Subskrybuj Kanał Wiadomości z ESN Polska
Zaktualizowano: 2 godziny 22 minuty temu

Training Knowledge Transfer - Stowarzyszenie ESN Polska 2019

śr., 17/04/2019 - 13:56
Language Polish Życie szkoleniowca nie jest łatwe, ale jest niezwykle ciekawe! Wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy i umiejętności przekazywania jej dalej. Każda grupa szkoleniowa rządzi się swoimi prawami, a uczestnicy są często zróżnicowani pod względem doświadczenia i oczekiwań. Kiedy stajesz przed grupą nowych osób, by przekazać im znany dobrze Ci temat - niekoniecznie czujesz tremę. Trudniejsze może być przekazanie wiedzy, która pozwoli rozwinąć się im jako trenerom - w końcu pokazujesz im kulisy swojej pracy i zwracasz uwagę na inną perspektywę. Chcesz, by zrozumieli jak efektywnie uczyć ludzi i jak mają korzystać z twoich wskazówek w praktyce. Szkolić szkoleniowców to wyjątkowe wyzwanie - i dla prowadzących  i dla uczestników.    W dniach 29-31.03.2019 został zorganizowany w Warszawie pierwszy event dla szkoleniowców Stowarzyszenia ESN Polska - Training Knowledge Transfer. Zjazd był nakierowany na wymianę dobrych praktyk między uczestnikami oraz usystematyzowanie podstawowej wiedzy dotyczącej szkoleń. Poruszyliśmy tematykę ich projektowania oraz dostosowywania do potrzeb grupy, sposobów pracy z grupą oraz tworzenia materiałów pomocnych w przeprowadzaniu szkoleń - flipchartów.  Szkolenia prowadzone były przez 4 szkoleniowców:  Agata Lech (Make your flipchart great again; Jak dostosować szkolenie do potrzeb grupy),  Łukasz Pawłyszyn z grupy Allegro (Metody i techniki pracy z grupą).  Maja Dobosz (Panel wymiany doświadczeń) oraz Mateusz Panfiłowicz (Podstawy projektowania i przygotowywania szkoleń; Panel wymiany doświadczeń). dla prawie 30 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez 5-osobowy Komitet Organizacyjny w składzie: Maja Dobosz, Pola Plaskota, Małgorzata Zator, Karol Antoszewski oraz Mateusz Panfiłowicz.    Zarówno uczestnicy, jak i trenerzy mogli poprawić swoje umiejętności, powtórzyć to, co dotychczas już znali oraz nauczyć się czegoś nowego od innych. Mamy nadzieję, że to spotkanie było jednym z wielu na długiej, ale i satysfakcjonującej drodze w rozwoju jako trener. Szlifujcie swoje umiejętności i przekazujcie je dalej, żeby jak najwięcej osób mogło się rozwijać i... uczyć innych!
Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Karolina Rutkowska

ndz., 14/04/2019 - 01:00
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?

 

ESN to ludzie. Ludzie, którzy motywują, karmią energią i miłością. Sprawiają,że potrafisz uwierzyć w siebie! To też ludzie, którzy mają wspólne cele i idee, i potrafią osiągnąć wielkie rzeczy! To ludzie, którzy są zmianą we współczesnej Europie..

2. Dlaczego dołączyłaś do ESNu?

Nie mogę powiedzieć tego na głos, ale uciekłam do ESNu z innej organizacji studenckiej.

Potrzebowałam odskoczni od mojej prawniczej studenckiej niedoli i ludzi równie energicznych i ciekawych świata, jak ja. Takich wiecie, co nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. I takich ludzi znalazłam w ESNie.

3. Fun fact fz Twojego #ESNlife.

Na ESN UPGRADE Gdańsk 2014 podczas jednego ze szkoleń mieliśmy narysować naszą wymarzoną karierę w ESN na linii czasu, uwzględniając już to, co osiągnęliśmy. Jako że byłam jedną z trzech świeżynek na swojej ścieżce, nie osiągnęłam na tamten moment jeszcze wiele. Ale...Nie uwierzylibyście, co narysowałam. Od świeżynki przez członka lokalnego teamu SocialErasmus, lokalnego Koordynatora SocialErasmus, członka zarządu lokalnego ds. HR, członka Komitetu HR, Przewodniczącej Komitetu HR, Wiceprzewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia aż do funkcji Przewodniczącej Zarządu.Zaskoczeni? Ja też byłam, kiedy w wakacje odkryłam to, co wtedy sobie wymarzyłam. Wprawdzie zamiast Przewodniczącej Komitetu HR zostałam przewodniczącą, a objęcia funkcji Przewodniczącej ESN PL nie planuję, to chyba całkiem nieźle udało mi się spełnić moje świeżynkowe plany.

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?

Wiele wskazuje na to, że wbrew wykształceniu, prawnika ze mnie nie będzie. To chyba największa zmiana w moim życiu. Odkryłam inną część siebie, inne wody, w których znacznie łatwiej mi się pływa :) Nabrałam też pewności siebie i odwagi do tego, by zmienić kierunek swojego życia i zajmować się tym, co autentycznie sprawia mi przyjemność!

5. Czego nauczył Cię ESN?

To może się wydawać cliché, ale ESN nauczył mnie tak ogromnie wiele, że naprawdę ciężko zdecydować się na najważniejsze rzeczy. Nie ma rzeczy niemożliwych - to na pewno! “They didn’t know it was impossible so they did it.” - to motto, które pozwala mi z radością i energią podchodzić do każdego wyzwania! To wprawdzie słowa Marka Twaina, ale dopiero w ESNie zrozumiałam ich głębsze znaczenie. Niesamowicie ważne jest też opuszczanie swojej tzw. “comfort zone”, bo to właśnie tam rozpoczyna się rozwój. Oczywiście ESN rozwinął mnie również na wielu innych polach - szczególnie w zakresie umiejętności miękkich czy ogólnie zwanych umiejętności społecznych, jednakże jako jeden z ważniejszych kroków milowych mojego rozwoju wskazałabym wzrost wiary w siebie oraz wiary w to, że bardzo ważne jest dbanie również o siebie na poziomie psychofizycznym.

6. Jeśli byłabyś ESNym projektem, to jakim?

Też pytanie! Social Erasmus! Od pierwszych dni w ESNie moje serduszko związało się z tym projektem. Już na rozmowie rekrutacyjnej przyszłam z planem nowych projektów i wydarzeń, które chciałam zorganizować w sekcji i jak tylko zostałam przyjęta, możecie zgadnąć w której grupie roboczej wylądowałam? Jestem niesamowicie otwartą osobą, ciekawą świata i uwielbiam przebywać z ludźmi, dzielić się swoimi doświadczeniami, i mieć stały kontakt z różnymi społecznościami.

7. Byłaś kiedyś na wymianie zagranicznej programu Erasmus+?

Oczywiście, że tak! Byłam w Nijmegen, w Holandii na Radboud Universitat.Nie zaskoczę Was, jeśli powiem, że było to jedno z najlepszych doświadczeń mojego życia. Było też jednak nieco ciężkie logistycznie - w tym samym czasie łączyłam bowiem 2 pozycje w ESN (na poziomie lokalnym i ogólnopolskim), starając się jednocześnie być full-time Erasmusem. Bywało różnie, ale chyba śmiało mogę powiedzieć,że odniosłam sukces! Postawiłam na tę podróżniczą stronę Erasmusa, poznawanie kraju, kultury i zawieranie nowych przyjaźni. Wieczory często zajmowały mi jednak ESN-owe skype’y.

8. Jakie jest Twoje ulubione miejsce na Ziemii?

Wiesz..Ja nie potrafię usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo, uwielbiam zmiany i poznawanie NOWEGO. Jest jedno miejsce, które bardzo wewnętrznie mnie umocniło i dlatego jest jednym z moich ulubionych. Jest to rezerwat przyrody na północy Włoch.

9. Twoje ulubione słowo?

Razem - razem zawsze możemy więcej!

Kategorie: ESN News

Kolejny rok współpracy Erasmus Student Network Polska i Pepe Housing

śr., 10/04/2019 - 09:31
Language Polish

Szukasz mieszkania, które stanie się Twoim nowym domem na kilka miesięcy? Jednak w obcym kraju wszystko wydaje Ci się trudniejsze? Bariery językowe, krótki termin najmu, formalności - wydają się odstraszać? Dlatego z pomocą przychodzi Erasmus Student Network wraz z Pepe Housing! Dowiedz się więcej!

 

 

Pepe Housing i ESN Polska - kolejny rok razem

To już kolejny rok, kiedy przedłużono współpracę ESN Polska oraz Pepe Housing.
Pepe Housing jest oficjalnym partnerem Erasmus Student Network Polska działającym w sektorze zakwaterowania. To nic innego jak agencja nieruchomości działająca w największych studenckich miastach tj. Warszawa, Kraków, Gdańska, Poznań i Wrocław. Zależy im na stworzeniu przyjaznej atmosfery dla studentów z każdego kraju. Za pomocą wyszukiwarki na stronie internetowej każdy uczeń zagraniczny w stanie w łatwy sposób znajdzie odpowiednie mieszkanie dla siebie. Może wybierać spośród setek ogłoszeń, w których umieszczono wszystkie interesujące informację, takie jak dokładna lokalizacja, dostępność, czy warunki najmu proponowanie przez właściciela. Ponadto Pepe Housing dba, aby ich nieruchomości posiadały podstawowe wyposażenie, żeby nie dostarczać dodatkowych zmartwień na początku wymiany zagranicznej.

Korzyści oferty Pepe Housing

Przez lata swojej działalności zgromadzili setki zadowolonych klientów. Może dołączysz do tego grona? Z Pepe Housing wszystko stanie się prostsze i przyjemniejsze. Jak skorzystać z usługi? Wystarczy tylko założenie konta, aby dokonać rezerwacji! Ponadto dzięki współpracy Erasmus Student Network można uzyskać zniżkę. Kod, którego możesz skorzystać to “esnpoland”! Gwarantuje on 10% rabatu na opłatę rezerwacyjną. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zgłoś się do swojej lokalnej sekcji.

Odwiedź również:
https://www.esn.pl/pl/partners/pepe-housing
https://pepehousing.com/

Kategorie: ESN News

ESNsurvey 2019

wt., 02/04/2019 - 13:11
Language Polish

ESNsurvey jest to największy projekt badawczy Erasmus Student Network, mający realny wpływ na rozwój szkolnictwa wyższego oraz mobilności studenckiej! Zostań aktywnym członkiem pokolenia Erasmusa i wywieraj rzeczywisty wpływ na przyszły kształt międzynarodowych programów wymian.

 

 

Czym jest ESNsurvey
ESNsurvey jest ogólnoeuropejskim projektem badawczy Erasmus Student Network, który ma na celu przyjrzeć się aktualnym zagadnieniom związanym z mobilnością akademicką i poza akademicką. To również jeden z największych i najbardziej udanych projektów ESN. W ostatnich latach ponad 100,000 uczniów odpowiedziało na nasze ankiety online. 
Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2005 roku, od tej pory zespół ESNsurvey rokrocznie opracowuje internetowe badania naukowe, a później rozpowszechnia je wśród studentów europejskich oraz instytucji szkolnictwa wyższego. Wszystko to w celu gromadzenia informacji o doświadczeniach uczniów z ich wymiany studenckiej. 

Wsparcie projektu
Wiele stowarzyszeń, studentów, nauczycieli, akademickich, jak również różnych instytucji współpracowało z nami podczas realizacji projektu. ESNsurvey wspierana Komisja Europejska i jest rozpowszechniana w aż 39 krajach należących do sieci Erasmus Student Network, których sekcje są obecne w ponad 1000 instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie. Poprzez zebrane opinie studentów, ESN dostaje lepszy wgląd w sprawy i będzie w stanie reprezentować rzeczywiste potrzeby uczniów. Wyniki ESNsurvey są przekazywane do głównych zainteresowanych stron w programach szkolnictwa wyższego i mobilności: Komisji Europejskiej, agencji narodowej programu Erasmus+, instytucji szkolnictwa wyższego i wszystkich stowarzyszeń  zajmującym się tematyką mobilności studentów. Wierzymy, że nasza praca sprzyja mobilności i poprawia jakość warunków wymian studenckich dla młodych ludzi w Europie, a także poza nią.

Cele badania ESNsurvey
Tegoroczna edycja projektu ESNsurvey 2019 obejmuje temat studentów z programu Erasmus+ i ich poczucia obywatelstwa w działaniach politycznych, cywilnych i społecznych. Jak zmieniło się życie tych studentów po ich wymianie? Jaki jest wpływ programu Erasmus+ na studentów, którzy za pośrednictwem programu mają okazję poznać nową kulturę, nowych przyjaciół, żyć w środowisku międzynarodowym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w corocznym raporcie ESNsurvey.

Nie zapomnij wypełnić aktualnej ankiety ESNsurvey i dołącz do projektu!
Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Paulina Wyrwas

ndz., 31/03/2019 - 10:11
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?

ESN to dla mnie dużo więcej niż tylko organizacja studencka. To miejsce, w którym można odnaleźć swoje zainteresowania, realizować pasje i spełniać marzenia. Miejsce, gdzie nie raz dostaniesz porządnego kopniaka w tyłek, po to, żeby podnieść się i iść dalej. ESN to dla mnie poczucie przynależności do grupy ludzi, którzy mają podobne wartości i jak ja wierzą, że uda im się zmienić świat.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Do ESNu dołączyłam dość dawno, bo prawie 5 lat temu, na samym początku studiów. Zostałam koordynatorem lokalnym projektu ESNOLYMPICS (obecnie NEG), jednak nigdy nie wciągnęłam się w 100% w działania sekcji, nie wspominając już o poziomie narodowym. Dopiero po powrocie z Erasmusa poczułam, że chcę zrobić coś więcej i oddać tę całą pozytywną energię, którą otrzymałam na swojej wymianie. Zostałam lokalnym koordynatorem Integration Weekend dla Erasmusów, potem Local Education Oficerem, czyli ambasadorem mobilności na mojej uczelni… później nie było już odwrotu.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?

ESN zmienił wiele aspektów mojego życia - dzięki działaniu w organizacji studenckiej stałam się dużo bardziej otwarta, zaradna, zorganizowana… Zmieniło się też moje całe przeżycie studiowania - nauka jest dla mnie  ważna, ale wiem że to doświadczenie zdobyte w ESNie jest tym, co tak naprawdę kształtuje moją przyszłość. Właśnie dlatego dołączyłam do Erasmus Student Network - żeby studia nie było jedynie siedzeniem nad książkami, ale pełnym doświadczeniem na wielu płaszczyznach.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?

Bez zastanowienia: Mov’in Europe. Wierzę w to, że podróże, wymiany studenckie, doświadczanie innych kultur są najbardziej wartościowe w rozwoju człowieka. Nasze pokolenia ma niesamowite możliwości, jeśli chodzi o mobilność. Możemy swobodnie przemieszczać się, studiować i pracować niemal w dowolnym kraju. Każde nowe miejsce, które zobaczymy i każda nowa osoba, jaką poznamy kształtuje nas oraz nasz światopogląd, a projekt Mov’in Europe jest właśnie po to, żeby nam o tym przypominać

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie

Dzięki ESNowi miałam okazję odwiedzić wiele Polskich miast, w których nigdy nie byłam. Ponieważ podczas zjazdów nie ma zazwyczaj okazji na zwiedzanie, postanowiłam wracać do tych miejsc i tak odkryłam w jak pięknym kraju żyjemy!

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Obecnie przebywam na Erasmusie we Francji, w Paryżu, a dwa lata temu miałam ogromne szczęście spędzić pół roku na wymianie w Holandii. Najciekawsze doświadczenie? Trudno wybrać jedno, ale niezliczone podróże samolotem, pociągiem, busem, metrem, czy nawet na rowerze z solidnego rozmiaru bagażem, żeby dotrzeć do domu na święta, albo odwiedzić znajomych mieszkających w innym kraju, na pewno zaliczają się do jednych z ciekawszych doświadczeń.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Będę nieco przewrotna i nie powiem, że największą motywacją są dla mnie ludzie - to oni pozostają niezmiernie ważni, ale to co naprawdę napędza mnie do działania, to moment kiedy widzę efekty swojej pracy. Jak zobaczę, że coś, co sama przygotowałam (materiały, grafiki, teksty) są opublikowane i dostępne dla wszystkich - właśnie to sprawia, że chcę robić więcej. I lepiej. NIe ma nic bardziej motywującego niż zobaczenie, jak owoce twojej pracy przydają się innym.

8. Ulubione miejsce na ziemi?

Nie mogłabym się zdecydować na jedno… Ale chyba każde, w którym miałam okazję mieszkać, bo w nich odnajduję cząstki siebie. Zatem po pierwsze Łódź - piękna i niedoceniana. Miasto pełne ukrytych i nieoczywistych miejsc, sztuki “na opak” oraz niesamowitych wspomnień. Po drugie: Enschede, a właściwie to cała Holandia, czyli miejsce w którym spędziłam pół roku podczas Erasmusa. NIesamowity kraj, to tam przekonałam się, że rower jest jedynym słusznym środkiem komunikacji, a także, że po nawet najbardziej ponurym dniu, zawsze wychodzi słońce. Na koniec Paryż - czyli miasto w którym obecnie studiuję. Już od dawna miałam do niego sentyment, jednak teraz, jako tymczasowy mieszkaniec mogę odkryć je na nowo, zejść nieco z turystycznego szlaku i zagubić się w malowniczych uliczkach….

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?

Asertywność. Zawsze dość często przychodziło mi odmawianie…. czegokolwiek. Działając w ESNie, codziennie dostajesz mnóstwo propozycji - nowe projekty, zadania, wyjazdy, czy po prostu “wyjście na miasto”. Czasem trzeba powiedzieć nie, żeby wywiązać się z pozostałych zobowiązań i najzwyczajniej w świecie zadbać też o siebie. 

Kategorie: ESN News

FlixBus oficjalnym partnerem ESN Polska

sob., 23/03/2019 - 18:43
Language Polish FlixBus oficjalnym partnerem ESN Polska

Hans Christian Andersen raz rzekł “Podróżować to żyć”, a co jeśli moglibyśmy ułatwić komuś tym życie? Gdybyśmy dali możliwość młodym ludziom, by odkrywać świat bez rujnowania ich kont bankowych? Mamy na to sposób!

Tańsze przejazdy po Europie z ESNcard

Stowarzyszenie ESN Polska chciałoby z dumą ogłosić nawiązanie partnerstwa z firmą FlixBus, która oferuje przewozy autokarowe na terenie Europy. Już dziś posiadacze ESNcard mogą skorzystać z aż 20% zniżki na europejskie przejazdy, a tych niemało. FlixBus posiada w ofercie ponad 2000 destynacji w 28 krajach i ponad 300 tysięcy połączeń dziennie! Korzystając z nowoczesnej floty pojazdów, zapewniają bezpieczny oraz komfortowy transport milionom klientów. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, to zachęcamy do ściągnięcia aplikacji mobilnej FlixBus.

Każda podróż okaże się niezwykłym przeżyciem - mamy nadzieję, że ich zdobywanie będzie teraz jeszcze łatwiejsze!

Jeszcze nie jesteś posiadaczem ESNcard? Odwiedź nasz oficjalny sklep ESNcard online!
Zdobądź swoją kartę i korzystaj z tańszych przejazdów FlixBusem, a także wielu innych atrakcyjnych zniżek.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Aleksandra Kulesza

ndz., 17/03/2019 - 11:26
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
          
ESN to dla mnie miejsce, gdzie niemożliwe staje się możliwe! Poznałam tutaj wielu niesamowitych ludzi. Dzięki byciu w ESNie poznałam lepiej samą siebie, stałam się bardziej otwarta na potrzeby innych ludzi, ale też zyskałam poczucie misji w moim życiu. ESN jest moim motywatorem do ciągłego rozwoju i stawiania sobie nowych wyzwań!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Początkowo byłam tylko Mentorem, jednak szybko poczułam, że powinnam dołączyć do ESNu. Pierwotnie ESN był dla mnie miłym urozmaiceniem czasu wolnego, jednak z czasem bardzo mocno zaangażowałam się w działanie mojej sekcji. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?

Dołączyłam do ESNu ponieważ szukałam możliwości rozwoju oraz chciałam zrobić coś produktywnego ze swoim czasem wolnym  ESN zmienił w moim życiu w zasadzie wszystko. Zmieniło się moje postrzeganie siebie samej, życia ale także ludzi dookoła mnie. Nauczyłam się wielu umiejętności, które wykorzystuję w życiu codziennym. 

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?

Zdecydowanie SocialErasmus! Uwielbiam pomagać innym, a radość jaką dają mi projekty z ramienia SocialErasmus jest nie do opisania.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie

Już na moim pierwszym zjeździe z ESNem, będąc jeszcze Świeżynką pomagałam ukraść maskotkę 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Na swojego Erasmusa dopiero się wybiorę 

7.Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Inspirację czerpię z obserwacji innych ludzi, którzy osiągnęli w życiu wiele. Motywuje mnie  postęp jaki widzę w swoich oraz cudzych działaniach. 

8. Ulubione miejsce na ziemi?

Ciężko mi wybrać. Mam duszę podróżnika i lubię odkrywać coraz to nowsze miejsca na ziemi 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?

Tak! Nigdy w życiu nie pomyślałabym, że będę w stanie robić jednocześnie tyle niesamowitych rzeczy i dawać sobie z nimi radę. Okazało się, że potrafię być bardzo dobrze zorganizowaną osobą.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Kacper Borowiecki

ndz., 10/03/2019 - 09:46
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie organizacją, w której wspierając innych, również sam mogę zdobywać nowe umiejętności, a przy okazji także całkiem sporo podróżować i poznawać wielu ciekawych ludzi. To miejsce pozwalające na realizację naprawdę kreatywnych projektów oraz oferujące wsparcie wielu mądrych osób, z którymi spotykamy się na każdym kroku naszej działalności, do tego są często chętni do pomocy przy każdym problemie. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Do ESNu dołączyłem w lutym 2017 roku na drugim semestrze I roku studiów. Byłem wtedy członkiem koła naukowego, w którym aktywnych było kilka ESNerów. Jeden z nich wrzucił na grupę link do rekrutacji, więc postanowiłem spróbować. Na samym początku zająłem się przygotowaniem grafik dotyczących niektórych projektów, jak i pomagałem w organizacji stoiska na uczelnianym Dniu Studenta. Bardzo szybko zostałem webmasterem sekcji i wyjechałem na swoje pierwsze zagraniczne wydarzenie.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Ciężko jest opisać wszystkie aspekty zmiany mojego życia przez ESN. Przychodząc do organizacji, byłem bardzo nieśmiały, bałem się wręcz kontaktów z obcymi ludźmi. Sporą część mojego czasu wolnego spędzałem całkowicie bezproduktywnie, gapiąc się na komputer, nie korzystałem nawet z żadnego kalendarza.
Natomiast w organizacji pokazano mi w czym jestem dobry, a nad jakimi umiejętnościami muszę jeszcze trochę popracować. Wielu ludzi wskazało interesujące kierunki rozwoju, które pozwoliły mi zdobyć naprawdę sporo nowych, ciekawych umiejętności. Do tego zmieniłem styl życia na bardziej aktywny i obecnie zdecydowanie szerzej planuję swoje działania. Zdobyłem wiele ważnych umiejętności - od wystąpień publicznych przez pracę zespołową po projektowanie graficzne.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Section Questionare, gdyż uzyskałbym wiele statystyk do dalszej analizy, z której można by wyciągnąć wiele ciekawych wniosków dotyczących naszej organizacji.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Pojechałem na Western European Platform do Fryburga. W Niemczech i Szwajcarii znajdują się dwa miasta, których nazwy (“Freiburg“ i “Fribourg”) tłumaczy się na polski jako Fryburg. Wyłącznie fakt, że sprawdziłem dla pewności adres przystanku spowodował, że zorientowałem się, iż kupuję bilet na autobus do niemieckiego, czyli złego Fryburga.
Ostatecznie pojechałem do Fryburga w Szwajcarii bezpośrednim autobusem z Fryburga w Niemczech po tym, jak po trzynastu godzinach jazdy autobusem non-stop z Berlina z uwagi na zamknięcie autostrady mój autobus spóźnił się na ostatnich pięćdziesięciu kilometrach o dwie godziny i nie wyrobiłem się na przesiadkę.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Podążając na ESNowe wydarzenia, byłem w dziesięciu różnych krajach, wykorzystując cztery przeloty i przejeżdżając ponad sześć tysięcy kilometrów autobusami międzynarodowymi. Niektórzy moi znajomi mówią wręcz, że jestem na stacjonarnym Erasmusie, choć na prawdziwej wymianie, ani uczelnianej, ani szkolnej nigdy nie byłem. Chciałbym jednak wziąć udział podczas studiów magisterskich lub praktyk studenckich.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Jeśli chodzi o inspirację, to bardzo często pochodzi ona z lokalnych zjazdów czy innych spotkań ESNowych. Cierpię wręcz czasem na ESNowy brak inspiracji kilka miesięcy po ostatnim zjeździe. Jeśli chodzi o motywację, to głównie pochodzi ona z działalności pozostałych KOiPK oraz zarządu, a także mojej sekcji. Kiedy widzę, jak dużo udaje się innym, to sam również próbuję, jak najwięcej osiągnąć!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Jest wiele miejsc, których architektura i wygląd bardzo mi się spodobały, więc chciałbym tam kiedyś na dłużej pomieszkać - na przykład Berno, Fryburg (ten w Szwajcarii), Budapeszt czy Berlin. Jeśli mam wybrać jedno, to prawdopodobnie byłoby to Berno.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Jeśli chciałbym zmieścić tutaj wszystkie umiejętności, które zdobyłem w ESNie, to musiałbym napisać wypracowanie na kilka stron :). Na pewno udało mi się nauczyć umiejętności prezentacji - jak wspominałem, na początku mojej działalności w ESNie bardzo bałem się prezentowania czegokolwiek, obecnie nie mam problemu z prezentacją oraz odpowiadaniem na pytania po angielsku czy niemiecku. Poza tym wiem już, jak przeprowadzić dobrze spory projekt. Przestałem tak bardzo bać się sytuacji kryzysowych i wiem, jak na nie zareagować. Na pewno zdobyłem także sporo umiejętności twardych, czy to dotyczących badań i statystyki, usług IT, na przykład edycji stron internetowych lub zarządzania wieloma usługami w ramach Google Suite.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Bartosz Seidel

ndz., 03/03/2019 - 19:19
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Organizacją nieograniczonych możliwości. Nigdzie indziej, tak jak w ESNie nie ma się takiej możliwości, żeby próbować nowych rzeczy, o których się wcześniej nie myślało, czy jakich się obawiało. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zastanawiasz się, czy ścieżka którą sobie obmyśliłeś/obmyśliłaś przez wybór studiów, to jest miejsce dla Ciebie. Nie ma innej organizacji, w której można podjąć tak różnorodne działania, nie będąc w nich wcześniej ekspertem. Studiujesz filologię, ale myślisz o księgowości - tutaj możesz podjąć pierwsze kroki w tym kierunku!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłem prawie rok po moim powrocie z Erasmusa. Stwierdziłem, że warto zaangażować się mocniej w coś nowego, dlatego od początku dość aktywnie działałem w projektach lokalnych. Kilka tygodni później (jako jedyna świeżynka) pojechałem o dzień wcześniej na sekcyjny wyjazd integracyjny, gdzie poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi z całej Polski i stwierdziłem, że to miejsce, w którym chciałbym zostać na dłużej. Niecały miesiąc później zostałem wybrany do Zarządu sekcyjnego, jesienią dołączyłem do InterKomu i później już się samo potoczyło.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączyłem, ponieważ stwierdziłem, że mam nagle dużo wolnego czasu po tym, jak zrezygnowałem ze studiów filologicznych (w tamtym czasie studiowałem 2 kierunki - w tym filologię, chodziłem na kurs językowy i chyba pracowałem dorywczo). Przypomniałem sobie, że jak pojechałem na mojego Erasmusa, to była taka organizacja, która zajmowała się studentami międzynarodowymi, chociaż za bardzo nie brałem udziału w ich eventach. Na Facebooku zobaczyłem informację o rekrutacji i stwierdziłem, że można by zobaczyć, o co chodzi w tym całym ESNie.
A zmienił moje życie w prawie każdym aspekcie. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, w zasadzie tylko dzięki temu zdobyłem ciekawą pracę. Z drugiej strony nie skończyłem studiów w terminie, ale poznałem taką jedną wyjątkową ESNerkę. Ogólnie było warto.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wolałbym mówić w kategoriach causes - wtedy zdecydowanie Skills and employability. Zawsze starałem się powtarzać, że ESN to świetnie miejsce na naukę i popełnianie błędów, dzięki którym jesteśmy bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem. Jeśli jednak koniecznie musimy trzymać się projektów, to National Erasmus Games - zajmowałem się nim w różnych rolach przez co najmniej 3 lata.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
W pierwszych tygodniach mojej działalności brałem udział w przygotowaniach regionalnego etapu National Erasmus Games (wtedy ESNOLYMPICS). W wyniku różnych komplikacji nie mieliśmy pomysłu na jedną z konkurencji, więc myśleliśmy nad czymś, co można najprościej zorganizować. Padło na sztafetę, jako że wymagała najmniej zadań logistycznych, problem polegał na tym, że nie mieliśmy skąd wziąć pałeczki. Ostatecznie w drużynach przekazywano sobie marchewkę, którą zakupiliśmy w pobliskim warzywniaku..

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Byłem pół roku we Włoszech - semestr letni 2013. Nie wiem czy najciekawsze, ale na pewnie jedno z tych, które najbardziej zapamiętałem, to wycieczka na Sycylię zorganizowana przez ESN. Jakieś 200 osób, kilka autobusów ludzi i może łącznie z 15 osób, które nie były Hiszpanami. Strasznie dziwnie się czuliśmy, jak w pewnym momencie ESN przestał próbować mówić po angielsku (co akurat było dość normalne), ale przestali też mówić po włosku i przeszli na hiszpański, żeby wszyscy Hiszpanie na pewno zrozumieli, a nikt z nas nie mówił po hiszpańsku.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Też zadaję sobie to pytanie. Chodzi o kolejne wyzwania, które stają przede mną i zespołem, z którym działam. Kiedy widzę, że możemy zrobić coś ciekawego, coś czego jeszcze nie było, a przyda się innym i do tego jeszcze da nam satysfakcję, to chce się działać dalej.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Takie, w którym jeszcze nie byłem. A mniej pompatycznie to Rzym, ale taki bez turystów - w marcu albo październiku

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Może nie tyle odkryłem, co je wykształciłem. Z najprostszych rzeczy: kiedyś byłem ogromnym introwertykiem. W momencie, kiedy zostałem członkiem lokalnego zarządu, to zdałem sobie sprawę, że moje obowiązki to nie tylko sprawdzanie, czy lewa równa się prawej w Excelu, ale też budowanie atmosfery w sekcji, bo ostatecznie to od tego zależy, czy świeżynki po chwili nie zrezygnują. Kiedy uświadomiłem sobie, że powinienem się przestawić, poszły za tym kolejne rzeczy. Wystąpienia przed różnymi grupami, spotkania z rozmaitymi osobami, czy prowadzenie szkoleń, które pojawiły się w kolejnych latach, one zaczęły sprawiać mi przyjemność i do dzisiaj są jednym z moich ulubionych elementów tego wszystkiego

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Bartosz Seidel

ndz., 03/03/2019 - 19:14
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Organizacją nieograniczonych możliwości. Nigdzie indziej, tak jak w ESNie nie ma się takiej możliwości, żeby próbować nowych rzeczy, o których się wcześniej nie myślało, czy jakich się obawiało. Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego, zastanawiasz się, czy ścieżka którą sobie obmyśliłeś/obmyśliłaś przez wybór studiów, to jest miejsce dla Ciebie. Nie ma innej organizacji, w której można podjąć tak różnorodne działania, nie będąc w nich wcześniej ekspertem. Studiujesz filologię, ale myślisz o księgowości - tutaj możesz podjąć pierwsze kroki w tym kierunku!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłem prawie rok po moim powrocie z Erasmusa. Stwierdziłem, że warto zaangażować się mocniej w coś nowego, dlatego od początku dość aktywnie działałem w projektach lokalnych. Kilka tygodni później (jako jedyna świeżynka) pojechałem o dzień wcześniej na sekcyjny wyjazd integracyjny, gdzie poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi z całej Polski i stwierdziłem, że to miejsce, w którym chciałbym zostać na dłużej. Niecały miesiąc później zostałem wybrany do Zarządu sekcyjnego, jesienią dołączyłem do InterKomu i później już się samo potoczyło.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączyłem, ponieważ stwierdziłem, że mam nagle dużo wolnego czasu po tym, jak zrezygnowałem ze studiów filologicznych (w tamtym czasie studiowałem 2 kierunki - w tym filologię, chodziłem na kurs językowy i chyba pracowałem dorywczo). Przypomniałem sobie, że jak pojechałem na mojego Erasmusa, to była taka organizacja, która zajmowała się studentami międzynarodowymi, chociaż za bardzo nie brałem udziału w ich eventach. Na Facebooku zobaczyłem informację o rekrutacji i stwierdziłem, że można by zobaczyć, o co chodzi w tym całym ESNie.
A zmienił moje życie w prawie każdym aspekcie. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, w zasadzie tylko dzięki temu zdobyłem ciekawą pracę. Z drugiej strony nie skończyłem studiów w terminie, ale poznałem taką jedną wyjątkową ESNerkę. Ogólnie było warto.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wolałbym mówić w kategoriach causes - wtedy zdecydowanie Skills and employability. Zawsze starałem się powtarzać, że ESN to świetnie miejsce na naukę i popełnianie błędów, dzięki którym jesteśmy bardzo atrakcyjnym potencjalnym pracownikiem. Jeśli jednak koniecznie musimy trzymać się projektów, to National Erasmus Games - zajmowałem się nim w różnych rolach przez co najmniej 3 lata.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
W pierwszych tygodniach mojej działalności brałem udział w przygotowaniach regionalnego etapu National Erasmus Games (wtedy ESNOLYMPICS). W wyniku różnych komplikacji nie mieliśmy pomysłu na jedną z konkurencji, więc myśleliśmy nad czymś, co można najprościej zorganizować. Padło na sztafetę, jako że wymagała najmniej zadań logistycznych, problem polegał na tym, że nie mieliśmy skąd wziąć pałeczki. Ostatecznie w drużynach przekazywano sobie marchewkę, którą zakupiliśmy w pobliskim warzywniaku...

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Byłem pół roku we Włoszech - semestr letni 2013. Nie wiem czy najciekawsze, ale na pewnie jedno z tych, które najbardziej zapamiętałem, to wycieczka na Sycylię zorganizowana przez ESN. Jakieś 200 osób, kilka autobusów ludzi i może łącznie z 15 osób, które nie były Hiszpanami. Strasznie dziwnie się czuliśmy, jak w pewnym momencie ESN przestał próbować mówić po angielsku (co akurat było dość normalne), ale przestali też mówić po włosku i przeszli na hiszpański, żeby wszyscy Hiszpanie na pewno zrozumieli, a nikt z nas nie mówił po hiszpańsku.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Też zadaję sobie to pytanie. Chodzi o kolejne wyzwania, które stają przede mną i zespołem, z którym działam. Kiedy widzę, że możemy zrobić coś ciekawego, coś czego jeszcze nie było, a przyda się innym i do tego jeszcze da nam satysfakcję, to chce się działać dalej.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Takie, w którym jeszcze nie byłem. A mniej pompatycznie to Rzym, ale taki bez turystów - w marcu albo październiku

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Może nie tyle odkryłem, co je wykształciłem. Z najprostszych rzeczy: kiedyś byłem ogromnym introwertykiem. W momencie, kiedy zostałem członkiem lokalnego zarządu, to zdałem sobie sprawę, że moje obowiązki to nie tylko sprawdzanie, czy lewa równa się prawej w Excelu, ale też budowanie atmosfery w sekcji, bo ostatecznie to od tego zależy, czy świeżynki po chwili nie zrezygnują. Kiedy uświadomiłem sobie, że powinienem się przestawić, poszły za tym kolejne rzeczy. Wystąpienia przed różnymi grupami, spotkania z rozmaitymi osobami, czy prowadzenie szkoleń, które pojawiły się w kolejnych latach, one zaczęły sprawiać mi przyjemność i do dzisiaj są jednym z moich ulubionych elementów tego wszystkiego.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Mateusz Wieczorek

ndz., 24/02/2019 - 11:10
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to dla mnie przede wszystkim ludzie. Wiem, że duża część osób odpowiada na to pytanie właśnie tak, ale nie zgapiam! Naprawdę kocham poznawać nowych ludzi. Jeżdżę później po Polsce i odwiedzam ich, miło spędzając razem czas. Polecam każdemu!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Nie byłem typową świeżynką - wcześniej działałem przez 2 lata w Samorządzie Studentów Politechniki Gdańskiej, co dało mi wiedzę oraz doświadczenie o organizowaniu eventów, z tego powodu całkiem szybko wziąłem się za koordynację OW.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Do ESNu dołączyłem dzięki Klaudii Czyżewskiej z ESN Gdańsk, która była wtedy członkiem zarządu lokalnego. Znaliśmy się ze wspomnianego wcześniej SSPG, gdzie już troszeczkę zaczynałem się nudzić, więc chciałem spróbować czegoś nowego. Śmiało mogę powiedzieć, że od tamtej pory bardzo się rozwinąłem, nauczyłem pracować z ludźmi na jeszcze wyższym poziomie oraz wypowiadać w sposób merytoryczny. A jak ESN zmienił moje życie? Zyskałem wielu znajomych, powiedziałby, że nawet kilku przyjaciół, z których część jest teraz razem ze mną w OC NEGa. Także dziękuję Klaudia! <3

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Wszyscy spodziewają się tu pewnie czegoś na kształt “oczywiście, że NEGiem!”, ale łamię się pomiędzy NEGiem właśnie, a Hel(l) Surfin’ ESN Gdańsk (kto nie zna, niech żałuje). Oba projekty są ściśle połączone ze sportem, a ja jestem aktywny fizycznie, od kiedy tylko pamiętam. Uwielbiam to i nie mógłbym bez tego żyć, stąd taki wybór.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Głupio przyznać, ale przez bardzo długi czas nie mogłem rozgryźć, jakie jest rozwinięcie skrótu “KOiPK”. Rozszyfrowywałem to nawet po objęciu stanowiska NEGa, ale finalnie udało mi się go zrozumieć i to samemu! :D

6.Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jeszcze nie uczestniczyłem, ale jak tylko będę miał okazję - na pewno skorzystam! 

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Kto mnie zna, ten wie, że bardzo lubię konkretny feedback. Oczywiście ten pozytywny jest przyjemniejszy do przyjęcia, ale gdy pada negatywny, nie ma co się załamywać, a wyciągnąć z NiEGo wnioski i poprawić się na przyszłość. Najważniejsza będzie szczerość!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Zamknij oczy. Promienie słońca lekko muskają Cię po twarzy, a wokół czujesz zapach lasu przełamany zapachem świeżego siana. W oddali słyszysz ćwierkanie ptaków i nieśmiałe rżenie konia - on najwyraźniej też nie może się już doczekać chwili galopu po nagim polu sołtysa. Siadasz pod drzewem na gęstej warstwie mchu i wyciągasz “Achaję” Andrzeja Ziemiańskiego, a po długiej lekturze biegniesz wąską ścieżką nad niewielkie, ale bardzo czyste jezioro. Szybka kąpiel w zimnej wodzie momentalnie Cię orzeźwia, od razu czujesz, że żyjesz. Po powrocie do domu doisz krowę i zbierasz jajka zniesione przez Twoje kury. Miód z pasieki już czeka na stole - stoi tuż obok chrupiącego bochenka chleba kupionego rano od miejscowego piekarza. Po zrobieniu kolacji siadasz wygodnie w fotelu, głaszczesz psa leżącego przy nogach i relaksujesz się przy strzelających płomieniach z ceglanego kominka. Możesz już otworzyć oczy. 

9.Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Ciężko stwierdzić czy dzięki ESNowi zyskałem nowe umiejętności, czy je w sobie odkryłem. Łatwe jest natomiast stwierdzenie, że ESN daje dużą szansę na rozwój i poznawania nowych, świetnych osób, dlatego bierzcie i czerpcie z tego wszyscy!

Kategorie: ESN News

#People of ESN - Anna Makowska

ndz., 17/02/2019 - 19:49
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?

Chyba łatwiej się spytać, czym nie jest (śmiech). Z ESNem kojarzy mi się dużo rzeczy, to dla mnie przede wszystkim możliwość przetestowania siebie (w tym słabych i mocnych stron, metod pracy, zainteresowanie się nowym tematem, nauczenie się jak efektywnie pracować w zespole). Jest to również możliwość spotkania ludzi z różnorodnych środowisk oraz poznawania świata. Niejednokrotnie Ci ludzi stają się przyjaciółmi, z którymi można się wybrać w niezapomnianą, kilkudniową podróż, dobrze bawić się na wydarzeniu czy miło spędzać czas pracując nad czymś razem.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Do swojej sekcji dołączyłam w marcu, na 2 roku studiów. Początkowo nie aktywizowałam się tak bardzo, jak teraz. Pamiętam, że pierwszym wydarzeniem, w którym brałam udział jako wolontariusz był regionalny NEG. Później dołączyłam do kilku grup projektowych działających lokalnie. Chyba największy wpływ, by zacząć działać na poziomie ogólnopolskim, miało na mnie uczestnictwo w UPGRAGE KRAKÓW, organizowane przez sekcję ESN UEK w tematyce Harrego Pottera.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś? Oczywiście. Wcześniej byłam raczej osobą introwertyczną, nienawidziłam wystąpień publicznych czy zabierać głos podczas zajęć. Dodatkowo nie potrafiłam efektywnie zarządzać swoim czasem.To się zmieniło, nie mam problemu, by zabrać głos czy coś prezentować (zawsze jest lekki stresik, ale o wiele mniejszy). Dzięki ESNowi odkryłam również, że wolę zajmować się działką szkoleń, motywowania pracowników, zarządzania zespołem czy zasobami ludzkimi. Dodatkowo mniej boję się nowych wyzwań (nawet jeśli ich trudność jest dość wysoka). Teraz nie mam również problemu z tym, by tak zarządzać czasem, żeby w miarę możliwości pogodzić uczestnictwo w wielu wydarzeniach, odpoczynek oraz nie zawalać obowiązków.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był? Wydaje mi się, żę byłabym projektem Mov’in Europe. Projekt Mov’in Europe jest mi szczególnie bliski, ponieważ moim pierwszym zjazdem był zjazd LEO. Co ciekawe nie byłam jeszcze wtedy Lokalnym Ambasadorem Mobilności na mojej uczelni, a brałam udział w wydarzeniu ze względu na zainteresowanie tematyką przedstawioną podczas zjazdu szkoleniowego. Uwielbiam go za to, że w projekcie ważną funkcją jest informowanie o tym, jak można wdrażać mobilność w życiu, jakie korzyści z tego, że uczestniczysz w projektach mobilnościowych. #mobilityisalifestyle

5. #Funfact odnośnie życia w ESNie.

Czasami ESN wchodzi mi za mocno [robię za dużo rzeczy związanych z ESNem, zastanawiam się, jak można coś ulepszyć albo wprowadzić coś nowego], a to powoduje, że za bardzo się na nim skupiam. Ostatnio nawet podając maila kontaktowego, bym mogła zostać moderatorem sekcyjnym na grupie Stowarzyszenia ESN Polska zamiast końcówki “gmail.com” chciałam wpisać “esn.pl” (śmiech).

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Jeszcze nie miałam okazji skorzystać z oferty Erasmusa +. Jednak mam w planach wyjechać na studiach magisterskich lub podyplomowych. Jeśli nie uda mi się zrealizować tego planu, to chcę wyjechać przynajmniej w ramach stażu lub praktyk.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Inspirację i motywację do działania pojawia się z wielu różnorodnych źródeł. Czasem wystarcza mi odpowiednia muzyka, by się zainspirować i skupić na pracy. Niejednokrotnie, kiedy mam kryzysy przesłuchuje filmiki dotyczące tematyki motywacyjne [najlepsze są te angielskie]. Innym razem oglądam śmieszne video, żeby mój umysł odpoczął i dzięki temu lepiej działał oraz był nastawiony na kreatywne działanie. Inspirację czerpię również z książek. Kolejnym źródłem motywacji i inspiracji są ludzie pozytywnie nastawieni do życia. Przebywając więcej czasu z taką osobą, aż sama się dziwię, jak pozytywny ma to na mnie wpływ. Do dalszego działania motywuje mnie również to, że mogę przetestować siebie, sprawdzić, czy podołam danemu wyzwaniu. Dużą satysfakcję sprawia mi dobre wykonanie danego zadania, w szczególności, jeśli mam w swoim środowisku osoby, które są sceptyczne do tego, czy mi się uda coś dobrze zrobić albo że nie dam rady pogodzić wszystkich aktywności. Ulubione miejsce na ziemi? Trudny wybór. Nie potrafię wybrać jednego dlatego podam trzy. Uwielbiam Vancouver, za typ krajobrazu (pustynie, jeziora i góry, lasy), Japonię (za zabytki, kulturę, parki, ludzi, którzy tam żyją) oraz Tajlandię (za piękne zabytki oraz za to, że jest związana buddyzmem). Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś? Przed ESNem nie miałam pojęcia ile radości przynosi bycie buddym dla Erasmusa, który jest nowy w mieście i często bywa lekko z tego powodu zagubionym. Bycie takim samym przewodnikiem dla nowej osoby w sekcji jest równie fascynujące. Opisywanie im tego, jak działa ESN, jakie są korzyści aktywnego działania w tej organizacji, pomaganie, kiedy stawia swoje pierwsze kroki w organizacji eventówi; cieszę się, gdy mogę być częścią jego procesu rozwoju i ew. doradzić mu w danej kwestii, jeśli będzie tego potrzebował.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Wiktoria Lachowska

ndz., 10/02/2019 - 16:24
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN daje możliwość podejmowania wyzwań, na które w normalnej pracy musielibyśmy czekać najprawdopodobniej latami. Nie potrafię sobie teraz wyobrazić, co bym zrobiła, gdyby nie ESN. Bez tej organizacji to byłaby na pewno straszna nuda. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Bardzo przyjemne! Jeszcze na wyjeździe integracyjnym poznałam wielu świetnych ludzi, a potem moją ESNową mentorką została ówczesna Przewodnicząca sekcji, więc od razu zarażono mnie motywacją do działania, także w Stowarzyszeniu. Śmieję się, że to moja pierwsza ESNowa mama (aktualnie mam jeszcze jedną:) ). Można powiedzieć, że teraz przeżywam moje początki w Stowarzyszeniu i również dzięki wspaniałym ludziom jest to bardzo przyjemne. Polecam nie bać się podejmowania wyzwania i dołączyć do tej super ekipy KOiPK!  

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Idąc na studia, nikogo nie znałam, więc pojechałam na wyjazd integracyjny, który organizowała moja sekcja (ESN SGH), a tam poznałam mnóstwo zaangażowanych ludzi, którzy z takim przejęciem opowiadali mi o wszystkich projektach, czy eventach, że postanowiłam dołączyć i sprawdzić, o co w tym wszystkim chodzi. ;) Teraz okazało się, że ja sama opowiadam o ESNie z takim samym podekscytowaniem (albo nawet większym).

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
OCZYWIŚCIE, ŻE DISCOVEREM! Nawet nie gdybam, bo tak naprawdę czuję się, jakbym już stała się tym projektem. Spędzamy razem z DE każdą wolną chwilę, wspólnie się rozwijamy, dobrze bawimy i chyba nigdy nie rozstaniemy.  Na ten konkurs składa się tak wiele wydarzeń, że można nauczyć się wiele w każdej dziedzinie. Zupełnie obiektywnie patrząc (hehe), to najfajniejszy projekt ESNu, a poza tym uwielbiam podróże i fotografię. 

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Przez pierwszy miesiąc w Stowarzyszeniu “googlowałam” każdy ESNowy skrót, teraz już tylko co drugi.. ;) 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jeszcze nie, ale planuję wyjechać na wymianę już w kolejnym roku. 

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Motywują i inspirują mnie przede wszystkim ludzie, z którymi mam przyjemność współpracować. To niesamowite, że osoby w tak młodym wieku mają już takie doświadczenie. Czasami chciałabym po prostu usiąść i podziwiać ich działania. 

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Uwielbiam podróżować. Dlatego też podczas każdego zakochuje się w nowym miejscu, ale chyba największą miłością i tak pozostanie dom rodzinny mojej mamy na wsi, gdzie spędziłam najlepsze dzieciństwo. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Okazało się, że rzeczy, które robiłam kiedyś przez tydzień, teraz jestem w stanie zrobić w ciągu jednego dnia. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć. 

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Justyna Astriap

ndz., 03/02/2019 - 18:36
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN to niezwykła przygoda, świetna zabawa, a do tego niezła szkoła, zarówno jeśli chodzi o przydatne umiejętności, jak i o charakter. ESN to możliwość poznania wspaniałych, zaangażowanych ludzi, z którymi naprawdę świetnie się pracuje oraz zrobienia czegoś dobrego dla innych – studentów zagranicznych, polskich czy społeczności lokalnych.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Dołączyłam do ESN dosyć późno, bo dopiero na 3 roku studiów i to tylko dlatego, że na Erasmusie poznałam wielu świetnych ESNerów. Wcześniej nie miałam pojęcia, że coś takiego, jak ESN w ogóle istnieje!
Po powrocie z wymiany natknęłam się na wydarzenie rekrutacyjne ESN UW i stwierdziłam, że przynajmniej spróbuję się dostać. Udało się - zostałam świeżynką w marcu 2016. Potem poszło z górki, byłam Koordynatorem Tandemu, HRem, członkiem aspirującym Komitetu PR w ESN PL i po nieco ponad roku w ESNie zaczynałam kadencję w sekcyjnym KRze.Do tego, żeby pozbyć się resztek wolnego czasu zgłosiłam się jeszcze na Koordynatora Członków Wspierających, którym jestem nadal.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłeś?
Dołączając do ESNu, uważałam (i nadal tak myślę), że skoro sama mam tak świetne wspomnienia i doświadczenia z mojej wymiany dzięki ESNerom, to powinnam przekazać je dalej Erasmusom w Polsce. Jednak okazało się, że ESN to nie tylko wydarzenia dla Erasmusów, imprezy czy wycieczki. To coś o wiele więcej - to ludzie, rozwój, stawianie pierwszych kroków w zupełnie nieznanych dziedzinach oraz rozwijanie się w tych, które są nam bliskie.
Myślę, że ESN dał mi wiele przede wszystkim pod względem osobowości, podejścia do życia, ludzi, a także obowiązków. To takie miękkie, niemierzalne efekty, ale bardzo wyraźnie wpływające na inne aspekty życia. Nauczyłam się radzenia sobie w trudnych sytuacjach, rzadko spotykanych na studiach, co obecnie mocno procentuje w pracy zawodowej. No i oczywiście to, co zawsze będę podkreślać – ludzie, z którymi można pracować, imprezować i po prostu porozmawiać. To najwspanialsza wartość ESNu.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Myślę, że byłabym SocialErasmusem. Uważam, że włączenie studentów zagranicznych w działania na rzecz lokalnej społeczności to świetny pomysł. Jednocześnie sama lubię angażować się w takie aktywności i myślę, że mają one ogromną, choć niematerialną wartość dla obu stron.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Oprócz nowych umiejętności i znajomości ESN dał mi także okazję do... przejażdżki radiowozem! Na szczęście nie dlatego, że coś przeskrobałam. Byłam tłumaczem oraz wsparciem dla jednej z Erasmusek, która niestety została okradziona.
Wtedy nie było nam oczywiście do śmiechu, ale wszystko skończyło się szczęśliwie i zostało ciekawe wspomnienie.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Tak, spędziłam pół roku w Leeuwarden na północy Holandii i uważam, że była to jedna z lepszych decyzji w moim życiu. Ciężko byłoby mi wybrać jedno najciekawsze doświadczenie. Wspaniale wspominam zwiedzanie różnych holenderskich miast, cudowny zachód słońca w Rotterdamie czy przejechanie całej Holandii po to, żeby zwiedzić Maastricht, a nawet kapryśną holenderską pogodę, która zamknęła nas na niemal tydzień w mieszkaniu, bo przy -2oC wszystkie drogi oraz chodniki zamieniły się w lodowiska. Właściwie każda rzecz była świetnym doświadczeniem.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Trudno jest mi wskazać jedno konkretne źródło inspiracji i motywacji. W ESNie pewno są to działania oraz zaangażowanie innych ESNerów, robiących świetną robotę, a także pokazujących, że się da, nawet gdy wydaje się, że to niemożliwe. Staram się też skupiać na większym obrazie tego, co robię - nie tylko na tym, że czeka mnie jakieś żmudne albo mało ciekawe zadanie, ale na tym, do czego ono prowadzi i jaki jest jego cel.
Jednocześnie nauczyłam się już, że kiedy zaczyna brakować tej motywacji, a wyzwania zaczynają mnie przerastać, warto sobie zrobić przerwę. W takich sytuacjach dobrze zbieram siły, odkrywając nowe miejsca i kraje. A po przerwie wracam do działania ze zdecydowanie większym entuzjazmem.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Nie mam jednego ulubionego miejsca. Każde miejsce na ziemi może nim być w zależności od mojego nastroju i myślę, że wszystkie są warte odkrywania.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Nie wiem, czy nazwałabym to umiejętnością w moim przypadku, ale odkryłam, że bardzo lubię szkolić, dzielić się wiedzą i prowadzić warsztaty. Cieszę się, że w ESNie mogę się rozwijać w tym kierunku.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Michalina Mondrach

ndz., 27/01/2019 - 11:14
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
Niebezpiecznie zbliżam się do stwierdzenia, że jest absolutnie wszystkim :D Ludźmi, z którymi spędzam czas, moim sukcesami i porażkami, łzami szczęścia, ale nie tylko. Mogę powiedzieć, że ESN wpakował się też z buciorami do mojej prywatności, stając się codziennością w pełnym tego słowa znaczeniu. Jedynie rodzice nie dopytują mnie “o te moje Erazmusy”.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Wraz z dołączeniem do ESN zderzyłam się z dwoma światami. Ten pierwszy był szalony, pełen imprez i przyjaźni, które trwają do dziś. Z drugiej strony jednak to świat projektów, wymagających ludzi - pozornie dwie bardzo różne płaszczyzny. Trzeba było to wypośrodkować - z jednej strony bycie odpowiedzialnym członkiem grup roboczych, a z drugiej pozostanie dobrym kolegą, na którym można polegać. Odnalezienie siebie w tym wszystkim, pomimo że zajęło mi chwilę sprawiło, że działanie w ESN okazało się najlepszą przygodą mojego życia i trwa to już 3 rok. A Ci wspaniali ludzie pomogli mi przetrwać najtrudniejsze próby, co zbliżyło nas jeszcze bardziej.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
Dołączyłam przez przypadek - poszłam w zastępstwie za koleżankę, która bardzo chciała dołączyć. Ja zostałam, a ona nigdy się nie pojawiła. Jak zmienił moje życie? Bezceremonialnie wywrócił je do góry nogami. Zniknął problem nadmiernej ilości wolnego czasu, co więcej okazało się, że wcale nie trzeba zarywać nocy nad książkami - równie dobrze można je spędzić na ESNowaniu. 

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
Bez wątpienia SocialEramus. Dlaczego? Bo był jedynym projektem, przy którym nie chciałam pracować, a okazał się takim, gdzie miałam okazję koordynować na poziomie lokalnym. Nigdy wcześniej nie pomyślałabym, że z własnej woli wstanę rano (!), żeby iść wydawać posiłki osobom bezdomnym czy uczestniczyć w zajęciach językowych dla seniorów na drugim końcu miasta. #worthit

5, #FunFact odnośnie życia w ESNie
Pierwszy - dzięki ESN znalazłam współlokatorkę. Drugi - dzięki ESN ochrzciliśmy nasze mieszkanie jako #ESNflat i zrobiliśmy imprezę integracyjną dla 40 świeżynek :D 

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Nie byłam, nie wybieram się :D

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Z ludzi. Tych wspierających w najtrudniejszych, czasami najdziwniejszych wyborach, tych konstruktywnie krytykujących i tych po prostu krytykujących. Czerpię ją także z mojej sekcji, ale też z ESNerów z całej Polski, jak również od moich przyjaciół (dzielnie znoszących moją monotematyczność), no i oczywiście tego mojego ulubionego ESNera, bez którego udziału nie pisałbym tych wszystkich rzeczy.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Zdecydowanie Kraków. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Zawsze wiedziałam, że jestem uparta, ale nie miałam pojęcia, że aż tak. Z zaskoczeniem odkryłam też w sobie pokłady cierpliwości. A Umiejętności? Tego właściwie nie da się wyliczyć ot tak. To taka studnia bez dna, a ja swojej przygody nie zamierzam jeszcze kończyć :D

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Jakub Krymarys

ndz., 20/01/2019 - 11:56
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie miejscem, w którym mogłem spotkać się z wieloma różnymi dziedzinami. Dzięki temu mogę określić, w czym się czuję najlepiej oraz co (i jak) chce w życiu robić. Przy okazji, poznając wiele wspaniałych i inspirujących osób, od których mogę się uczyć!

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Na początku działałem w grupie tworzącej eventy sportowe, później doszedł do tego Travel. To tutaj poznałem super ludzi, dzięki którym postanowiłem działać coraz więcej. Po roku zostałem Wice i Delegatem sekcji, gdzie zaczęła się moja przygoda z poziomem ogólnopolskim. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? /  Dlaczego dołączyłeś?
Na drugim roku studiów stwierdziłem, że czas zrobić coś więcej niż tylko chodzenie na wykłady, a wieczorami przeglądanie Netflixa. Dołączyłem więc do ESN-EYE, pojechałem na wyjazd szkoleniowy i… zakochałem się w tej organizacji. Teraz, będąc tutaj, już trzeci rok tutaj wiem, że ESN miał (i ciągle ma) bardzo duży wpływ na moje życie.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Zdecydowanie ESN UPGRADE. Do ESNu przyciągnęła mnie właśnie idea ciągłego rozwoju, nauki nowych rzeczy, próbowania i odkrywania. Ten wyjazd szkoleniowy jest kwintesencją tych wartości… zresztą jednymi z moich najlepszych wspomnień ESNowych jest właśnie mój pierwszy UPGRADE, jako uczestnik ... i mój pierwszy, jako szkoleniowiec.

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Gdy wyjeżdżałem na Erasmusa, zarzekałem się, że biorę półroczny urlop od ESNu… wytrzymałem jakieś 2 tygodnie ;) 

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jak najbardziej! Miałem niesamowitą przyjemność brania udział w wymianie do Zwolle w Holandii. Jeżeli chodzi o najciekawsze doświadczenie z tego okresu… zdecydowanie jest to King’s day, czyli urodziny króla tego kraju. Holendrzy świętują to całym narodem! Przez cały dzień, w każdym większym mieście wszyscy wychodzą na ulice, gdzie toczy się jedna wielka zabawa, a na co drugim skrzyżowaniu odbywa się koncert!
7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Nie zaskoczę nikogo jeśli powiem, że głównym źródłem mojej inspiracji i motywacji są ludzie, którzy mnie otaczają. Czy to członkowie mojego komitetu, słuchacze moich szkoleń, każda osoba, z jaką na chwilę się zatrzymam na przykład na coffee breaku lub zaczniemy rozmowę, z której wyniknie kolejny szalony plan.. to jest to ;) 

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Holandia! Jest to kraj, który zdecydowanie zmienił moje podejście do wielu rzeczy, zmusił do paru refleksji. Co więcej, pokazał mi styl życia (i pracy) do jakiego chce dążyć. Jednak przede wszystkim, to piękny kraj, gdzie tradycje łączą się z nowoczesnością, zaskakując na każdym kroku, a ludzie są życzliwi oraz wspierają siebie nawzajem. 

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
Oczywiście! Dzięki ESNowi odkryłem, że bardzo lubię pracę z ludźmi, a czymś, co mnie spełnia jest współpraca z nimi. Uczenie się od tych, którzy mnie inspirują oraz przekazywanie wiedzy dalej!

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Bartosz Kowalik

ndz., 13/01/2019 - 10:30
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN w moim odczuciu to przede wszystkim ludzie. Powtarzam to nieustannie, ponieważ wszystko, co robimy dla ludzi, robimy z ludźmi (często przyjaciółmi) i oni są siłą naszej organizacji. Kontakty z nimi są moją największą motywacją.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Swoją przygodę z ESN zaczynałem jako Koordynator Lokalny Discover Europe. Po 3 miesiącach zostałem Przewodniczącym sekcji. Następnie po pół roku wybrano mnie Koordynatorem Ogólnopolskim Mov’in Europe. Pierwszy rok był bardzo intensywny, dużo się uczyłem - głównie na swoich błędów, które wymagały wyciągania wniosków i implementacji nowych rozwiązań. 

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? / Dlaczego dołączyłeś?
Jeśli chodzi jak ESN zmienił moje życie, to muszę powiedzieć tak, że każde kolejne przedsięwzięcie w ESNie otwiera oczy. Perspektywy, które zyskałem dzięki działalności są moim zdaniem najcenniejsze - pozwoliły mi przede wszystkim rozwijać się zawodowo. W kwestii dołączenia, to w moim przypadku był to ślepy strzał - nie wiedziałem, o co w nim chodzi, z czym się go je, ani co mogę dzięki niemu osiągnąć. Kierowałem się ciekawością i chęcią ‘robienia rzeczy’. 

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?
Takim, jakiego jeszcze nie ma! ;) Dużo czeka nas nauki i odkrywania, więc jest to perspektywa optymistyczna. Wierzę, że ESN ma ogromny potencjał, który z każdym kolejnym rokiem odkrywamy coraz bardziej i coraz częściej dzielimy się z ludźmi ‘na zewnątrz’. Pokładam ogromną nadzieję w projektach edukacyjnych oraz tych, gdzie komunikacja skierowana jest do młodych ludzi spoza organizacji. 

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie
Podczas zjazdów ESNu zgubiłem 3 bluzy, 2 koszule, czapkę i spodnie.

6. Czy uczestniczyłeś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Jako gimnazjalista brałem udział w 2 wymianach Comenius. Podczas pobytu w Francuskich górach, w ramach jednej z nich, mieszkałem w domku, gdzie do mojego okna codziennie rano zaglądały brązowe krowy mleczne. Zapach, który temu towarzyszył, pamiętam do dzisiaj.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Najbardziej motywuje mnie obserwowanie moich koleżanek oraz kolegów z ESN, którzy robią niesamowite projekty, z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem.

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Playa del Aquila - wolna od ludzi, oddalona o kilka kilometrów od cywilizacji, ukryta za klifami plaża na Fuerteventurze. Tam spędziłem kilka całych dni, podczas mojego 3 miesięcznego pobytu na wyspie. Miejsce, gdzie człowiek nie myśli - liczy się tylko ocean, wiatr i słońce.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałeś?
W ESN nauczyłem się moderować dyskusję i warsztaty - okazało się, że to nic innego, jak moja pasja.

Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Paula Mazur

ndz., 06/01/2019 - 17:17
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?
ESN jest dla mnie godzinami spędzonymi na callach i w pociągach. To każdy planowany post, grafika na wydarzenie, zjazdy, zebrania i maile z esn-polska. ESN to również ogromne ilości konwersacji na FB, przedłużacze na zjeździe, poprawki do poprawek i głosowania nad głosowaniami. ESN to dla mnie przede wszystkim to społeczność, która się wspiera oraz jest ze sobą na dobre i na złe. 

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?
Na początku mojego ESNowego życia bardzo trudno było mi się wdrożyć w jakikolwiek projekt, przez co okres świeżynkowy został mi przedłużony – sprawiło to, że zawzięłam się, pojechałam na UPGRADE… i dalej się już potoczyło. Koordynowałam lokalnie EA oraz DE, potem nastąpiło dołączenie do Stowarzyszenia, do Komitetu PR, następnie pomoc przy NP Wrocław oraz funkcja Delegata sekcji.

3.  Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?
O tym, że istnieją wymiany Erasmus na studiach, wiedziałam już w liceum, kiedy brałam udział w Comeniusie (pod Budapesztem) i zrozumiałam, że w przyszłości muszę na taką wymianę jechać. Do tego zawsze byłam aktywną osobą, jednak podczas pierwszego semestru w nowym mieście oddalonym o 600 km od domu nie mogłam się zupełnie odnaleźć, a ESN znalazłam dopiero na drugim semestrze. Zakładałam, że przy moim kierunku studiów nie wyniosę za dużo z organizacji studenckich, a jednak ESN przyniósł nowe możliwości rozwoju w płaszczyznach, o których istnieniu i wadze wcześniej nie miałam pojęcia.

4. Gdybyś była projektem ESNu, to który z nich by to był?
Discover Europe, był to projekt, który koordynowałam lokalnie i wiem, że nadal ma ogromny potencjał.

5.  #FunFact odnośnie życia w ESNie
Podczas wymiany w liceum (czyli dobre parę lat temu) poznałam koleżankę spod Aveiro, która rok temu była na swoim Erasmusie we Wrocławiu, a obecnie to przewodnicząca sekcji właśnie w tym portugalskim mieście. Świat jest mały!
Do tego raz zaspałam na pociąg na zjazd, a raz wbiegłam do pociągu minutę przed odjazdem (jechałam na dworzec rowerem). Kiedyś też zgubiłam beret.

6.  Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?
Nie byłam na Erasmusie, ale planuję to nadrobić na studiach magisterskich (a być może nawet szybciej, czyli na praktykach z programu).

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?
Jako, że moje studia zajmują się tematem szukania inspiracji, wiem, że można ją znaleźć wszędzie, dlatego staram się słuchać różnej muzyki, odwiedzać różne miejsca, a także poznawać odmienne kultury. Z motywacją bywa u mnie różnie, jednak nie należę do osób łatwo poddających się. Największą motywacją w ESNie są dla mnie świeżynki - przede wszystkim obserwacja ich rozwoju. Oni jeszcze nie wiedzą, co ich czeka!

8. Ulubione miejsce na ziemi?
Krótko – moje łóżeczko, gdziekolwiek by nie było.

9. Czy dzięki ESNowi odkryłaś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?
Tak, nigdy nie zakładałam, że poznam „co to ten cały PR”, a okazało się, że nawet całkiem mnie zainteresował ten obszar i lubię to robić. Do tego dochodzą całe kilogramy umiejętności miękkich, jakich w pracy bym nie zdobyła. Dużo jaśniejsze stały się dla mnie kwestie prawno-finansowe, które wcześniej wydawały się być czarną dziurą w mojej głowie. Ostatnio dochodzi też coraz większa automatyzacja organizacji merytorycznej zjazdów, zarządzanie sobą w czasie i różne rozwiązania IT, dzięki czemu mogę dodatkowo się rozwijać.

 

Kategorie: ESN News