Subskrybuj Kanał Wiadomości z ESN Polska
Zaktualizowano: 1 godzina 38 minut temu

STARawards dla ESN Polska na AGM Thessaloniki 2019

czw., 23/05/2019 - 20:42
Language Polish

Między 18 a 22 kwietnia tego roku odbyło się AGM Thessaloniki 2019. Tradycją kończącą ten zjazd jest STARawards Gala, podczas której rozdawane są “ESNowe Oscary”. Nagrody STARawards są przyznawane w celu wyróżnienia i docenienia najlepszych działań krajów i sekcji w sieci ESN.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 26 krajów, jednak to ESN Polska mogło poszczycić się największą ilością zgłoszeń, bo wysłaliśmy ich aż 62. Wszystkich zgłoszeń było w sumie 385, dlatego niezmiernie cieszymy się z tego, że zarówno ESN Polska, jak i poszczególne lokalne sekcje, były wyczytywane aż 11 razy w ciągu całej gali. Jednocześnie pozwoliło nam to na umiejscowienie się nie tylko w czołówce ilości przyznanych nagród, ale także na wysunięcie się na prowadzenie w tej klasyfikacji!

Jest nam niezmiernie miło ogłosić listę tegorocznych laureatów z sieci ESN Polska:

 • creativeSTAR: ESN-EYE Łódź, 1 miejsce
 • networkSTAR - ESN UEK, 1 miejsce
 • educationSTAR - ESN Poland, 2 miejsce
 • ESNshowcaseSTAR - ESN UJ, 2 miejsce
 • fundraisingSTAR - ESN AGH, 2 miejsce
 • mobilitySTAR - ESN-EYE Łódź, 2 miejsce
 • employabilitySTAR - ESN UJ, 3 miejsce
 • environmentSTAR - ESN-EYE Łódź, 3 miejsce
 • fundraisingSTAR - ESN UKSW, 3 miejsce
 • healthSTAR - ESN-EYE Łódź, 3 miejsce
 • networkSTAR - ESN PW, 3 miejsce

Każda z tych nagród to ogromne wyróżnienie, które niewątpliwie motywuje do dalszych działań!

 

Kategorie: ESN News

People of ESN Poland - Adrianna Skolimowska

ndz., 19/05/2019 - 18:06
Language Polish

1. Co oznacza dla ciebie ESN?

ESN to ludzie. Poznałam tu wiele oddanych i inspirujących osób. ESN jest ważną częścią mojego życia, miejscem, gdzie spędziłam niesamowite chwile oraz poznałam moich dobrych przyjaciół.  

2. Dlaczego dołączyłaś do ESN?

Wolontariat od zawsze sprawiał mi radość. Dobrze też czuję się w środowiskach międzynarodowych, więc szukałam nowych wyzwań. Jednak nie bardzo wiedziałam, co konkretnie chcę robić. Na początku nie planowałam dołączenia do ESNu. Zgłosiłam się do bycia mentorem studentów zagranicznych, brałam udział w eventach organizowanych przez ESN, poznałam członków sekcji. Tak bardzo mi się spodobało, że zostałam na dłużej.


3. Fun fact z Twojego #ESNlife.

Jest wiele, ale tych najśmieszniejszych chyba nie powinnam opowiadać publicznie. Niespodziewane podróże w ESN są zabawne, na przykład w sytuacji, kiedy nie mogłam uczestniczyć w AGM Ankara z powodu ślubu mojego kuzyna w Polsce. A jako że chciałam być w obu miejscach, od razu po weselu poleciałam do Ankary. Innym razem na meetingu FICO, zdecydowaliśmy się odwiedzić naszego znajomego ESNera w Meksyku. Polecieliśmy pięć miesięcy później!

4. Co zmieniło się w twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESN?

Dużo się zmieniło. Zaczęłam częściej podróżować, poznałam wielu ludzi. Miałam mało wolnego czasu, moja rodzina i znajomi narzekali, że “znowu gdzieś jadę”. Ale nie żałuję. Odkryłam przeróżne pasje, na przykład podróżowanie i organizacja eventów.

5. Czego nauczył cię ESN?

Wielu rzeczy przydatnych w pracy i życiu. Na pewno niektóre umiejętności miękkie, wiedza jak pracować z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk, jak zrobić 10 rzeczy naraz, jak zarządzać organizacją. Nauczyłam się również, że nie ma problemów, ale są wyzwania. I że zawsze jest rozwiązanie.

6. Gdybyś była projektem ESNowym, to którym?

Z sentymentu prawdopodobnie wybrałabym National Erasmus Games, bo był to pierwszy ogólnopolski projekt, w który się zaangażowałam i do którego czuję się najbardziej przywiązana.

7. Byłaś na wymianie Erasmus+?

Tak, dwa razy. Pierwszy raz byłam na Słowenii, jako studentka Uniwersytetu w Mariborze. Później pracowałam jako stażystka w urzędzie skarbowym w Lyonie we Francji. To były najlepsze decyzje, jakie kiedykolwiek podjęłam. Polecam wymiany studenckie dla każdego!

8. Twoje ulubione miejsce na ziemi to…?

Oczywiście dom. Jest kilka miejsc, które są moimi faworytami, jednak wolę cały czas się przemieszczać i podróżować.

9. Twoje ulubione słowo?

Statuty i kontrakty…Tak naprawdę, to nie, ale parę osób w ESNie tak uważa.

Kategorie: ESN News

Dowiedz się jak głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019

ndz., 05/05/2019 - 14:16
Language Polish

Wiesz jak ważny jest Twój głos? To właśnie ten głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma znaczenie - bo gdy głosujesz, pokazuje, w jaki sposób podchodzisz do poszanowania praw i zasad panujących w Unii Europejskiej. Oddając głos w nadchodzących wyborach, podejmujesz decyzję o tym, kto w Twoim imieniu będzie kształtował otoczenie, w którym żyjesz. Głosować może każdy, kto najpóźniej w dniu wyborów - a więc 26 maja 2019 roku - ukończył 18 lat.

Pokaż innym, że głosujesz i dołącz do wydarzenia. 

Jak głosować w wyborach do Europarlamentu?

W Polsce - podobnie jak podczas wyborów prezydenckich, parlamentarnych czy samorządowych - oddajemy głos w lokalach Obwodowych Komisji Wyborczych w miejscu stałego zameldowania. Jeśli w ostatnim czasie zmieniłeś adres zameldowania, należy sprawdzić w urzędzie gminy, czy znajdujesz się w rejestrze wyborców.

Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Jeżeli chcesz oddać głos poza miejscem stałego zameldowania, możesz złożyć pisemny wniosek o dopisanie do spisu wyborców w urzędzie gminy najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborów. Drugą opcją jest pobranie ze strony Państwowej Komisji Wyborczej zaświadczenia o prawie do głosowania i złożenie go w urzędzie gminy, w której masz stały meldunek. Będąc posiadaczem takiego zaświadczenia, masz prawo do głosowania w dowolnym obwodzie głosowania.

O czym warto pamiętać 

Idąc na wybory, pamiętaj o posiadaniu paszportu lub dowodu osobistego - członkowie Obwodowej Komisji Wyborczej mają obowiązek do sprawdzenia naszej tożsamości, jednak tylko jeden z tych dwóch dokumentów jest uznawany za dokument tożsamości. Prawo jazdy, legitymacja studencka czy karta stałego klienta tym razem na nic się zdadzą. 

W celu uzyskania kart wyborczych należy się udać do odpowiedniego stanowiska Komisji Wyborczej, okazać ważny dokument tożsamości i złożyć podpis.

Głosowania dokonujemy poprzez postawienie znaku “X” w kratce przy nazwisku kandydata. Kolejnym krokiem jest podejście do urny wyborczej i wrzucenie do niej karty wyborczej.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto iść do urny, pamiętaj, że to Parlament Europejski współdecyduje o aktach prawnych uchwalanych w Unii Europejskiej, dba o prawa człowieka, konsumenta czy o środowisko naturalne. To także najbardziej transparentny organ unijny, a europosłowie mają obowiązek do zadeklarowania źródeł dochodu oraz stanu majątkowego. Dodatkowo europosłowie przy podejmowaniu decyzji znacznie częściej kierują się osobistym stanowiskiem w danej sprawie niż koalicyjnymi układami. Wybory do Europarlamentu to Twoja szansa, by wybrać osoby, które będą reprezentować Ciebie i Twoje poglądy.

Kategorie: ESN News

Training Knowledge Transfer - Stowarzyszenie ESN Polska 2019

śr., 17/04/2019 - 13:56
Language Polish Życie szkoleniowca nie jest łatwe, ale jest niezwykle ciekawe! Wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy i umiejętności przekazywania jej dalej. Każda grupa szkoleniowa rządzi się swoimi prawami, a uczestnicy są często zróżnicowani pod względem doświadczenia i oczekiwań. Kiedy stajesz przed grupą nowych osób, by przekazać im znany dobrze Ci temat - niekoniecznie czujesz tremę. Trudniejsze może być przekazanie wiedzy, która pozwoli rozwinąć się im jako trenerom - w końcu pokazujesz im kulisy swojej pracy i zwracasz uwagę na inną perspektywę. Chcesz, by zrozumieli jak efektywnie uczyć ludzi i jak mają korzystać z twoich wskazówek w praktyce. Szkolić szkoleniowców to wyjątkowe wyzwanie - i dla prowadzących  i dla uczestników.    W dniach 29-31.03.2019 został zorganizowany w Warszawie pierwszy event dla szkoleniowców Stowarzyszenia ESN Polska - Training Knowledge Transfer. Zjazd był nakierowany na wymianę dobrych praktyk między uczestnikami oraz usystematyzowanie podstawowej wiedzy dotyczącej szkoleń. Poruszyliśmy tematykę ich projektowania oraz dostosowywania do potrzeb grupy, sposobów pracy z grupą oraz tworzenia materiałów pomocnych w przeprowadzaniu szkoleń - flipchartów.  Szkolenia prowadzone były przez 4 szkoleniowców:  Agata Lech (Make your flipchart great again; Jak dostosować szkolenie do potrzeb grupy),  Łukasz Pawłyszyn z grupy Allegro (Metody i techniki pracy z grupą).  Maja Dobosz (Panel wymiany doświadczeń) oraz Mateusz Panfiłowicz (Podstawy projektowania i przygotowywania szkoleń; Panel wymiany doświadczeń). dla prawie 30 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez 5-osobowy Komitet Organizacyjny w składzie: Maja Dobosz, Pola Plaskota, Małgorzata Zator, Karol Antoszewski oraz Mateusz Panfiłowicz.    Zarówno uczestnicy, jak i trenerzy mogli poprawić swoje umiejętności, powtórzyć to, co dotychczas już znali oraz nauczyć się czegoś nowego od innych. Mamy nadzieję, że to spotkanie było jednym z wielu na długiej, ale i satysfakcjonującej drodze w rozwoju jako trener. Szlifujcie swoje umiejętności i przekazujcie je dalej, żeby jak najwięcej osób mogło się rozwijać i... uczyć innych!
Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Karolina Rutkowska

ndz., 14/04/2019 - 01:00
Language Polish

1. Co oznacza dla Ciebie ESN?

 

ESN to ludzie. Ludzie, którzy motywują, karmią energią i miłością. Sprawiają,że potrafisz uwierzyć w siebie! To też ludzie, którzy mają wspólne cele i idee, i potrafią osiągnąć wielkie rzeczy! To ludzie, którzy są zmianą we współczesnej Europie..

2. Dlaczego dołączyłaś do ESNu?

Nie mogę powiedzieć tego na głos, ale uciekłam do ESNu z innej organizacji studenckiej.

Potrzebowałam odskoczni od mojej prawniczej studenckiej niedoli i ludzi równie energicznych i ciekawych świata, jak ja. Takich wiecie, co nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu. I takich ludzi znalazłam w ESNie.

3. Fun fact fz Twojego #ESNlife.

Na ESN UPGRADE Gdańsk 2014 podczas jednego ze szkoleń mieliśmy narysować naszą wymarzoną karierę w ESN na linii czasu, uwzględniając już to, co osiągnęliśmy. Jako że byłam jedną z trzech świeżynek na swojej ścieżce, nie osiągnęłam na tamten moment jeszcze wiele. Ale...Nie uwierzylibyście, co narysowałam. Od świeżynki przez członka lokalnego teamu SocialErasmus, lokalnego Koordynatora SocialErasmus, członka zarządu lokalnego ds. HR, członka Komitetu HR, Przewodniczącej Komitetu HR, Wiceprzewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia aż do funkcji Przewodniczącej Zarządu.Zaskoczeni? Ja też byłam, kiedy w wakacje odkryłam to, co wtedy sobie wymarzyłam. Wprawdzie zamiast Przewodniczącej Komitetu HR zostałam przewodniczącą, a objęcia funkcji Przewodniczącej ESN PL nie planuję, to chyba całkiem nieźle udało mi się spełnić moje świeżynkowe plany.

4. Co zmieniło się w Twoim życiu odkąd dołączyłaś do ESNu?

Wiele wskazuje na to, że wbrew wykształceniu, prawnika ze mnie nie będzie. To chyba największa zmiana w moim życiu. Odkryłam inną część siebie, inne wody, w których znacznie łatwiej mi się pływa :) Nabrałam też pewności siebie i odwagi do tego, by zmienić kierunek swojego życia i zajmować się tym, co autentycznie sprawia mi przyjemność!

5. Czego nauczył Cię ESN?

To może się wydawać cliché, ale ESN nauczył mnie tak ogromnie wiele, że naprawdę ciężko zdecydować się na najważniejsze rzeczy. Nie ma rzeczy niemożliwych - to na pewno! “They didn’t know it was impossible so they did it.” - to motto, które pozwala mi z radością i energią podchodzić do każdego wyzwania! To wprawdzie słowa Marka Twaina, ale dopiero w ESNie zrozumiałam ich głębsze znaczenie. Niesamowicie ważne jest też opuszczanie swojej tzw. “comfort zone”, bo to właśnie tam rozpoczyna się rozwój. Oczywiście ESN rozwinął mnie również na wielu innych polach - szczególnie w zakresie umiejętności miękkich czy ogólnie zwanych umiejętności społecznych, jednakże jako jeden z ważniejszych kroków milowych mojego rozwoju wskazałabym wzrost wiary w siebie oraz wiary w to, że bardzo ważne jest dbanie również o siebie na poziomie psychofizycznym.

6. Jeśli byłabyś ESNym projektem, to jakim?

Też pytanie! Social Erasmus! Od pierwszych dni w ESNie moje serduszko związało się z tym projektem. Już na rozmowie rekrutacyjnej przyszłam z planem nowych projektów i wydarzeń, które chciałam zorganizować w sekcji i jak tylko zostałam przyjęta, możecie zgadnąć w której grupie roboczej wylądowałam? Jestem niesamowicie otwartą osobą, ciekawą świata i uwielbiam przebywać z ludźmi, dzielić się swoimi doświadczeniami, i mieć stały kontakt z różnymi społecznościami.

7. Byłaś kiedyś na wymianie zagranicznej programu Erasmus+?

Oczywiście, że tak! Byłam w Nijmegen, w Holandii na Radboud Universitat.Nie zaskoczę Was, jeśli powiem, że było to jedno z najlepszych doświadczeń mojego życia. Było też jednak nieco ciężkie logistycznie - w tym samym czasie łączyłam bowiem 2 pozycje w ESN (na poziomie lokalnym i ogólnopolskim), starając się jednocześnie być full-time Erasmusem. Bywało różnie, ale chyba śmiało mogę powiedzieć,że odniosłam sukces! Postawiłam na tę podróżniczą stronę Erasmusa, poznawanie kraju, kultury i zawieranie nowych przyjaźni. Wieczory często zajmowały mi jednak ESN-owe skype’y.

8. Jakie jest Twoje ulubione miejsce na Ziemii?

Wiesz..Ja nie potrafię usiedzieć w jednym miejscu zbyt długo, uwielbiam zmiany i poznawanie NOWEGO. Jest jedno miejsce, które bardzo wewnętrznie mnie umocniło i dlatego jest jednym z moich ulubionych. Jest to rezerwat przyrody na północy Włoch.

9. Twoje ulubione słowo?

Razem - razem zawsze możemy więcej!

Kategorie: ESN News

Kolejny rok współpracy Erasmus Student Network Polska i Pepe Housing

śr., 10/04/2019 - 09:31
Language Polish

Szukasz mieszkania, które stanie się Twoim nowym domem na kilka miesięcy? Jednak w obcym kraju wszystko wydaje Ci się trudniejsze? Bariery językowe, krótki termin najmu, formalności - wydają się odstraszać? Dlatego z pomocą przychodzi Erasmus Student Network wraz z Pepe Housing! Dowiedz się więcej!

 

 

Pepe Housing i ESN Polska - kolejny rok razem

To już kolejny rok, kiedy przedłużono współpracę ESN Polska oraz Pepe Housing.
Pepe Housing jest oficjalnym partnerem Erasmus Student Network Polska działającym w sektorze zakwaterowania. To nic innego jak agencja nieruchomości działająca w największych studenckich miastach tj. Warszawa, Kraków, Gdańska, Poznań i Wrocław. Zależy im na stworzeniu przyjaznej atmosfery dla studentów z każdego kraju. Za pomocą wyszukiwarki na stronie internetowej każdy uczeń zagraniczny w stanie w łatwy sposób znajdzie odpowiednie mieszkanie dla siebie. Może wybierać spośród setek ogłoszeń, w których umieszczono wszystkie interesujące informację, takie jak dokładna lokalizacja, dostępność, czy warunki najmu proponowanie przez właściciela. Ponadto Pepe Housing dba, aby ich nieruchomości posiadały podstawowe wyposażenie, żeby nie dostarczać dodatkowych zmartwień na początku wymiany zagranicznej.

Korzyści oferty Pepe Housing

Przez lata swojej działalności zgromadzili setki zadowolonych klientów. Może dołączysz do tego grona? Z Pepe Housing wszystko stanie się prostsze i przyjemniejsze. Jak skorzystać z usługi? Wystarczy tylko założenie konta, aby dokonać rezerwacji! Ponadto dzięki współpracy Erasmus Student Network można uzyskać zniżkę. Kod, którego możesz skorzystać to “esnpoland”! Gwarantuje on 10% rabatu na opłatę rezerwacyjną. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, zgłoś się do swojej lokalnej sekcji.

Odwiedź również:
https://www.esn.pl/pl/partners/pepe-housing
https://pepehousing.com/

Kategorie: ESN News

ESNsurvey 2019

wt., 02/04/2019 - 13:11
Language Polish

ESNsurvey jest to największy projekt badawczy Erasmus Student Network, mający realny wpływ na rozwój szkolnictwa wyższego oraz mobilności studenckiej! Zostań aktywnym członkiem pokolenia Erasmusa i wywieraj rzeczywisty wpływ na przyszły kształt międzynarodowych programów wymian.

 

 

Czym jest ESNsurvey
ESNsurvey jest ogólnoeuropejskim projektem badawczy Erasmus Student Network, który ma na celu przyjrzeć się aktualnym zagadnieniom związanym z mobilnością akademicką i poza akademicką. To również jeden z największych i najbardziej udanych projektów ESN. W ostatnich latach ponad 100,000 uczniów odpowiedziało na nasze ankiety online. 
Pierwsza edycja projektu miała miejsce w 2005 roku, od tej pory zespół ESNsurvey rokrocznie opracowuje internetowe badania naukowe, a później rozpowszechnia je wśród studentów europejskich oraz instytucji szkolnictwa wyższego. Wszystko to w celu gromadzenia informacji o doświadczeniach uczniów z ich wymiany studenckiej. 

Wsparcie projektu
Wiele stowarzyszeń, studentów, nauczycieli, akademickich, jak również różnych instytucji współpracowało z nami podczas realizacji projektu. ESNsurvey wspierana Komisja Europejska i jest rozpowszechniana w aż 39 krajach należących do sieci Erasmus Student Network, których sekcje są obecne w ponad 1000 instytucji szkolnictwa wyższego w całej Europie. Poprzez zebrane opinie studentów, ESN dostaje lepszy wgląd w sprawy i będzie w stanie reprezentować rzeczywiste potrzeby uczniów. Wyniki ESNsurvey są przekazywane do głównych zainteresowanych stron w programach szkolnictwa wyższego i mobilności: Komisji Europejskiej, agencji narodowej programu Erasmus+, instytucji szkolnictwa wyższego i wszystkich stowarzyszeń  zajmującym się tematyką mobilności studentów. Wierzymy, że nasza praca sprzyja mobilności i poprawia jakość warunków wymian studenckich dla młodych ludzi w Europie, a także poza nią.

Cele badania ESNsurvey
Tegoroczna edycja projektu ESNsurvey 2019 obejmuje temat studentów z programu Erasmus+ i ich poczucia obywatelstwa w działaniach politycznych, cywilnych i społecznych. Jak zmieniło się życie tych studentów po ich wymianie? Jaki jest wpływ programu Erasmus+ na studentów, którzy za pośrednictwem programu mają okazję poznać nową kulturę, nowych przyjaciół, żyć w środowisku międzynarodowym? Odpowiedzi na te i wiele więcej pytań znajdziesz w corocznym raporcie ESNsurvey.

Nie zapomnij wypełnić aktualnej ankiety ESNsurvey i dołącz do projektu!
Kategorie: ESN News

People of #ESNpoland - Paulina Wyrwas

ndz., 31/03/2019 - 10:11
Language Polish

1. Czym jest dla Ciebie ESN?

ESN to dla mnie dużo więcej niż tylko organizacja studencka. To miejsce, w którym można odnaleźć swoje zainteresowania, realizować pasje i spełniać marzenia. Miejsce, gdzie nie raz dostaniesz porządnego kopniaka w tyłek, po to, żeby podnieść się i iść dalej. ESN to dla mnie poczucie przynależności do grupy ludzi, którzy mają podobne wartości i jak ja wierzą, że uda im się zmienić świat.

2. Jakie były Twoje początki w ESNie?

Do ESNu dołączyłam dość dawno, bo prawie 5 lat temu, na samym początku studiów. Zostałam koordynatorem lokalnym projektu ESNOLYMPICS (obecnie NEG), jednak nigdy nie wciągnęłam się w 100% w działania sekcji, nie wspominając już o poziomie narodowym. Dopiero po powrocie z Erasmusa poczułam, że chcę zrobić coś więcej i oddać tę całą pozytywną energię, którą otrzymałam na swojej wymianie. Zostałam lokalnym koordynatorem Integration Weekend dla Erasmusów, potem Local Education Oficerem, czyli ambasadorem mobilności na mojej uczelni… później nie było już odwrotu.

3. Jak ESN zmienił Twoje życie? Dlaczego dołączyłaś?

ESN zmienił wiele aspektów mojego życia - dzięki działaniu w organizacji studenckiej stałam się dużo bardziej otwarta, zaradna, zorganizowana… Zmieniło się też moje całe przeżycie studiowania - nauka jest dla mnie  ważna, ale wiem że to doświadczenie zdobyte w ESNie jest tym, co tak naprawdę kształtuje moją przyszłość. Właśnie dlatego dołączyłam do Erasmus Student Network - żeby studia nie było jedynie siedzeniem nad książkami, ale pełnym doświadczeniem na wielu płaszczyznach.

4. Gdybyś był projektem ESNu, to który z nich by to był?

Bez zastanowienia: Mov’in Europe. Wierzę w to, że podróże, wymiany studenckie, doświadczanie innych kultur są najbardziej wartościowe w rozwoju człowieka. Nasze pokolenia ma niesamowite możliwości, jeśli chodzi o mobilność. Możemy swobodnie przemieszczać się, studiować i pracować niemal w dowolnym kraju. Każde nowe miejsce, które zobaczymy i każda nowa osoba, jaką poznamy kształtuje nas oraz nasz światopogląd, a projekt Mov’in Europe jest właśnie po to, żeby nam o tym przypominać

5. #FunFact odnośnie życia w ESNie

Dzięki ESNowi miałam okazję odwiedzić wiele Polskich miast, w których nigdy nie byłam. Ponieważ podczas zjazdów nie ma zazwyczaj okazji na zwiedzanie, postanowiłam wracać do tych miejsc i tak odkryłam w jak pięknym kraju żyjemy!

6. Czy uczestniczyłaś kiedyś w wymianie Erasmus+? Jakie jakie jest Twoje najciekawsze doświadczenie z Erasmusa?

Obecnie przebywam na Erasmusie we Francji, w Paryżu, a dwa lata temu miałam ogromne szczęście spędzić pół roku na wymianie w Holandii. Najciekawsze doświadczenie? Trudno wybrać jedno, ale niezliczone podróże samolotem, pociągiem, busem, metrem, czy nawet na rowerze z solidnego rozmiaru bagażem, żeby dotrzeć do domu na święta, albo odwiedzić znajomych mieszkających w innym kraju, na pewno zaliczają się do jednych z ciekawszych doświadczeń.

7. Skąd czerpiesz inspirację i motywację do działań?

Będę nieco przewrotna i nie powiem, że największą motywacją są dla mnie ludzie - to oni pozostają niezmiernie ważni, ale to co naprawdę napędza mnie do działania, to moment kiedy widzę efekty swojej pracy. Jak zobaczę, że coś, co sama przygotowałam (materiały, grafiki, teksty) są opublikowane i dostępne dla wszystkich - właśnie to sprawia, że chcę robić więcej. I lepiej. NIe ma nic bardziej motywującego niż zobaczenie, jak owoce twojej pracy przydają się innym.

8. Ulubione miejsce na ziemi?

Nie mogłabym się zdecydować na jedno… Ale chyba każde, w którym miałam okazję mieszkać, bo w nich odnajduję cząstki siebie. Zatem po pierwsze Łódź - piękna i niedoceniana. Miasto pełne ukrytych i nieoczywistych miejsc, sztuki “na opak” oraz niesamowitych wspomnień. Po drugie: Enschede, a właściwie to cała Holandia, czyli miejsce w którym spędziłam pół roku podczas Erasmusa. NIesamowity kraj, to tam przekonałam się, że rower jest jedynym słusznym środkiem komunikacji, a także, że po nawet najbardziej ponurym dniu, zawsze wychodzi słońce. Na koniec Paryż - czyli miasto w którym obecnie studiuję. Już od dawna miałam do niego sentyment, jednak teraz, jako tymczasowy mieszkaniec mogę odkryć je na nowo, zejść nieco z turystycznego szlaku i zagubić się w malowniczych uliczkach….

9. Czy dzięki ESNowi odkryłeś, że masz kolejne umiejętności, o których istnieniu nie wiedziałaś?

Asertywność. Zawsze dość często przychodziło mi odmawianie…. czegokolwiek. Działając w ESNie, codziennie dostajesz mnóstwo propozycji - nowe projekty, zadania, wyjazdy, czy po prostu “wyjście na miasto”. Czasem trzeba powiedzieć nie, żeby wywiązać się z pozostałych zobowiązań i najzwyczajniej w świecie zadbać też o siebie. 

Kategorie: ESN News