

Prace będzie można składać w 3 kategoriach:

 • Discover People - zdjęcia prezentujące przeróżne twarze Europejczyków

 • Discover Nature - zdjęcia prezentujące europejską naturę i promujące świadomość w zakresie ochrony środowiska

 • Discover Architecture - zdjęcia zatrzymujące w kadrze unikalne miejsca, które kryje w sobie Europa

Jury

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w skład Jury wchodzą osoby z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie fotografii:

 • Michael Schulz (profil na Instagramie: berlinstagram), 

 • Thomas Kakareko (profil na Instagramie: thomas_k),

 • Costas Spathis (profil na Instagramie: spathumpa). 

W kwietniu odbędą się obrady Jury, podczas których zostaną wybrane 3 zwycięskie prace oraz do 7 wyróżnionych fotografii z każdej kategorii konkursowej. 

 
Nagrody

Na zwycięzców czeka wiele atrakcyjnych nagród! Do wygrania jest m.in. tygodniowy pobyt we Włoszech (dla 4-10 osób), aparaty typu Instax i zestawy kosmetyków. Dodatkowo, autorzy najlepszych prac pojawią się na łamach portalu empikfoto.pl!

Gala Finałowa

Zwieńczeniem konkursu jest uroczysta Gala Finałowa, która będzie miała miejsce w maju 2021. Podczas wydarzenia zostaną wręczone nagrody wszystkim Laureatom konkursu z każdej kategorii. W tym samym czasie odbędzie się również wernisaż zwycięskich prac. Na uroczystość będą zaproszeni Laureaci, Jury, oficjalni Partnerzy oraz wolontariusze Stowarzyszenia ESN Polska, którzy są odpowiedzialni za organizacjęk onkursu.

 

Więcej informacji na temat Projektu można zanleźć na stronie www.discovereurope.esn.pl

 

 

 

 

Categories: ESN News

Jak wygląda życie mentora międzynarodowego studenta?

Thu, 18/02/2021 - 11:49

Program „Mentor” jest jednym z wielu projektów ESN, dzięki któremu można poczuć klimat Erasmusa we własnym mieście. Jest to więc wspaniała okazja dla tych osób, które z różnych powodów nie miały możliwości odbycia własnej wymiany zagranicznej, lubią międzynarodowe środowisko czy też wracają ze swojego Erasmusa i nie chcieliby się z nim tak szybko rozstawać. Student z lokalnej uczelni, znany również jako Mentor/Buddy, pomaga głównie w zaaklimatyzowaniu się studenta z zagranicy w Polsce. Jest on skarbnicą cennej wiedzy i wartościowych wskazówek, których, szczególnie w pierwszych dniach, będzie potrzebował taki podopieczny.

 

 

Od czego wszytsko się zaczyna?

 

Przyszły mentor oraz student zagraniczny najpierw zgłaszają się do sekcji lokalnej na kilka tygodni przed początkiem nowego semestru, najczęściej wypełniając formularz zgłoszeniowy. Prawdziwa przygoda zaczyna się w momencie, kiedy otrzymujecie do siebie dane kontaktowe. Nawiązanie pierwszej konwersacji, nawet jeśli odbywa się ona w świecie online, może nie należeć do najłatwiejszych. Na samym początku będziecie się starać, aby przełamać barierę językową, często też przekraczając własną strefę komfortu. Jednak korzyści, jakie dzięki temu możemy zyskać, są nieporównywalnie większe! Jeśli zastanawiasz się jakie pytania możesz usłyszeć od swojego podopiecznego, to nie martw się - będą one zdecydowanie prostsze niż te na egzaminie maturalnym. Zazwyczaj dotyczą one uczelni, życia w danym mieście czy cen w sklepach. Oczywiście nie obejdzie się też bez najbardziej popularnego tematu, jakim jest pogoda. Zagraniczni studenci przyjeżdżają na wymianę najczęściej bez znajomości języka danego kraju, dlatego też w niektórych sytuacjach, nieoceniona będzie pomoc Mentora.

 

Będąc Mentorem kilku studentów zagranicznych musisz też być świadomy, że zdarzają się sytuacje, których czasem nie sposób przewidzieć. Na przykład wcielenie się w rolę tłumacza u lekarza, bądź kiedy Twoi podopieczni przyjeżdżają w tym samym czasie, ale na różne dworce i okazuje się, że musisz znaleźć sposób na pojawienie się w dwóch miejscach na raz!

 

 

 

Jednak bycie mentorem zagranicznego studenta to nie tylko obowiązki i skrzynka mailowa czy Messenger przeładowany różnymi pytaniami, lecz także dobra zabawa i przyjaźń na długie lata! 

   

Każda z sekcji lokalnych Erasmus Student Network zapewnia wiele interesujących wydarzeń integrujących studentów zagranicznych z lokalną i akademicką społecznością. Aktywnie włączając się w bycie mentorem dostajesz niepowtarzalną szansę zasmakowania “Erasmus Life” bez wyjeżdżania z kraju. Program Mentor daje też wspaniałą okazję do rozwoju osobistego, nawiązania przyjaźni z ludźmi z całego świata oraz poznania wielu innych kultur i ich zwyczajów. Oprócz tego poszerzasz swoje horyzonty, a także masz możliwość nauki języków obcych z native  speakerem czy wymieniania się kulinarnymi wypiekami. 

 

Czy uwierzycie, że to wszystko jest możliwe bez wyjeżdżania z kraju? 

 

Łączenie się różnych kultur wraz osobowościami i doświadczeniami każdego nie odbywa się tylko i wyłącznie na czas trwania wymiany, ale są to znajomości, które przetrwają próbę, zarówno czasu jak dystansu! Oczywiście może to również być w pewnym sensie początek do spełniania podróżniczych marzeń! Zdecydowanie łatwiej, przyjemniej i bezpieczniej jest mieć świadomość, że poza granicami naszego miasta czy kraju mamy kogoś, na kogo będziemy mogli liczyć!

 

Można tworzyć niekończące się listy korzyści płynących z bycia Mentorem dla zagranicznego studenta. Jednakże żadne słowa nie będą w stanie oddać w pełni wszystkich emocji, historii oraz wspomnień z tym związanych… To trzeba przeżyć samemu!

 

Chcesz więc dołączyć do grona mentorów studentów zagranicznych? A może jedziesz na wymianę i chciałbyś/abyś znaleźć swojego mentora? Napisz do sekcji lokalnej ESN! 

 

Sekcje w Polscehttps://www.esn.pl/pl/sekcje-w-polsce

Sekcje w innych krajachhttps://esn.org/sections

 

Autor: Julia Owczaruk (Komitet PR ESN Polska)

 
Categories: ESN News

7 porad jak utrzymać się na Erasmusie

Thu, 11/02/2021 - 14:50

Wielu studentów decydując się na wymianę międzynarodową w ramach programu Erasmus+ liczy na to, że dzięki stypendium, które otrzymają będą w stanie pokryć wszystkie ich wydatki. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Jak zatem nie doprowadzić się do bankructwa na wymianie? Warto mieć na uwadze to, że grant nie jest wypłacany w całości z góry – przed wyjazdem otrzymuje się na konto ok. 80% - 90% kwoty, a resztę dopiero po powrocie i dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów. Uwzględniając ten czynnik, warto jeszcze przed wyjazdem lub na początku usiąść i zaplanować swoje wydatki.

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/xoU52jUVUXA

     

 Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad:

 

1. Ustal całkowity i dzienny budżet

 

Na początku należy policzyć, ile pieniędzy masz do wydania przez cały czas trwania wymiany. Następnie, odejmij od tego przybliżony koszt wynajmu mieszkania, komunikacji miejskiej oraz inne regularne wydatki (np. Internet).  Pozostałą sumę podziel przez ilość dni, które spędzisz na wymianie. Takie wyliczenie warto zrobić jeszcze przed wyjazdem, szczególnie w sytuacji, gdy koszty utrzymania w kraju, do którego jedziesz na wymianę są znacznie wyższe niż w Twoim kraju albo stypendium wydaje się za niskie. Taki kosztorys pozwala na określenie, ile oszczędności jest potrzebne, żeby dobrze wykorzystać czas na wymianie.

 

2. Nie obawiaj się wysokich kosztów na starcie

 

Podczas planowania budżetu na czas wymiany, zawsze należy pamiętać o tym, że  pierwsze dni wymiany wiążą się z wysokimi wydatkami. Oprócz zakupu niezbędnych rzeczy potrzebnych życia w nowym miejscu, konieczne będzie zapłacenie kaucji za mieszkanie, a często nawet za pierwszy miesiąc najmu. Jeśli masz możliwość zapłacenia całości czynszu z góry - zrób to. Wówczas nie trzeba będzie pamiętać o tym, żeby zostawić na koncie wielokrotność wysokości miesięcznego czynszu i że to nie są pieniądze do wydania.

 

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/mcSDtbWXUZU

   

3. Planuj zakupy z głową

 

W trakcie robienia zakupów spożywczych warto też stosować się do kilku powszechnie znanych zasad. Przygotuj listę zakupów, na której znajdą się takie produkty, które z pewnością wykorzystasz i zjesz. Zaplanuj sobie proste i mało czasochłonne obiady. Wybierając sklepy, warto zrobić rozeznanie, gdzie są najniższe ceny, czy w niedalekiej okolicy nie znajduje się targ, na którym można zaopatrzyć się w warzywa i owoce. Już w supermarkecie, pamiętaj, że często pomijana przez nas tzw. marka własna niejednokrotnie oferuje pełnowartościowe produkty w dużo niższej cenie niż popularne marki . Istotne też jest to, aby nie iść do sklepu na zakupy z pustym żołądkiem - prawie pewne jest, że kupisz wtedy dużo więcej rzeczy i wydasz więcej pieniędzy. Pamiętaj, aby zawsze brać paragon i mieć pogląd na to, co ile dokładnie kosztowało.

 

4. Zastanów się, jak często będziesz jeździć komunikacją

 

Jeśli Twoja uczelnia i życie towarzyskie toczy się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, warto pomyśleć o innym środku transportu niż komunikacja miejska. Pierwszy miesiąc przeznacz na sprawdzenie, ile czasu zajmuje przejście z jednego miejsca do drugiego, a dopiero po tym czasie podejmij decyzję o zakupie biletu okresowego.

 

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/yuEIlTMbGDc

   

5. Czas na EuroTrip

 

Wycieczki są nieodłącznym elementem każdej wymiany. Podczas ich planowania też możesz zaoszczędzić. Zwracaj uwagę na ceny noclegów i ich lokalizację. Pamiętaj, że w “turystycznych” miejscach restauracje często oferują droższe posiłki niż trzy uliczki dalej. Przy wyborze pamiątek warto się najpierw rozejrzeć, a zakupy zostawić na ostatni dzień wyjazdu.

 

6. Sprawdzaj siebie

 

Będąc na wymianie warto też prowadzić rejestr wydatków - czy to w jakimś oddzielnym zeszycie, czy w Excelu. Dwa akapity wyżej przypominamy o tym, aby zawsze podczas zakupów brać paragon, ale dotyczy to też każdej innej transakcji. Raz w tygodniu usiądź, przejrzyj paragony i zobacz, co pochłania najwięcej Twoich pieniędzy. Może ta kredka do brwi nie była wcale potrzebna? A może za bardzo zaszalałeś podczas ostatniego wyjścia ze znajomymi i nie pamiętasz o tej zdecydowanie za drogiej pizzy w środku nocy?

 

7. Podejmij mądrze decyzję o miejscu wymiany

 

Najważniejsze, to wybrać kraj na miarę swoich finansowych możliwości oraz rozeznać się w kosztach utrzymania w różnych miastach w wybranym kraju. Możesz zapytać lokalnej sekcji ESN lub poszukać w Google. Jeśli wiesz, że mimo wsparcia z każdej strony, będąc na wymianie w Helsinkach czy Londynie, będziesz jeść codziennie tylko i wyłącznie tosty posmarowane dżemem, może warto spróbować przemyśleć przesunięcie wyjazdu na później i uzbieranie większej kwoty albo wybrać inną destynację?

 

 

Źródło: https://unsplash.com/photos/Cecb0_8Hx-o

 

 

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jakie miasto wybierzesz, Erasmus to niesamowita przygoda i naprawdę warto ją przeżyć.

 

Nie daj się zwariować i pozwól sobie na drobne szaleństwa!

    Autor: Paulina Bałys Komitet PR ESN Polska
Categories: ESN News

ESN Polska gra dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Sun, 07/02/2021 - 19:37

 

Już od 29 lat, jeden ze styczniowych dni robi się gorący, a to za sprawą finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która tym razem zagrała, aby zebrać funduszę na rozwój larygologii, otolarygologii i diagnostyki głowy w Polsce. Jako społeczność ESN Polska ważne jest dla nas pomaganie innym oraz działanie na rzecz lokalnej społeczności. Jedną z zasad, jakimi kieruje się ESN jest inkluzywność, czyli dążenie do równości i odpowiadanie na potrzeby innych. 

Już rok temu postanowiliśmy włączyć się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wtedy też zrodził się pomysł stworzenia poradnika na temat wymian w ramach programu Erasmus. W środku można znaleźć rady dotyczące między innymi zakwaterowania, języków, przygotowania do wyjazdu oraz opisy ogólnych doświadczeń opowiedzianych przez uczestników Programu! E-book został stworzony przez ESN-erów dla przyszłych Erasmusów. 

W tym roku powstała druga edycja naszej publikacji, którą wzbogaciliśmy o rozdział dotyczący wyjazdów zagranicznych podczas trwającej pandemii! Aukcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, co przełożyło się na ponad 100 sprzedanych egzemplarzy poradnika.

 

 

Dodatkowo postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą w temacie współpracy zdalnej. Przygotowaliśmy webinar, który został poprowadzony przez, Agatę Lech, byłą Przewodniczącą Stowarzyszenia ESN Polska. Szkolenie zostało przeprowadzone w języku angielskim, dzięki czemu było otwarte również dla osób zagranicznych. Wejściówki na webinar zakupiło ponad 50 osób! 

 

 

W akcję #ESNdlaWOSP chętnie włączyli się członkowie ESN Polska oraz sekcje lokalne ESN. Dzięki temu, mogliśmy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy kwotą 1590 złotych!

Dziękujemy wszystkim, którzy dołożyli swoją cegiełkę!

 

Categories: ESN News

Jak wyjechać na praktyki w ramach programu Erasmus+?

Thu, 28/01/2021 - 00:26


 

Podróże, zagraniczni znajomi, poznawanie nowej kultury i tradycji, ćwiczenie języków obcych, zdobywanie doświadczeń zawodowych i nauka na innej uczelni… to tylko niektóre skojarzenia związane z programem Erasmus+. Najbardziej znane są wymiany studenckie, ale sam program oferuje o wiele więcej m.in. praktyki zagraniczne, które są równie atrakcyjną formą mobilności.

 

Czym różnią się praktyki od studiów w ramach programu Erasmus+?

Każdy student może spędzić za granicą łącznie 12 miesięcy na jednym cyklu studiów (na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich), wykorzystując je dowolnie na studia i praktyki. Przykładowo można wyjechać na 10 miesięcy na studia, a później na 2 miesiące na praktyki lub 3 razy wyjechać na 3 miesięczne praktyki (np. co lato). Wyjazd musi trwać minimum 2 miesiące, a maximum 12 miesięcy.

W przeciwieństwie do wymiany studenckiej, gdzie lista dostępnych uczelni jest podana z góry, student zainteresowany praktykami sam znajduje firmę, w której chce pracować. Musi się z nią skontaktować, zapytać o możliwości odbycia stażu w ramach praktyk Erasmus+ (i o kwestie związane z podpisywaniem wymaganych dokumentów). Dodatkowo może odbyć rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli proces rekrutacyjny zostanie zakończony, zainteresowana osoba potwierdza staż, obowiązki i czas trwania wyjazdu, a następnie wypełnia wymagane dokumenty z uczelni. 

 

W jakich instytucjach można odbywać praktyki?

Praktyki lub staż w ramach programu Erasmus+ można odbyć w firmach, placówkach naukowo-badawczych, organizacjach non-profit, na uczelniach (np. przy projekcie lub w laboratorium), w jednostkach administracji państwowych czy w innych instytucjach takich jak szpitale, biblioteki, muzea itp. Praktyk nie można odbyć w instytucjach unijnych, w instytucjach odpowiedzialnych za zarządzanie unijnymi programami i w polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Instytucja, w której będą odbywać się praktyki, musi znajdować się w kraju uczestniczącym w programie Erasmus+.

 

Do jakich krajów można wyjechać na praktyki Erasmus+?

Możemy jechać do 27 krajów Unii Europejskiej, do krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego: Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz do Macedonii Północnej, Serbii i Turcji.

 

Jak wygląda procedura rekrutacji i wyjazdu na praktyki Erasmus+?

Nabór kandydatów na wyjazdy jest prowadzony przez uczelnię i to przez nią są organizowane wszelkie formalności. Rekrutacja może być prowadzona centralnie na uczelni lub też na poszczególnych wydziałach i zazwyczaj odbywa się w roku akademickim poprzedzającym start praktyki. Warto sprawdzić odpowiednio wcześniej kiedy i jak często jest organizowany jest nabór, ponieważ każda uczelnia przyjmuje swój własny harmonogram. O obowiązujące terminy najlepiej zapytać w Biurze Wymian Zagranicznych (nazwa może się różnić w zależności od uczelni)
 

 1. Najpierw należy wziąć udział w rekrutacji na praktyki w ramach Programu na uczelni,
 2. następnie student znajduje firmę, w której chce odbyć praktykę oraz nawiązuje z nią kontakt, 
 3. jeżeli firma zaoferuje parktyki, to należy ustalić szczegóły wyjazdu (daty, obowiązki, liczbę godzin pracy itp.),
 4. kolejnym krokiem jest kontakt z uczelnianym/wydziałowym koordynatorem praktyk w celu wypełnienia odpowiednich dokumentów,
 5. po podpisaniu porozumienia o praktyki przez trzy strony - studenta, uczelnię i instytucję przyjmującą oraz innych wymaganych dokumentów, student podpisuje umowę wyjazdową, w której określone są wszystkie szczegóły.

 

Jakie kryteria brane są pod uwagę przy rekrutacji?

Podstawowym kryterium jest znajomość języka, w którym student będzie odbywał praktykę lub też języka wymaganego przez instytucję przyjmującą. Dodatkowe kryteria mogą być ustalane przez poszczególne uczelnie i obejmować np. motywację studenta, aktywność na uczelni lub średnią ocen. W przypadku praktyk Erasmus+ kryteria są inne niż przy rekrutacji na studia, dlatego warto upewnić się w Biurze Wymian Zagranicznych jakie są różnice.

 

Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem?

Podstawowym dokumentem związanym z wyjazdem na praktyki Erasmus+ jest „Porozumienie o programie praktyk” (Learning Agreement for Traineeships - LAT), który musi być wypełniony i podpisany przez instytucję wysyłającą, przyjmującą i studenta. Porozumienie określa daty pobytu studenta za granicą, jego obowiązki podczas stażu i zawiera informacje dotyczące firmy przyjmującej (również dane przełożonego). LAT stanowi podstawę do uznania i zaliczenia praktyk przez uczelnię.

Przed samym wyjazdem student musi również podpisać umowę dotyczącą wyjazdu na praktyki oraz wypłaty stypendium. W umowie tej określona jest wysokość grantu, sposób jego wypłaty oraz termin, w jakim trzeba się rozliczyć z uczelnią macierzystą z dokumentów po powrocie z wyjazdu. Wyjazd na praktyki może być również realizowany bez stypendium finansowego lub z dofinansowaniem częściowym (np. na część wyjazdu student otrzymuje grant, a na część wyjazdu otrzymuje grant zerowy, natomiast dzięki rekrutacji przez uczelnię ma możliwość wyjazdu w ramach programu).

Przed wyjazdem na praktyki trzeba również wykupić ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków - NNW oraz ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej - OC (często wybieraną opcją jest ubezpieczenie ISIC lub Euro26), a także uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. W oddziałach NFZ wydawana jest bezpłatnie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), dzięki której student ma możliwość korzystania z podstawowej opieki medycznej za granicą, tak samo jak gdyby korzystał z usług NFZ w Polsce.

 

Praktyki obowiązkowe a praktyki dodatkowe

W zależności od wymagań ustalonych przez uczelnię, na praktyki w ramach programu Erasmus+ można w wielu przypadkach wyjechać zarówno na praktyki obowiązkowe, czyli określone programem studiów i odpowiednimi punktami ECTS, wpisane w siatkę przedmiotów na stronie uczelni, jak i na praktyki dodatkowe, czyli dodatkowy wyjazd zagraniczny rozwijający umiejętności studenta. Odbycie obowiązkowych praktyk studenckich w firmie polskiej, nie wyklucza studenta z rekrutacji na praktyki Erasmus+.

 

Gdzie szukać praktyk Erasmus+

Jest wiele stron internetowych, na których można znaleźć praktyki zagraniczne, jednak najlepszym sposobem jest bezpośredni kontakt z firmami - szukanie firm w regionie Europy, który nas interesuje i kontakt mailowy z firmami z odpowiednich sektorów, odpowiadających dziedzinie studiów studenta. Wtedy student wysyła maile do firm, załączając swoje CV i pytając, czy firma szuka praktykantów. Przykładowe maile do firm można znaleźć na grupie FB Studenckie wyjazdy z Erasmus+.

 

Praktyki można znaleźć na:

Warto pamiętać też, że uczelniane biura karier prowadzą darmowe konsultacje dotyczące CV dla wszystkich studentów danej uczelni.

 

Użyteczne linki:

aktualizacja artykułu: 27.01.2021

Categories: ESN News

ESNsurvey 2021 - Podziel się swoim doświadczeniem!

Tue, 26/01/2021 - 03:28

Erasmus Student Network prowadzi badania dotyczące mobilności studenckich! Tegoroczna edycja skupia się na: doświadczeniach studentów, otrzymywanym wsparciu oraz wpływie mobilności na życie po powrocie do kraju. Szczególna uwaga została poświęcona COVID-19 i jego wpływowi na wymiany zagraniczne i zdobywane w ich trakcie doświadczenie. Aktualnie panująca sytuacja epidemiologiczna to najważniejszy czynnik zewnętrzny wpływający na mobilności studenckie. Kwestionariusz został opracowany przy wsparciu grupy ekspertów składającej się z Komisji Europejskiej, Lifelong Learning Platform (LLLP), European Association for International Education (EAIE), Academic Cooperation Association (ACA), International Association of Universities (IAU), i Uniwersytet w Tilburgu.

 

Kwestionariusz składa się z 6 części i zawiera pytania dotyczące mobilności studentów. Wypełnienie ankiety powinno zająć około 20 minut. Udział w badaniu, pomoże ESN lepiej reprezentować interesy międzynarodowych studentów w przyszłości. Wyniki tegorocznego badania zostaną opublikowane w „Raporcie ESNsurvey 2021” około kwietnia 2021 roku.

 

     KLIKNIJ, ABY WZIĄĆ UDZIAŁ!     

 

Co to jest ESNsurvey?

ESNsurvey to największy ogólnoeuropejski projekt badawczy prowadzony wyłącznie przez wolontariuszy. Erasmus Student Network wykorzystuje wyniki, aby promować poprawę programów wymiany i edukacji w Europie. Jak co roku mamy nadzieję, że tysiące studentów z całej Europy wypełnią ankietę i podzieli się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami związanymi ze studiowaniem za granicą.

 

Poprzednie raporty z badań ESNsurvey można znaleźć tutaj.

 

Z góry dziękujemy za pomoc w realizacji tego projektu badawczego.

Jeśli chciałbyś/abyś omówić jakikolwiek aspekt badania, skontaktuj się z koordynatorem ESNsurvey, za pośrednictwem następującego adresu e-mail: survey-coordinator@esn.org.

 

Zespół ESNsurvey 2021

 

Komunikat w języku angielskim dotyczący badania można znaleźć na: https://www.esn.pl/en/esnsurvey-2021-share-your-experience

 

Categories: ESN News

Podsumowanie Social Inclusion Days 2020 - promocja aktywności prospołecznych i integracji środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi

Mon, 25/01/2021 - 20:02

Podsumowanie Social Inclusion Days 2020 - promocja aktywności prospołecznych i integracji środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi
 

Kiedy mowa o inkluzywności, mowa również o podobieństwach i różnicach międzyludzkich, o odkrywaniu innych kultur i społeczności. Erasmus Student Network udowadnia na wielu polach jak zaakceptować różnorodność i zachęcić innych do szerzenia dobra. To także praca wielu wolontariuszy, którzy szerzą idee inkluzywności poprzez interakcję ze studentami zagranicznymi. Młodzi ludzie, obywatele świata, są najlepszą wizytówką na budowanie wspólnych więzi międzyludzkich. To właśnie oni zachęcają do udziału w warsztatach kulturowo-językowych, tworzą kampanie o ludziach i dla ludzi z niepełnosprawnościami, pokazują, że warto zaangażować się w zbiórki charytatywne nie tylko od święta - działają cały rok i właśnie w ten sposób zostawiają swój ślad w społeczeństwie. 

 

Social Inclusion Days to niezwykła inicjatywa organizowana przez organizację międzynarodową Erasmus Student Network dwa razy w roku. Trwające dwa tygodnie wydarzenie ma na celu jeszcze bardziej przybliżyć działalność prospołeczną oraz integrację środowisk lokalnych ze studentami zagranicznymi. Międzynarodowa ranga Social Inclusion Days pozwala na wzmocnienie ducha wolontariatu wśród młodych ludzi i pomaga znaleźć rozwiązania na trudne problemy społeczne.  

 

Również jako ESN Polska zostawiliśmy swój ślad w zwiększeniu wizerunku Social Inclusion Days. 29 lokalnych sekcji wzięło udział w inicjatywie i zorganizowało ponad 70 wydarzeń. Wyjątkowość tegorocznej edycji podkreśliła jego forma - zorganizowana w niemal w pełnym wymiarze online. Dzięki działalności sekcji lokalnych idea wolontariatu zyskuje na znaczeniu. Poprzez zaangażowanie i chęć niesienia pomocy innym wolontariusze tworzą więzi, które czynią ich silniejszymi. 

 

 

Jak w dobie epidemii sekcje poradziły sobie z realizacją zaplanowanych wydarzeń?

ESN UE Poznań przygotował m.in. makramy dla zwierząt ze schronisk, które pomogą im przetrwać zimowe mrozy. Członkowie sekcji lokalnych promowali również akcję zbiórki charytatywnej z ciepłą odzieżą. Czworonożnym przyjaciołom pomagali również wolontariusze ESN z Politechniki Białostockiej, zbierając koce i pokarm dla schronisk oraz członkowie ESN PK, którzy własnoręcznie zbudowali budki dla ptaków. 

ESN UE Wrocław zaangażowało studentów zagranicznych w kreatywne warsztaty ozdabiania własnych maseczek oraz kartek świątecznych dla stworzenia atmosfery pachnącej magią świąt. Wiele polskich sekcji zaangażowało się w organizację warsztatów kreatywnych oraz organizacji quizów o tematyce społecznej. Sekcje skupiły się również na kampaniach edukacyjnych promowanych na kanałach komunikacyjnych (Facebook, Instagram). ESN AGH zorganizował webinar z udziałem tłumacza języka migowego, skupiający się na przedstawieniu wyjątkowości języka oraz społeczności ludzi głuchych, wyjaśniając ich kulturę i łamiąc stereotypy. 

 

ESN dąży do rozwoju mobilności opartej na zasadach równości i pomaganiu innym, zwłaszcza dzięki współpracy studentów lokalnych z międzynarodowymi. Tworzenie wspólnego dialogu wśród różnych kultur jest krokiem ku uświadamianiu innych i tolerancji. Social Inclusion Days okazały się narzędziem do realizacji tych celów, które pokazuje, że pokolenie Erasmusa staje się coraz bardziej widoczne i zostawia swój ślad w społeczeństwie. 

 

Categories: ESN News

Ponad 60 osób rozwijało swoje umiejętności podczas naszego flagowego weekendu szkoleniowego ESN UPGRADE

Mon, 25/01/2021 - 19:29

Ponad 60 osób rozwijało swoje umiejętności podczas naszego flagowego weekendu szkoleniowego ESN UPGRADE

 

Mimo ciężkich czasów spowodowanych pandemią COVID-19, ESN Polska nie zwalnia tempa. Jako organizacja zrzeszająca osoby z całej Polski wiemy jak pracować zdalnie i na codzień organizujemy wiele pojedynczych szkoleń i webinarów. Jednak, po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem zorganizowania pełnego dwudniowego cyklu szkoleń online dla ponad 60 osób z różnych sekcji lokalnych. Opisywane wydarzenie to ESN UPGRADE, który odbył się w dniach 20-22.11.2020.
 

ESN UPGRADE to odbywający się dwa razy w roku ogólnopolski zjazd szkoleniowy. Dedykowany jest zarówno nowym członkom Stowarzyszenia, którzy mogą podnieść swoje kompetencje poprzez uczestnictwo w warsztatach związanych z działalnością w organizacji studenckiej, jak i tym bardziej doświadczonym, którzy mogą wciąż poszerzać swoje horyzonty.


 

Uczestnicy tej niestandardowej edycji mogli wybrać jedną z poniższych ścieżek rozwoju: 

Human Resourcesprzeznaczona dla osób, które są zainteresowane rozwojem osobistym, motywacją oraz  zarządzaniem zespołem,

Fundraising - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane tematem finansów m.in. tworzenie budżetów, negocjacje z partnerami, przygotowanie oferty partnerskiej i jej prezentacja,

Project Management - skupia osoby, które chcą zrozumieć etapy tworzenia projektów i jak zarządzać swoim zespołem i się z nim komunikować,

Communication Management - przeznaczona dla osób, które są zainteresowane szeroko pojętym brandingiem, kanałami komunikacji, promocją organizacji i tworzeniem różnych treści. 

 

Oto wrażenia uczestników i szkoleniowców z poszczególnych ścieżek:

 

“Szkolenia oceniam bardzo pozytywnie. Szkoleniowcy byli świetnie przygotowani. Praca w grupach i ciekawe zadania bardzo dobrze ukazywały to w jaki sposób trzeba podejść do rozwiązania i wymagały zaangażowania wszystkich uczestników w celu podjęcia decyzji o wyniku końcowym.”

Tomasz Dorosz, Ścieżka HR (uczestnik)

 

“Szkolenia były bardzo dobrze przygotowane pod względem treści jak i wykonania, bardzo dużym plusem był fakt, że obydwoje szkoleniowców znajdowało się w tym samym pomieszczeniu dzięki czemu mogliśmy wszyscy lepiej pracować. Zdobyte doświadczenia będę mógł wykorzystać w planowaniu i przeprowadzaniu rozmów z potencjalnymi i obecnymi partnerami.”

Dawid Dzieniszewski, Ścieżka FR (uczestnik)

 

“Na duży plus zaliczam praktykę, która pozwoliła na wcielenie teorii w życie, co cenię we wszelkiego rodzaju rozwojowych aktywnościach. Z każdego szkolenia da się wynieść przynajmniej jedną przydatną rzecz. Dzięki wszystkiemu, co udało mi się nauczyć i doświadczyć w trakcie UPGRADE'U na pewno zaprocentuje nie tylko w działalności ESNowej, ale także zawodowej czy prywatnej, przede wszystkim w organizacji wydarzeń, ale także lepszej współpracy z ludźmi.”

Julia Mikzińska, Ścieżka PM (uczestnik)

 

 

Oprócz tego uczestnicy mogli wziąć udział w szkoleniu z dialogu międzykulturowego organizowanego przez naszego partnera instytucjonalnego - Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE). 

 

Dzięki tak przygotowanym ścieżkom i zawartych w nich  szkoleniom, członkowie ESN wracają do lokalnych sekcji pełni nowych pomysłów, wiedzy, inspiracji i motywacji do dalszego działania. Teraz mogą oni przekazać zdobyte umiejętności dalej i wykorzystać je do usprawniania działań zespołu, planowaniu działań związanych z wizerunkiem i komunikacją zewnętrzną czy też organizacji kolejnych wydarzeń dla studentów zagranicznych.  Szkoleniowcy natomiast mogli spróbować swoich sił w facylitacji szkoleń w formie online oraz odkryć nowe narzędzia do zdalnej pracy w grupach, które zastąpiły dobrze znane wszystkim flipcharty.

 

Całe wydarzenie pokazało nam, że odpowiednie przygotowanie, determinacja organizatorów, szkoleniowców oraz uczestników sprawia, że mimo wirtualnego świata, wychodzimy obronną ręką i pełni nowych kompetencji.  jest określić, w jakim kierunku pójdzie nasza praca w obliczu aktualnej sytuacji epidemiologicznej lecz dzięki dostępnym narzędziom staramy się pracować dalej i rozwijać na każdym kroku. Śmiało możemy powiedzieć, że każdy z uczestników i szkoleniowców jest już przygotowany do pracy w różnych środowiskach i firmach - narzędzia do pracy zdalnej nam nie straszne!  

 

Tegoroczna edycja ESN UPGRADE była wspierana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Categories: ESN News